simt ca numai pot face fata

12-12-2015
utilizator_174348
Nu este medic/terapeut
utilizator_174348
Buna ziua
-----------* fac un apel la dumneavostra pentru ca sunt intr-o situatie foarte grava, numai sunt bun de nimic, nu pot sa fac nimic, sunt cu pshicu la pamant, sa va povestesc mai pe larg cum a inceput toata chestia asta, am fost in 2011 la un consult oftalmologic si doamna doctor oftalmolog m-a gasit cu un mic nistagmus congenital ( un joc al ochiilor ce nu se trateaza ) toate bune si frumoase pana am inceput sa port ochelarii la ochii, aici vine partea cea mai nasoala, eu in loc sa port ochelarii normal cum se poarta, aproape 3 ani de zile i-am purtat numai si numai pe varful nasului, practic nici o secunda nu i-am purtat in astia 3 ani normal cum se poarta niste ochelarii, tot timpul m-am uitat peste ei, si cred ca mi-am fortat nervii sau muschii globului ocular deoarece acum am o senzatie care practic m-a pus la pamant, , senzatiile la ochii e ca si cum as avea ochii dezlipiti, desprinsi, din orbita, practic e ca o instabilitate oculara, practic numai sunt stabili in orbita
Simptomele mai sunt cand trag de pielea obrazului de sub ochii, zic ca mai am putin si imi iese ochiul de tot din orbita, si imi intra aer in josul ochiului si in partile ochiilor

Un alt simptom la ochii care l-am observat cand duc privirea intr-o parte ochii mei se duc in partea opusa
Uneori am si niste dureri oculare in partile ochiilor
Senzatia asta la ochii cu "Dezlipirea "' "instabilitatea asta oculara " ca nici eu numai stiu cum sa explic ca sa inteleaga un doctor, imi provoaca o incordare faciala ( la fata ) adica tot timpul buzele mele stau intr-o tensiune permanenta, adica incordate, uneori urca si incordare de la buze spre frunte,
Un alt simptom la ochii e ca parca as avea ochii plutitorii in orbita, nu ar mai fi "'legati de ceva " mai pe romaneste, ca e o chestie care cu greu pot sa ii gasesc cuvintele, credeti-ma
La calculator cand stau tre sa imi incordez ochii ca sa ma pot concentra cand scriu ceva sau vorbesc cu cineva pe facebook sau orice alta activitate la calculator
Acum incepe calvarul meu care mi-a ruinat viata, datorita chestiei aste cu ochii si buzele stand si fata incordate adica intr-o tensiune permanenta, de vreo 2 ani mi s-a declansat o anxietate generalizata care imi da foarte multe simptome, sa va povestesc
La gat am o senzatie de moliciune a gatului "'adica un fel de slabiciune musculara " mai pe romaneste as zice sa intelegeti, am momente cand nu imi simt gatu mai deloc si cu tot cu ceafa, cand ma ia senzatia cu gatu si la ceafa numai pot sta in picioare si tre sa ma pun imediat in pat ca numai am o stabilitate pe picioare,
De vreo 2luni am devenit un om bun de nimic, a aparut o senzatie la frunte care nici sa mai pot vorbi numai pot, e vorba de o senzatie de fruntea goala, uneori, de cap gol, uneori parca nu mi-as simti fruntea deloc si nici sa scot 2 cuvinte din gura numai pot, in momentele alea practic zici ca mi-a murit creierul, simt un gol in cap, si nici sa mai pot sa gandesc numai pot, uneori simt fruntea uscata si goala, parca ar fi o senzatie de cap gol, din ce am citit eu pe net "boala asta " daca pot sa ii spun boala se numeste ANXIETATE GENERALIZATA
Parca ar fi un blocaj mental la fruntea asta de imi da senzatia ca o numai simt
Si uneori mi se usuca fruntea
Parca as avea muschii fruntei slabiti ceva de genu
Tot timpul stau intr-o incordare permanenta !!
Practic numai sunt om.sunt o leguma datorita senzatiilor astora !!
si cam atat a fost povestea mea...si as orice sa redevin eu cum eram inainte

