Simt niste noduri in gat undeva mai jos de "marul lui Adam"

02-07-2008
ana-29
Nu este medic/terapeut
ana-29
Simt niste noduri in gat undeva mai jos de "marul lui adam".cand stau culcata si nu am o pozitie corecta a gatului simt ca ma sufoc, insa am aboservat ca dupa ce mananc ele imi trec...e posibil sa fie glanda?! Starile nu sunt permanente, cateva zile ma simt ok apoi iar apar" nodurile":) Poate cineva sa-mi raspunda?!
4 comentarii
0
21-07-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
E posibil sa fie tiroida, si e bine de facut analize pentru hormonii tiroidieni T4 si TSH, de asemenea pentru calciu si magneziu. De asemenea, ar fi util un consult ORL.
0
17-09-2009, ora 15:13
rodriguesramon10
Nu este medic/terapeut
rodriguesramon10
Am o intrebare...
am fost la consultatii insa mi s a spus ca nu e nimic grav...mi s a dat vitamina a, bioparox, inhalatii.lucruri minore fara antibiotice...problema e ca simt cateodata ca ma sufoc, chiar ziua in amiaza mare, altadata seara m am trezit ca nu puteam sa mai respir si deabia am scapat vomitand...am tot timpul o senzatie de tuse..ca ceva ce sta sa explodeze..si cateodata v m spus parca traheea se blocheaza..nu mai intra si nu mai iese aer...problemele au inceput cand nu puteam sa mai cant mi se schimba voceai, iar dc continuam fara sa fac o pauza mica ramaneam fara voce cum de fapt s a si intamplat odata...tin sa va spun ca sunt sensibil la usa deschisa, curent, fereastra, si parca tot timpu trebuie sa curat ceva de pe corzile vocale, cateodata simt o ameliorare cateodata nu.nu stiu ce sa ma fac si ce sa cred, de felul meu sunt si putin sperios.mentionez ca nu ma doare nimic, amigdalele nu sunt inflamate
m am dus la 3 cabinete diferite...insa nu mi s a facut un examen amanuntit cu endoscopul, m i s a spus sa tin regim fara iute si acidulat...starea s a ameliorat, insa v am spus cu aceste mici sufocari..in sensul ca indiferent dc vorbesc sau cant trebuie sa ma opresc brusc..ca si cand cineva da pe mute...
as vreau un raspuns dc se poate...va multumesc
0
22-08-2011, ora 09:23
nonodoridori
Nu este medic/terapeut
nonodoridori
buna ziua! e cel mai bine sa mergi la medic sa stii exact ce ai pt ca altfel te apuci sa iei pastile si te zapacesti mai tare de cap. in cazul in care este calciul si magneziul iti recomand sa iei Osteocare (calciu, magneziu, zinc si vitaminaD), este f bun.

numai bine!
0
09-10-2013, ora 20:45
iuliarada
Nu este medic/terapeut
iuliarada
buna ziua.am o insuficienta respiratorie de vreo 2 ani pe care nu am bagat-o de seama, dar in ultima perioada nu mai am aer aproape deloc si nu pot inghiti deoarece parca ma blocheaza niste noduri.in plus cand ma enervez, mi se face gatul lat si imi provoaza o raguseala care tine 1 zi...Spuneti-mi va rog unde sa ma duc sa imi fac analize
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •