Simptome neurologice fara diagnostic

14-04-2014
LP
Nu este medic/terapeut
LP
Buna seara! Voi incerca sa rezum cat de scurt posibil situatia mea. Am 28 ani, iar din luna ianuarie am inceput sa am simptome ciudate insemnand amorteli (parestezii) de fata, maini sau picioare, la inceput, cand le-am simtit pt prima data, ma si speriam, astfel aceste stari se asociau cu tremurat, frica, ameteli... Am
Fost diagnosticata in mod eronat cu unde epileptice 'petit mal', am luat rivotril (1 mg pe zi) timp de 3 luni, acum nu mai iau. Aceste simptome se manifestau uneori zilnic, alteori incetau cate o saptamana-doua apoi reaparea un episod (dupa ce m-am obisnuit cu ele, au incetat starile de frica, tremurat). De 4 zile insa, am dureri acute de cap si zona cervicala, ameteli, senzatie de presiune pe tample, ceafa, hiperacuzie, sensibilitate la zgomote, furnicaturi trecatoare de fata, maini, lipsa de concentrare..si nu mai stiu ce sa fac. Mentionez ca singura afectiune de care sufar este la nivelul coloanei vertebrale dupa cum urmeaza: scolioza dorso-lombara, stergerea lordozei cervicale, protruzii discale la nivel c4-c5, , c5-c6 cu amprentarea sacului dural si desicate, hernie de disc lombara (care, culmea, nu imi da inca dureri). Am fost la 4 medici neurologi in ultimele luni, examenele neurologice fiind bune, am facut ct cranian fara sa apara modificari patologice, analize de sange, tiroida, inima...toate bune. De cateva zile iau stilnox jumatate inainte de culcarr deoarece nu mai pot dormi noaptea atat datorita stresului provocat de aceste simptome pe care nimeni nu le desluseste, cat si datorita faptului ca atunci cand ma intind la orizontala presiunea din cap si durerea cervicala se indautatesc...poate ati mai intalnit sau auzit asemenea lucruri. Trebuie sa spun ca nu sufar din cauza unui stres, sunt o persoana optimista, activa, vesela...dar aceste simptome pur si simplu ma 'scot din uz'... Multumesc anticipat pentru orice sugestie!
1 comentarii
0
18-04-2014, ora 08:34
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Daca examenele neurologice sunt bune, CT cerebral si analizele toate sunt bune, inseamna ca nu e nimic grav. Durerile de cap pot fi unele banale, declansate de modificarile reumatice ale coloanei cervicale, de frig, oboseala sau de incordare psihica. Iar celelalte simptome pot fi pe fond nervos, chiar daca spuneti ca nu ati avut nici un stres, poate fi o tulburare anxioasa. Incercati sa mergeti pe linia psihologie - psihiatrie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.