(*modificat de admin)
16 comentarii
0
13-12-2015, ora 09:12
ruxi_stan
Nu este medic/terapeut
ruxi_stan
Buna ziua la toti,
acum ca sunt sanatoasa si nu mai fac nici atacuri si nu mai am nici simtomele descrise si de voi(incordari, frica de a iesi din casa, atacuri, tensiune, palpitatii etc), va explic cum m-am tratat.Am facut terapia complexa a anxietatii, de 4 saptamani, descrisa mai sus de Felicia.
Mai intai pot zice ca atacurile de panica, anxietatea nu e boala fizica, ci boala gandurilor, Nu le trateaza nici medicamentele, nici plantele, nu sunt cauzate nici de lipsa de calciu sau magneziu si nici nu se trateaza cu medicamente de nici un fel, Trebuiesc tratate aceste ganduri negative care vin din amintiri din trecut, sperieturi, rani sufletesti, fapte urate din copilarie ale parintilor, Bolnavul este blocat pe boala, adica traieste in continuu in frica de a face atacuri, deci blocaj, intretinut prin vaietare, povestire, citire a bolii altuia pe forumuri, etc.Deci, in terapie se schimba blocajul trecand pe pozitiv, ( prin metode), Apoi, se curata energetic fizicul si mentalul, dandu-i mintii ideea de a fi bine sanatos(autotratamet_metoda)., seara si chiar ziua.Se face o calatorie -metoda in viata, scotand la iveala suferintele -amintirile neplacute, care se elimina prin alta metoda, Odata stiute cauzele, suferintele, se aplica alta metoda de stergere din minte a suferintelor (amintirea ramane dar suferinta dispare).Se trece, la imprimarea subconstientului cu idei pozitive, asa cum doresti sa fii, Ai crede ca iti trebuiesc ani de zile dar nu, totul se petrece f repede adica intr-o luna tecand pe ganduri pozitive fara amintiri negative dureroase, intri pe alta frecventa, , dormi linistit, esti optimist.Terapeuta doatr iti da metodele pe email, le citesti, le faceti odata impreuna la telefon, explica, apoi singura.Te sustine energetic cand cauzele bolii ies la suprfat sub forma de tristete, plans, mancarime, balonare.Se pastreaza zilic legatura cu terapeuta dar lucrezi tu singur cu mintea ta, nu e nici o autosugestie, se aplica doar chestii din fizica cuantica, Se face o luna, ca atat are nevoie mintea omului sa preia imaginea sau ideea buna. In primele 10 zile poti face un atac sau 2 de intensitate f f mica sau nu se mai fac deloc, Da este putin efort din partea pacientului, dar e placut adica sunt metode scurte, chiar simpatice, le faci razand, Plata este cam cat 7-8 sedinte la pshiholog (care te rascoleste si te lasa mai agitat ca inainte).Acum, daca doriti sa fiti bine sa sa nu mai manifestati simptome, am scris adresa de email a mea, si-mi puteti scrie daca doriti sa faceti terapia dar va rog nu-mi scrieti asa cum fac unii, si imi scriu vreau detalii, sau dar tu ce tratament ai facut, dar acum esti bine, vrei sa ne intalnim, imi dai telefonul tau sa vorbim etc.Astept email doar de la cei care doresc sa se vindece prin terapia prin care m-am vindecat si eu, Va doresc sarbatori frumoase, fara boli.Sa fiti sanatosi!!!
0
13-12-2015, ora 21:05
utilizator_174348
Nu este medic/terapeut
utilizator_174348
imi poti lasa un mail sau un nr de telefon sa vb ceva cu dumneavostra sa scap de senzatiile aste ca ma omoara sincer..sunt o leguma.nu prea am inteles eu cine stie ce din ce ai scris tu tocmai daia vreau sa vorbim mai multe in privat
0
14-12-2015, ora 17:14
marian54
Nu este medic/terapeut
marian54
, , plata cat 7-8 sedinte etc, , :-) cine nu si ar dori ca povestea asta sa functioneze asa de rapid si sa nu se mai chinuie luni si ani ? E doar o parere.
0
14-12-2015, ora 19:06
ruxi_stan
Nu este medic/terapeut
ruxi_stan
daca ii dai mintii tale permanent ideea ca esti sanatos, daca stergi amintirile dureroase, daca faci metoda silva zilnic, situatia se schimba, in bine f repede.Fiecare alege.
0
14-12-2015, ora 19:26
marian54
Nu este medic/terapeut
marian54
Nu ti contrazic deloc gandirea pozitiva, dimpotriva, cred ca este un factor pozitiv.
Insa sub observatia ca lucrurile stau altfel de la caz la caz. Si din cate deduc din ce i redat mai sus, tot la o consiliere psihologica se reduce ( nu vad nici un medicament ). Terapie care, dupa cum este redat, probabil ca presupune spre 10 milioane lunar si care, la fel de probabil, va necesita mii de lei pt o vindecare prin telefon...
0
15-12-2015, ora 00:02
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Florentino, eu iti zic scurt ce ai de facut, te duci la medic, ii zici cum te simti si iti va da un anxiolitic bun care iti va lua anxietatea generalizata, anxietatea nu e boala gandurilor, gandurile urata apar in urma bolii numita anxietate, si asta s-a testat. In maxim o luna vei avea o stare mai buna si apoi din ce in ce mai buna.
Daca vrei sa faci si psihoterapie paralel cu tratamentul, poti face.
Inteleg f bine senzatiile ciudate pe care le ai, aia cu ochii plutitori si altele, am avut si eu n senzatii ciudate de la anxietate.
Cu ochii poarta ochelarii corect !
Fara tratament nu faci decat sa-ti agravezi problema, faci cum crezi, daca crezi ca te ajuta ce a facut ruxi, sun-o, dar daca nu merge, pierzi timp, deci e la risc, eu unu dupa atatea studii de peste 3 ani, stiu care e treaba, aia care si-au revenit fara tratament, si-au revenit ca au avut marele noroc sa dea inapoi boala si nu stim cand va reveni iara, altfel nu aveau nici o sansa majoritatea, or fi si exceptii dar putine.
Anxietatea poate apare si la stres ! Deci daca stresul trece, le trece si anxietatea si zic ca cine stie ce metode au folosit.
Poate tine si 1 an daca stresul nu e eliminat, apoi poate dispare odata cu stresul, daca daca nu e de la stres, cum mai dispare ?
0
15-12-2015, ora 13:04
utilizator_174348
Nu este medic/terapeut
utilizator_174348
costy fac tratament de vreo 2 luni si tot asa ma simt, iau algofram, depakine, romparkin, anxiar si aryzalera si nu s-a ameliorat mai deloc..
0
15-12-2015, ora 13:07
Vasilica Mariana Maria
Nu este medic/terapeut
Vasilica Mariana Maria
Dupa 4 episoade anteeioare de depresie anxioasa, am facut iar, sunt fara chef, am avut ceva probleme si in cuplu dar am sprijinul tuturor dar eu nu ma mai pot ridica...aveam 1 luna si ceva de sarcina cand am intrerupt tratamentul cu serlift
0
15-12-2015, ora 13:08
Vasilica Mariana Maria
Nu este medic/terapeut
Vasilica Mariana Maria
Cunoasteti vreun caz de genul asta...doctorul ginecolog a spus sa imi urmez tratamentul ca bebelusul e bine si nu e afectat de starile mele...
0
16-12-2015, ora 01:19
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Florentino problema e ca nu stiu daca tratementul e bun dat fiind ca nici dupa 2 luni nu e okey, poate e cazul sa-l schimbi, du-te la medic si schimba-l, spunei ca ai auzit ca Spitomin este un f bun anxiolitic si vezi ce zice, dupa mine nu-si au rost toate alea, nu stiu ce e ala Algofram, ce substanta de baza are ?
Poate sa te puna pe Spitomin si atat si intr-o luna vezi clar daca ajuta sau nu, apoi adaug si Zoloft sau Cipralex daca nu merge singur Spitominul, cam astea sunt solutiile cele mai bune.
Insa discuta cu medicul si vezi ce zice, el hotaraste in final ce iei si cum.

