Simptome BRGE sau alte afectiuni?

02-02-2017
Me, myself & I
Nu este medic/terapeut
Me, myself & I
Buna seara,

In primul rand, mentionez ca am facut aceasta postare in sectiunea "Probleme digestive", dar cum problema este legata inclusiv de respiratie si ceea ce simt la nivelul gatului +alte simptome din sfera ORL, am sa postez si aici.

Va scriu in speranta ca voi primi un raspuns edificator in legatura cu o problema de sanatate pentru care nu am reusit sa gasesc inca o rezolvare. Concret, din luna septembrie au aparut/s-au accentuat anumite probleme ce tin de zona digestiva. De la cateva simptome aparent “banale” ce semanau mai degraba cu o colita si apoi cu o gastrita, am inceput sa am un reflux gastroesofagian de care se pare ca nu mai reusesc sa scap, indiferent de alimentatia adoptata sau de tratamentul urmat. In plus, inclin sa cred ca nu am primit un diagnostic complet. Pana acum, mi s-a spus ca am sindrom dispeptic, BRGE si hernie hiatala, dar mie mi se pare ca ma apropii f mult de simptomele specifice disfagiei.
Ce ma deranjeaza cel mai tare este ca de mai bine de 2 luni, nu mai pot respira normal. Initial, simteam un nod in gat, presiune mare in zona pieptului si mana stanga amortita, insa in ultimul timp, “nodul” s-a transformat in ceva ce nu pot defini concret. Simt ca este blocata zona gatului si uneori de la gat pana la duoden (poate este de fapt acidul pe care eu-l resimt in acest fel sau acidul poate ajunge in plamani? ). Apoi, simt greutatea/presiunea care se extinde in spate, la nivelul plamanilor/coastelor. Problema exista chiar si in zilele in care nu consum alimente, ci doar lichide. In general, senzatia se accentueaza dupa ce beau apa/ceai, dupa ce mananc si mai ales in anumite conditii ce tin de factori externi. Factori externi precum aerul rece/cald, dusul, gazele de la aragaz sau fumul betisoarelor parfumate imi creeaza aceeasi senzatie de presiune la nivelul plamanilor.
Nu pot sa beau cat lichid mi-as dori pt ca imediat apare senzatia ca ma “tine ceva” la nivelul gatului si apoi presiunea de la nivelul pieptului care se extinde in spate, catre plamani. In aceste momente, chiar daca pot respira (cu dificultate), am nasul infundat si senzatia ca ma sufoc. Simptomele se manifesta in acelasi mod, indiferent de factorii care le produc. Difera doar intensitatea lor. Cel mai mult ma afecteaza aerul rece si in general, simptomele se accentueaza dupa masa de seara (ultima masa o iau cu cel putin 3-4 ore inainte de culcare). De 2-3 zile, am inceput sa simt si o durere in spate, pe partea dreapta, un pic mai jos de omoplat si destul de aproape de coloana. Doare putin cand expir.

Uneori, simt ca ma inteapa/ doare/apasa ca o greutate inclusiv stomacul. In alte zile, parca simt cum se misca esofagul (ca si cum as avea spasme), alteori simt ca ma tine ceva. Uneori, aceasta “greutate” ajunge si pe partea dreapta, sub coasta sau in lateral (stiu ca ficatul nu doare, dar mi se pare revalant sa mentionez acest aspect cu privire la senzatia de greutate, inclusiv in zona ficatului).

Alte simptome:
Eructatii zilnice (desi poate suna paradoxal, pe mine ma ajuta f mult eructatiile pt ca in felul acesta, simt ca pot respira mai bine)
Arsuri la nivelul gatului-sunt prezente din luna octombrie. Apar oricum, insa in functie de ceea ce consum, sunt mai accentuate sau nu.
Nas infundat -timp de mai bine de o luna, m-am confruntat cu o secretie nazala care continea si sange. La cateva zile dupa ce am inceput sa beau ceai de salvie, sangele a disparut. In plus, au fost momente in care simteam o usturime. Problema e in continuare cu momentul in care simt acel blocaj la nivelul gatului si automat, incep sa simt ca nu mai pot respira normal si ca am nasul infundat.

