Simt ca ma sufoc

13-07-2008
aurelianx
Nu este medic/terapeut
aurelianx
Sintomele au aparut de anul acesta cu inceputulprimaverii mai special in mai, stranuturi repetate (20 sau mai multe osingura data), nasul foarte iritat cu multemucozitati, o puternica mancarime a nasului, dureri de cap, tuse repetata, lacrimarea ochilor.Am trecut cu vederea vreo saptamana tote sintomele credeam ca e o raceal, in sfarsit am mers la medic si m-i s-a spus ca as putea avea RINITA ALERGICA la polen dar fara sa i-mifaca vreun test prealabil. In sfarsit mi s-a dat un tratament cu antihistaminice (loratidina) la inceput am notat o oarecare ameliorare a sintomelor dar acum spre sfarsitul lui iunie inceputul lui iulie am inceput sa am senzatia ca i-mi pierd respiratia o mare apasare pe piept si ca nu pot respira aproape ca si o criza de astm. Am fost la urgente mi s-a facut o electrocardiorama si raze la palmani si a zis ca sunt ok si cu inima si cu palmanii pe radiografie nu se vedea ca asi avea astm.Mi s-a dat un sprei inhalator si mi s-a spus sa il folosesc daca mi se mai intampla dar nu mi s-a spus ce boala este.Sunt foarte speriat am citit niste articole pe net in care se spunea ca rinita alergica la polen daca e cronica poate degenera in astm sau sinusita.Va rog frumossa ma ajutati dca se poate cu o parere sau sa ma sfatuit ce pot face.Multumesc anticipat
6 comentarii
0
15-03-2009, ora 12:17
sefablue
Nu este medic/terapeut
sefablue
AURELIANUX,
am citit comentariul tau, din 13.07.2008.
ce vreau sa te intreb, s-a ameliorat boala ta, acum esti bine, si daca da, spune-mi te rog, unde sa merg si eu, ca ma confrunt cu aceeasi problema.
multumesc!
0
15-03-2009, ora 20:18
nicoleta 2000
Nu este medic/terapeut
nicoleta 2000
buna am si eu aceleasi simtome simt ca nu mai am aer trebuie sa trag aer tare an piept sa ma simt mai bine am dureri de cap ma ia cu calduri cu friguri si ameteala am fost si la endocrinolog si miam facut toate analizele sant bine am facut si ecografie totala si de geaba mi sa spus ca e din cauza la stres ca stau stresata pa sistem nervos mai astept si alte raspunsuri va multumesc
0
15-03-2009, ora 22:25
aurelianx
Nu este medic/terapeut
aurelianx
Salut.Problema e ca mai multe boli pot cauza cam aceleasi sintome eu de exemplu am fost la 5 medici si fiecare mi-a spus opinia sa.Rinita alergica sunt sigur ca am pt ca am facut testele cutanate am urmat un tratament de imunizare si acum ma simt mai bine acum sa vad daca vine primavara cum e.Tratamentul imunoterapeutic nu e greu dar e foarte costisitor consta in vaccin o dat sau de doua ori pe saptamana, fiecare caz in are particularitatea lui si treubuie sa fie medicul cine stabileste acest tratament, tretamentul poate dura de la 3 pana la 5 ani rezultatele sunt foarte satisfacatoare, vindecari in proportie de 80 la suta in cazul alergiilor cu polen si praf.Cazul meu e mai special pt. ca alergia la polen imi provoca si atacuri de panica (anxietate) atacul de panica iti poate provoca hiperventilatie la sistemul respirator si de aici si sintomele de lipasa de aer si senzatia de sufocare transpiratie pe de alta parte un caz foarte avansat de rinita alergica poate degenera in astm bronsic si de aici pot aparea simtomele de lipsa de aer.La toate simtomele astea sunt si remedii naturiste dar fara vindecare cel mai indicat e daca ai rinita alergica e sa vezi neaparat un medic alergolog si in functie de gravitate el va stabili un tratament cu vaccin sau sunt niste picatuir care se pun sub limba la un anumit interval de timp.Dar in epoca de polenizare tre sa iei si pastile antihistaminice (loratidina, Cetrizina Zasten) Dar inca o dat iti spun ca medicul e cel care stabileste tratamentul fiecare caz e diferit asa ca nu fa tratament de capul tau.Salut si sper sati foloseasca sfatul.
0
15-03-2009, ora 22:29
aurelianx
Nu este medic/terapeut
aurelianx
Pt. nicoleta 2000 in cazul tau sar putea sa fie hipocalcemie (calciu scazut in sange) iti recomand o simpla analiza la sange.
0
08-06-2011, ora 15:11
amorus
Nu este medic/terapeut
amorus
salut, sotul meu sufera de sinusita cronica in plus medicii spun ca osul nasului trebuie indreptat.A facut punctie toamna trecuta, acum iar are nas infundat.Puteti sa spuneti un remediu?nu vrem sa sa apelam la metode chirurgicale
0
10-02-2014, ora 18:53
Razvan Vasile
Nu este medic/terapeut
Razvan Vasile
Buna seara! Am si eu o problema cu sufocarea, cam de 5 luni dar nu au fost constante. Aveam perioade in care simteam ca ma sufoc si ca nu pot respira normal, nu ma saturam practic de aer. Am 27 de ani, sunt fumator, pana acum nu am avut probleme de sanatate. Cafea beau destul de multa si am momente in care ma stresez foarte mult. De mic am avut probleme cu polipi iar de un an si jumatate am aflat ca am si o deviatie de sept. Acum aceste probleme, cu sufocarile au reaparut. Cam de o saptamana simt ca trag aer tot mai putin, imi este dificil sa trag aer, ma sufoc, nu ma satur de aer, nu stiu din ce cauza. Dureri in zona pieptului sau a inimii nu am, in spate, in partea stanga, aproape de umar simt o durere cand respir. Va rog mult sa ma ajutati! sunt foarte speriat, ce investigatii ar trebui sa-mi fac? Astept un raspuns! Va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • Afecțiuni cauzate de aerul condiționat
  • Noi recomandări pentru tratamentul rinitei alergice
  • Senzație de sufocare - ce ar putea fi
  • Sfaturi pentru persoanele cu rinită alergică
  • Produsele chimice din praful de acasă prezic apariția astmului și alergiilor la copii
  •