Vasilica, pai nu trebuia sa intrerupi tratamentul cu Serlift, daca trecea depresia cu el ia-l in continuare, de ce ai recazut de 4 ori ? Ar trebui sa-ti rezolvi si problemele de cuplu cumva, ca ceva acolo nu e okey si poate ca provoaca recaderile.
0
22-12-2015, ora 07:21
Vasilica Mariana Maria
Nu este medic/terapeut
Vasilica Mariana Maria
Nu il mai pot lua pe sarcina...nu e indicat pentru copil
0
22-12-2015, ora 21:13
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Daca nu e indicat, asta e, stai fara, dar sa nu-ti fie rau.
Spitomin e contraindicat in sarcina ?! E mai inofensiv ca celalalt, ca nu e antidepresiv ci doar anxiolitic.
Trebuia sa ai grija sa fie fata copilul, ca baiat este posibil sa mosteneasca candva problema cu depresia, in general baietii mostenesc bolile si caracterul mamelor si inteligenta tatilor, fetele pe dos, sunt si exceptii insa in general asa e.
Ca sa fie fata era o regula, sa faci sex nu stiu cand dupa sau inainte de ciclu.
0
29-12-2015, ora 08:40
Laura85
Nu este medic/terapeut
Laura85
Domnule Florentino,


Rude in strainatate nu aveti? In 'diaspora' (ca se pare ca aceia ajuta pe toata lumea si ne si schimba presedintele- out-topic, dar oricum). Sa incercati la o clinica super buna in strainatate, OFTALOMOLOGICA!!!
Mi se pare asa putin iesit din comun, ca dupa mii de ani de medicina (de cand exista ea pe acest pamant), dar si dupa zeci de ani de descoperiri, secolul 20 mai ales (si acum ar trebui sa se vada mari progrese, in secolul 21), sa ti se spuna ca doar sa porti ochelari, si ca boala ta nu se poate vindeca!

