Simptome ciudate digestive, va rog ajutati ma

11-12-2013
croko3
Nu este medic/terapeut
croko3
Am mai postat si asta vara in legatura cu problema mea (da, din vara am incontinuu aceste probleme). In mare, simptomele mele sunt (in ordine cat de cat cronologica pt cum mi au aparut si au persistat):
- flatulenta exagerata
- o senzatie de 'miscare' la anus (nu mancarime) (am fost testata pt paraziti si nu am)
- greutate mare de a 'termina' scaunul. Adica dupa ce merg la toaleta, chiar daca e textura normala sau diaree simt a mai ramane ceva inauntru, si chiar ramane. Nu pot elimina oricum as sta si oricat de mult as impinge)
- schimbare totala a scaunului: alterneaza intre faa scaun timp de 3 zile apoi diaree
- mi s aintamplat de cateva ori ca la un singur scaun sa am doua texturi diferite (incepe tare si se termina moale)
- am incercat sa mananc mai multe legume si lucruri bogate in fibre,
- mai nou am un fel de scurgere din anus incolora dar urat mirositoare.
- cand acaunul e putin mai moale, parca are mici bule de flatulenta, se simte ft 'aerat'
Am 20 de ani si sunt fata, mentionez. Multumesc
5 comentarii
0
12-12-2013, ora 10:55
smaralde
Nu este medic/terapeut
smaralde
Poate o colonoscopie ar fi recomandata
0
30-05-2014, ora 09:50
deyutza12
Nu este medic/terapeut
deyutza12
Ai gasit cauza pana la urma ?
0
30-05-2014, ora 19:37
croko3
Nu este medic/terapeut
croko3
Da. Se pare ca erau simptome cauzate de o anxietate extrema. Am mai avut si simptome neurologice infricosatoare. Desi mi au fost prescrise meicamente, fiindca nu vreau sa bag chimicale in corp, am incecat sa ma controlez si chiar ma simt bine acum. :) privind in urma la postul asta pare ca am exagerat cu simptomele. Concluzie: anxietate si ipohondrie
0
21-06-2014, ora 13:53
cristinaioana23
Nu este medic/terapeut
cristinaioana23
Buna Croko3 ! Am citit postul tau si de 2 luni am si eu cam aceleasi simptome. As vrea daca se poate sa imi spui si mie la ce doctor ai fost sau ce tratament ai urmat. Daca se poate sa imi lasi un id de messenger ceva sa vorbim mai multe. Sunt foarte curioasa daca ai sscapat de ele in totalitate. Pe mine m-au cam demoralizat.
0
24-06-2014, ora 14:30
Dr. Nicoleta Nechita
Medicina generala, Cluj-Napoca
Dr. Nicoleta Nechita
Buna ziua.Capsulele Colon sanatos sunt indicate in tulburări digestive cu substrat nervos.Se administreaza 1 capsulă de 3 ori pe zi, după masă.
Se pot asocia capsulele Confort emotional, 1 capsulă de 3 ori pe zi, la 2 ore după masă.În caz de hipereactivitate emoţională şi cefalee se administrează câte 2 capsule de 3 ori pe zi, la nevoie.
Durata curei poate fi de 2-3 luni.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diareea cronică
  • Cum tratezi corect diareea acasă și când te prezinți la medic
  • Tratament diaree adulți - medicamente și remedii
  • Diaree în fiecare zi - cauze și tratament
  • Flatulența după masă - cauze, tratament, sfaturi utile
  • Diareea în timpul sarcinii
  • De ce am mereu gaze (cauzele flatulenței cronice)
  • Tipuri de scaun - cum recunoști diareea și constipația (scala formei scaunului Bristol, BSFS)
  •