Urechi infundate/presiune-si rar senzatia ca-mi amorteste partea dreapta a fetei, cu tot cu maxilar

F. rar episoade de regurgitare-nu stiu daca au fost maxim 5 in toate aceste luni (nu stiu daca termenul este cel corect, insa nu ma refer la eructatii, ci la senzatia ca mancarea “urca” pe gat), de 3-4 ori am simtit si un gust f amar, uneori greata (de aproximativ 1 an, aveam stare de greata dupa orice masa, inclusiv dupa salate, iar lunile trecute, de 2-3 ori am varsat acel lichid galben si amar-fierea?), gafai, nu ma mai pot apleca pt ca apara senzatia ca ma strange ceva la nivelul pieptului, obosesc f repede (in conditiile in care nu se intampla acest lucru pana in luna octombrie).

Septembrie-decembrie: regim bazat pe orez, cartofi copti/piure, biscuiti, banane, lapte de orez. Nu puteam tolera altceva pt ca apareau crampele/intepaturile si senzatia de plenitudine (chiar si de la 2 frunze de salata verde sau de la o supa crema de legume), indiferent de ce mancam sau in ce cantitate. Din decembrie, dupa multe tratamente naturiste incercate in aceste luni, (aloe, tinctura de Petasites, tinctura de ghimbir, capsule de sunatoare, argila, granule homeopate, argint coloidal si multe ceaiuri precum roinita, galbenele, fenicul, ghimbir, salvie) am inceput sa tolerez si supa crema de legume, salata verde sau sfecla coapta, iar din luna ianuarie, am inceput sa adaug treptat si sucuri din fructe, fructe si cateva legume, insa in cantitati f mici pt ca inca sunt in faza de revenire, iar stomacul mai are momente in care ma doare/ inteapa.

Mi se pare relevant sa precizez faptul ca imi apareau lunar afte bucale, cu mai bine de 1 an inainte ca simptomele descrise mai sus sa inceapa sa se manifeste. Aftele bucale incepusera sa apara dupa ce facusem Candida, in urma unui tratament cu antibiotic pt o infectie la masea (Pericoronarita).

Un alt episod care ar putea avea legatura cu ceea ce mi se intampla in prezent, a avut loc in anul 2009, in timpul operatiei de extirpare a amigdalelor. In timpul operatiei, am inceput sa vars mancarea consumata cu mai bine de 12 ore inainte de operatie (doctora a crezut initial ca eu mancasem inainte de operatie pt ca mancarea arata ca si cum de-abia as fi inghitit-o, iar asistenta mi-a spus ca aveam transaminazele marite si ca n-ar fi trebuit sa fac atunci operatia). Cum exista riscul sa ma sufoc/inec, medicii au folosit un aspirator medical (nu stiu denumirea exacta) pt a extrage tot continutul. Dupa operatie, am ajuns la terapie intensiva, cu febra (o perioada a trebuit sa fac si injectii), apoi a urmat o perioada cu antibiotice si multe alte pastile. Asadar, mi-ati putea spune, va rog, daca exista vreo legatura intre acest episod si ceea ce mi se intampla in prezent cu refluxul gastroesofagian, respiratia si presiunea resimtita la nivelul plamanilor?

Tinand cont de toate simptomele, mi-ati putea spune, va rog, ce am exact si mai ales, ce as putea face, astfel incat sa pot respira din nou normal, sa pot bea lichide fara dificultate si sa pot reveni la o alimentatie bazata pe cruditati, fara intepaturi/dureri de stomac/ficat? Problemele cervicale influenteaza simptomele resimtite la nivelul plamanilor?
In afara de endoscopie digestiva, mai exista vreo metoda prin care sa pot afla ce se intampla cu adevarat la nivelul sistemului digestiv? Ce investigatii ar trebui sa fac pt a afla ce se intampla cu plamanii?
1 comentarii
1
02-02-2017, ora 22:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu aveti de ales
este obligatoriu consult si investigatii amanuntite la gastrologie
de acolo toate problemele
si pe internet asa ceva NU se rezolva
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.