Eu nu cred asta, daca in strainatate se 'construiesc' si s-au si implementat deja organe bionice, asa am auzit, (mi se pare super), cum sa nu existe o modalitate de tratament la ce ai tu (operatie, ceva medicamente, terapie- cu miscatul ochilor-).

De la boala de ochi si stresul cauzat de ea ati facut si anxietate; poate nici nu va alimentati cum trebuie.

Respect foarte mult medicii romani, invata mult, majoritatea sunt profesionisti, vindeca cu mijloace putine si nu de putine ori depasite. Medicina romaneasca in ansamblul ei, insa, trebuie sa evolueze, sa fie finantata cum trebuie (aparatura, infrastructura, TEHNOLOGIE, medicatie de ultima ora, tratamente de ultima ora, sa fie toata lumea la curent cu ultimele descoperiri; mai multi cercetatori romani in medicina; acesta intr-adevar e un sector in care de multe ori instruirea in strainatate e binevenita si necesara chiar).

Numai bine,
0
29-12-2015, ora 23:17
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Eu cred ca e taman pe dos, ca problema cu ochii sa fie de la anxietate in sens ca anxietatea mimeaza multe boli fizice, am patit si eu asa prin 2000-2006, toti anii astia simteam ca ma jeneaza vederea la ochi drept sau stang, ma duceam la medici oftamologi si degeaba, nu vedeam clar, ma enerva, ma irita, nu puteam sa ma uit la TV sau calculator ca lumea, pana la urma era de la anxietate sau depresie, cum s-au mai calmat astea, cum a disparut si problema cu vederea desi purtam aceiasi ochelari.
Cand am luat prima data clonazepam si s-a calmat din anxietate, atunci au disparut problemele relativ brusc in 1-2-3 zile.
Interesant, nu ? Asa e si la el.
Medicii de aia zic ca nu au ce sa-i faca, ca problema nu e fizica :).
Eu m-am dus la 30 de medici cred ca, nu exagerez, dar nu stiam ca problema e falsa.

Cu medicina sa-ti zic ceva Laura, daca nu ai bani nu ai acces la nimic, daca ai bani, da se poate face ce zici tu evident in limita tehnologiei de azi. Oricum la problemele psihice poti sa ai si miliarde ca astea-s medicamentele in toata lumea.
Ce zici tu cu chestii bionice, daca ai milioane de euro..poate ai sanse, si nu stiu daca inca se folosesc inca alea undeva.
0
30-12-2015, ora 06:56
Laura85
Nu este medic/terapeut
Laura85
Multumesc de raspuns Costy,

Ai si tu dreptatea ta, dar daca nu cunoastem toate datele, si eu si tu am spus adevaruri, posibil valabile in cazul lui Florentino. Si se intampla in viata, ca o situatie sa aiba mai multe parti adevarate, percepute de diverse persoane.

Daca totusi are o cat de mica problema la ochi, si nu ii da pace si ii agraveaza anxietatea, ar trebuie sa incerce sa o elimine si apoi sa se poata concentra pe recuperarea psihica daca in pararel ii e ma greu (si referitor la ochi si referitor la anxietate).

Asa e, anxietatea, si toate variatiile tulburarii de panica pot da si probleme fizice.

Costy, se vede ca esti bine, ma bucur
0
01-01-2016, ora 00:38
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Se vede prost, nu sunt bine, nu am tratament ptr problema mea, orice am incercat nu merge.

Eu nu cred ca are probleme la ochi, ci anxietatea ii agraveaza sau da problemele la ochi, daca avea probleme la ochi se rezolva de mult, iti zic eu. Tu nu vezi ca el n-are diagnostic ?! Chiar daca avea probleme la ochi si nu se rezolvau, ii zicea medicul ce are, dar n-are. Senzatiile alea de cap gol frunte incordata nu sunt deloc de la ochi.
Sa-si trateze anxietatea si scapa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul