Simptomele mele de la un posibil contact HIV.Va rog ajutați-mă!

24-09-2017
Cuprian
Nu este medic/terapeut
Cuprian
Acum fix o saptamana am avut un moment în care nu am mai gândit și am oprit la o traseista.Am avut parte de sex oral neprotejat cu finalizare.Panica m-a apucat chiar din momentul când am plecat de acolo.Si acum după 1 săptămână mi-a apărut puroi in gat pe amigdalite, stare de febră deși temperatura este 36, 4 grade, posibil dureri musculare, nu știu sigur deoarece nu puteam sa dorm din cauză că mă stresam și parcă mă dureau toți mușchii.Puroiul din gât mi-a dispărut aproape complet după o zi ce am luat zinnat 500.Sunt terminat, deoarece am o iubita care o iubesc extrem de mult, și dintr-un moment în care nu am mai gândit o pot pierde definitiv.Care sunt șansele să fi luat HIV din simptomele prezentate?As vrea sa merg să mă testez doar că am înțeles că minim 3 luni.Tin sa precizez că nu m-a durut gatul.Doar ca puroiul a fost prezent
33 comentarii 12 Înainte ›
1
24-09-2017, ora 17:39
Cuprian
Nu este medic/terapeut
Cuprian
Chiar acum am observat că îmi va ieși pe buza un herpes.Care sunt sansele sa fie doar herpes și nu HIV? Va rog sa răspundă cineva...Chiar daca e pozitiv sau negativ raspunsul
0
29-09-2017, ora 00:52
Cuprian
Nu este medic/terapeut
Cuprian
Îmi poate spune cineva care sunt șansele ca simptomele sa fi apărut așa repede și dacă sunt simptomele de HIV? Va rog frumos
0
02-10-2017, ora 03:48
macloid
Nu este medic/terapeut
macloid
Eu zic sa nu te panichezi. Sunt sanse mici mici sa iei prin sex oral
1
03-10-2017, ora 00:43
macloid
Nu este medic/terapeut
macloid
si cand spun mici mici.adica imposibil
0
26-10-2017, ora 19:42
Cuprian
Nu este medic/terapeut
Cuprian
Update: mi s-a umflat un ganglion sub mandibula și este foarte dureros și am făcut febră...A doua zi de când i-au parasinus penta, m-a mai calmat dar starea febrilă persistă.Vreun răspuns de la vreun doctor va rog?
0
26-10-2017, ora 19:43
Cuprian
Nu este medic/terapeut
Cuprian
Am pofta de mâncare, capul m-a durut doar înainte să iau parasinus
0
27-10-2017, ora 10:03
macloid
Nu este medic/terapeut
macloid
update...uita-te ce am scris mai sus.HIV NU SE IA prin SEX ORAL
0
27-10-2017, ora 11:10
Cuprian
Nu este medic/terapeut
Cuprian
Mersi că mă încurajezi...faza e că sunt speriat și mă simt mai calm daca vorbesc cu cineva...din câte am citit sunt șanse și la oral...3 luni de zile o sa fie un chin pentru mine...mai ales că încerc să stau departe de prietena mea
0
27-10-2017, ora 12:14
macloid
Nu este medic/terapeut
macloid
Nu vreau sa te incurajez.vreau s-a iti spun doar ADEVARUL... ! Prostia mea dar si a ta si a altora cateva mii din lume e sa iti faci diagnostic de pe internet. Am fost intr-o situatie mult mai disperata ca a ta...Stii cate boli sunt care au acelasi simptome cu ce ai tu : multe !...Dar la ce zici tu e aproape imposibil sa fi luat.SIMPTOMELE HIV nu dispar intr-o singura ZI.

NU sunt vreo zana sa te duc cu zaharelul dar curand o sa afli ca nu ai hiv dar ai ramas cu traume.


