simptome dupa histerectomie subtotala partiala

28-01-2009
cristinacdt
Nu este medic/terapeut
cristinacdt
Buna, tuturor
acum 2 luni m-am operat de histerectomie subtotala partiala-mai am ceva din uter, un ovar si colul.
dupa operatie, nu pot spune ca am avut mari probleme, iar timp de 3 saptamani m-am simtit chiar bine.
de vreo 5 zile insa, am iar acele simptome ca dupa operatie-ma doare inauntru, resimt o durere mai acuta in p dreapta, unde am ovarul ramas. mentionez ca nu mi-a mai venit ciclul-deja au trecut 2 luni de la operatie (am 28 ani, a-propos).
este posibil ca, din cauza acestui fapt, sa resimt aceste dureri (cred ca era perioada cand ar fi trebuit sa am ciclul).
de altfel, doctorul mi-a recomandat sa imi provoace ciclul-am 28 ani. e bine sau mai bine raman asa, fara?
stiu ca in mod normal, te vindeci total dupa 6 luni, dar este posibil sa te simti bine-bine o perioada, si apoi sa nu te mai simti la fel?
vreau doar sa mai cer si alte opinii
4 comentarii
0
29-01-2009, ora 16:01
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Eu zic sa mai ai putina rabdare ca oricum organismul trebuie sa se obisnuiasca in timp cu modificarile survenite in orma acestei operatii, iar cu ciclul cred ca ar trebui sa optezi pentru provocare.
0
29-01-2009, ora 22:43
cristinacdt
Nu este medic/terapeut
cristinacdt
tocmai am fost la medic
deja am o alta complicatie: am un chist pe singurul ovar pe care il mai am-de aceea simteam dureri asa mari, de nu mai puteam sa stau in fund
este posibil ca in doar 3 saptamani sa se dezvolte asa mult incat sa trebuiasca operat ?(s-ar putea sa se opteze initial pt o punctie, inainte de operatie). acum 3 sapt am fost eu la medic pt control dupa histerectomie si nu s-a vazut nimic.
tocmai absenta ciclului sa fi determinat aparitia si evolutia sa asa de rapida?
0
31-03-2009, ora 20:48
vivian1
Nu este medic/terapeut
vivian1
ESTE NORMAL SA NU VINA MENSTRUATIA DUPA 40 ZILE DE LA HISTERECTOMIE subtotala?
0
01-08-2017, ora 15:36
Sory Gabriela
Nu este medic/terapeut
Sory Gabriela
Si eu am făcut o operație de hister.subtotala.
Mai am ovarele, ttrompele si colul.Ieri, am avut două săptămâni de la operație.Deocamdată mă simt ok, nu prea fac efort,.AM 48 de ani.După cât timp pot să o iau pe nepoțică mea în brațe?Să fac efort?
Sănătate tuturor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •