Simptome gripale de de durata mai lunga decat de obicei sau ceva mai periculos?

02-04-2015
bogdan.l
Nu este medic/terapeut
bogdan.l
Buna. De 4 Zile am avut simptome gripale normale: febra ~38 de grade, dureri corporale generale, dureri de cap destul de accentuate si oboseala care timp de doua zile practic m-a tinut in pat. Pana aici nimic ciudat doar ca acum, dupa 4 zile, inca am aceleasi simptome plus un deranj permanent in gat si o tuse seaca neproductiva (dar daca imi dreg gatul iese o flegma incolora partial transparenta) nasul nu e nici infundat nici nu curge. Tusea este mult mai frecventa cand stau culcat in pat. Nu am dureri in piept decat dupa sesiuni mai indelungate de tuse. Febra este insotita de frisoane si transpiratie excesiva. Oboseala generala s-a mai ameliorat dar din cauza tusei nu reusesc sa dorm noapte decat pe reprize de 30-40 de minute in cel mai bun caz.

Intrebarea mea concreta este daca e cazul sa merg la medic pentru o evaluare mai detaliata sau e normal ca aceste simptome sa dureze 4-5-6 zile. De asemenea de cateva ore am inceput sa simt o ameteala usoara dar asta ar putea fi din cauza lipsei de somn sau din cauza problemelor mele de anxietate
3 comentarii
0
03-04-2015, ora 10:58
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
De obicei virozele respiratorii dureaza +/- 7 zile, dar cel mai bine consultati medicul de familie pt consult si evaluarea tratamentului.
0
04-04-2015, ora 11:07
bogdan.l
Nu este medic/terapeut
bogdan.l
Buna si multumesc pentru raspuns. Au disparut majoritatea simptomelor gripale. A mai ramas doar o tuse seaca si un deranj moderat in gat dar ce ma ingrijoreaza e o durere de cap persistenta care incepe din zona temporala dimimeata si pare sa se exrinda spre frunte si ochi in cursul zilei. Am luat 3 pastile ibuprofen 400 una la 4 ore dar durerea nu a disparut decat pe la mezul noptii. Astazi e prezenta din nou durerea la tampla stanga si prevad ca o sa se comporte exact ca in ziua precedenta. E normal ca o astfel de durere sa persiste dupa ce celelalte simptome au incetat? Ce as putea saiau daca ibuprofenul nu ajuta?

De asemenea as vrea sa afaug ca durerea e accentuata in momentul in cae tusesc.
0
04-04-2015, ora 11:37
bogdan.l
Nu este medic/terapeut
bogdan.l
As vrea sa aduc o adaugare. Tusea seaca s-a transformat in tuse productiva dintr-o data si se pare ca cu fiecare expectoratie durerea de cap scade in intensitate. Expectoratia in sine e aproape incolora si destul de vascoasa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.