PM me daca mai ai nevoie de suport
0
28-10-2017, ora 11:35
Cuprian
Nu este medic/terapeut
Cuprian
Azi am fost la medicul de familie, ORL, spitalul de boli infecțioase și am primit 3 diagnosticuri posibile...Faringita acuta de la medicul de familie, mononucleoza infecțioasă de la ORL, și amigdalita acuta de la boli infecțioase.am făcut exudat și mi s-a luat sânge, luni trebuie sa fie gata rezultatele...Ce bine ar fi sa fie așa
0
10-12-2017, ora 11:48
Mercutio
Nu este medic/terapeut
Mercutio
macloid
Eu zic sa nu te panichezi. Sunt sanse mici mici sa iei prin sex oral


macloid
si cand spun mici mici.adica imposibil


macloid
update...uita-te ce am scris mai sus.HIV NU SE IA prin SEX ORAL


NU este chiar așa.
Dacă fata avea carii netratate, mușcături pe buze (de la vreun iubit), herpes sau leziuni în cerul gurii; atunci, DA, se putea transmite virusul. Cu probabilitate mică, dar se putea transmite.
0
30-01-2018, ora 21:23
xyz2
Nu este medic/terapeut
xyz2
Cat de sigur este un test Hiv dupa 7 luni de la posibila infectare? Metoda chemiluminiscenta directa test Hiv 1+2 Ag P 24 Hiv 1
0
07-04-2018, ora 09:31
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
Macloid...ce simptome ai avut...cand ai facut testul si cum e rezultatul?
xyz2 unii spun la 3 luni (mai nou) altii la 6..Tu ai simptome?
0
15-04-2018, ora 05:22
macloid
Nu este medic/terapeut
macloid
sunt multe boli care au aceiasi simptome ca hiv-ul printre care si anxietatea..Daca faci ultima generatie de teste e 99% sigur dupa 4 saptamani si un bun indicator la 3 saptamani...Simptome le-am avut aproximativ pe toate si tot a iesit negativ...
0
15-04-2018, ora 05:26
macloid
Nu este medic/terapeut
macloid
E multa lume panicata pe internet pentru ca citesc tot felul de comentarii tampite...de ex -xyz2 - si peste 10 ani el tot o sa creada ca are Hiv :).
0
15-04-2018, ora 20:51
xyz2
Nu este medic/terapeut
xyz2
Nu e vorba de simptome neaparat. E vorba de siguranta daca mai trebuie repetat sau nu? Testul e facut prin metoda chemiluminiscenta directa rezultat mai mic de 0, 05.Rezultatul se incadreaza mult sub limita de ingrijorare.Adica negativ. In plus s-a facut testare si cu antigenul P24.
0
04-05-2018, ora 12:36
macloid
Nu este medic/terapeut
macloid
poti sa treci peste si sa te impaci cu ideea ca nu ai !?
0
04-05-2018, ora 13:30
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
sall.Eu am facut si la 6 luni si o zi testul hiv si hepatite si au iesit negative dar...mai am simptome.obrajii foarte inflamati pe interior..dureri musculare.eczema scrotala.limba cu usturimi si foarte crapata.ragusala...vedere intetosata.
Mai este cazul sa mai fac si la 9 luni testele?
0
05-05-2018, ora 13:33
Cuprian
Nu este medic/terapeut
Cuprian
A trecut timpul și eu inca nu am făcut testul HIV.Deoarece îmi este frica sa îl fac.Nu am pe nimeni pe care să îl rog sa vina cu mine.Daca este cineva din București care poate să mă însoțească ca un prieten să îmi de-a curaj să îl fac as rămâne recunoscător.

Am sa recapitulez toate simptomele mele (reale) care le-am avut:
-Ganglioni măriți submandibulari(doar aceștia, in alta parte nu au mai fost)
-Febra
-mucus care se scurgea din gat(asta este sinuzita)
-Transpiratii foarte abundente care apăreau imediat cum adormeam(când spun foarte mă refer FOARTE)
-Dureri musculare
-Dupa 1 săptămână de febră și ganglioni îmi apăruse și niște pete roz dureroase pe piciorul drept de la genunchi in jos
-as fi dormit mai tot timpul
-afte in gura
-tuse foarte enervanta doar când vroiam sa adorm
-dureri splina la sfârșitul tratamentului

Ce nu am avut:
-nu am avut diaree nici macar când am luat antibiotice injectabile timp de 2 săptămâni, doar o schimbare a culorii a materiilor
-nu am pierdut pofta de mâncare
-nu am slabit
-nu am avut nici o altă afecțiune in zona intimă

Cam atât îmi amintesc în legătură cu simptomele.
Următoarele sunt diagnosticurile puse de medici/rezultate analize:
-faringita acuta
-mononucleoza infectioasa(am făcut test și a ieșit negativ)
-infectie sinuzita(asta a fost reală, aveam scurgere de puroi in gat de un an înainte de la raportul sexual, și pentru asta mi s-a dat tratamentul cu antibiotice...In momentul de față nu mai îmi curge nimic în gat)

Rezultate Hemoleucogramă:
-leucocite 19.000 din 10.000 deci foarte mari
-leucocitoza a fost cu neutrofilie(numărul neutrofilelor peste limita)
-monocitele au fost și ele puțin peste
-eozonofilele au fost 0, 02 și trebuia minim 0, 05
-toate celelalte inclusiv au avut valori normale...doar limfocitele deși aveau valori normale ca procent scăzuse, dar din cate am înțeles e normal odată ce altele sunt mai mari
-VSH 30 din maxim 15
-mi-a ieșit și anemie, dar asta este din cauză că am din naștere talasemie
-macrotrombocite
-neutrofile hipergranulate
-hiprocromie moderată

La testul bacterian(exudat) nu mi-a ieșit nimic.

Tratament:
-antibiotic injectabil cefixina sau ceftriaxon...nu mai țin minte dar ceva de genul era
-antibiotic pastile
-probiotic pentru antibiotice

Simptomele au ținut până la 3/4 din perioada tratamentului(2saptamani).Tot atunci dispăruse și ganglionii de la gât.Precizez că au început să nu mai fie așa deranjanți de la începutul tratamentului.
Din Hemoleucogramă ar ieși infecție bacteriană 100%.Pe site-ul synevo este un material pt interpretare Hemoleucogramă.Nimic din ce a iesit la Hemoleucogramă nu se potrivește cu infecția acuta HIV.Doar simptomele.

Aștept pareri.De preferat un medic.
1
05-05-2018, ora 19:04
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
Mergi si fa testul ca sa te linistesti.Eu am avut o groaza de simptome si mai am si la 6 luni testul a iesit negativ.
0
05-05-2018, ora 19:47
Cuprian
Nu este medic/terapeut
Cuprian
Tu unde ai făcut testul și cât a costat? Și ce simptome ai avut?
0
05-05-2018, ora 20:14
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
la victor babes particular Cdt victor babes.Citeste ca am scris mai sus simptomele.nu am avut febra...diaree..inn rest cam toate...si mai am
0
06-05-2018, ora 11:05
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
tu mai ai simptome?
0
07-05-2018, ora 00:56
Cuprian
Nu este medic/terapeut
Cuprian
Nu
0
07-05-2018, ora 21:28
Cuprian
Nu este medic/terapeut
Cuprian
Analize duc către infecție bacteriană.total opus unei infectii virale(HIV ești virala).Dar nu pot să îmi iau gândul
0
07-05-2018, ora 22:13
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
cuprian.nu inteleg ce spui
0
07-05-2018, ora 22:18
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
dzca era hiv leucocitele ar fi iesit mici
0
08-05-2018, ora 23:03
Cuprian
Nu este medic/terapeut
Cuprian
Am uitat sa specific că la sfârșitul tratamentului am mai făcut o hemogramă.care a ieșit tot leucocitoza cu neutrofilie.dar tratamentul și-a făcut efectul și rămăsese doar 12.000 din maxim 10.000 de leucocite și 8.42 neutrofile din maxim 8.Restul au fost aceleași valori ca prima data.Ce a ieșit anormal a doua oară au fost trombocitele care au ieșit 545 de mii iar limita era 450 de mii...dar din cate am înțeles ar fi fost normal după tratament
0
16-05-2018, ora 12:20
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
Ce ai mai aflat?
0
24-05-2018, ora 15:20
John 55
Nu este medic/terapeut
John 55
Ciprian ce analize ti ai facut tu ??
Adaugă un comentariu / răspuns
33 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.