Simt o jena in gat pe partea dreapta sub forma de usturimi, arsuri

02-04-2013
mirel muraru
Nu este medic/terapeut
mirel muraru
buna seara am si eu o problema daca puteti sa ma ajutati, am avut usturimi pe limba vreo 6 -7 luni care mi-au trecut cu gargara de bicarbonat timp de 10 zile dupa fiecare masa, acum de 4 saptamani simt o jena in gat pe partea dreapta sub forma de usturimi arsuri, simptomele se muta dar numai pe partea dreapta, am fost la ORL am facut exudat lingual dar mi sa spus ca nu am nimic, va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti ce investigatii sa fac
26 comentarii
0
03-04-2013, ora 09:06
mihai198823
Nu este medic/terapeut
mihai198823
Buna ziua domnule doctor, as avea o nelamurire f mare, acum 1 luna am facut un flegmon amigdalian cu o mononocleuza infectioasa asa mi-a spus doctorul si nu e la prima infectie care o fac ma refer ca am mai avut probleme cu gatul si mi-a zis doctorul ca tre sa imi scot amigdalele.Ce vreau sa va intreb daca operatia cu laser doare si simti cv si daca este riscul de a avea cv dupa operatie? Mi foarte frica de scoaterea amigdalelor si sincer toata lumea imi spune ca nu o sa simti cv dar sunt si in nelamuriri..
0
04-04-2013, ora 01:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt Mirel
este o problema gastrica care afecteaza faringele
am scris mii de mesaje pe forum

ptMIHAI
orice interventie se face cu anestezie !!!!!!!!
0
04-04-2013, ora 16:47
crispiano
Nu este medic/terapeut
crispiano
Buna ziua D-l Dr.
Am rugamintea de a-mi raspunde la acest mesaj.Sunt foarte preocupata, in urma cu 20 ani am avut timpanul fisurat din cauza unei palme dupa care in urma unui tratament cu antibiotic si in termen de o luna, auzul a revenit aproximativ la normal.Din pacate din nou, in urma cu 6 ani, joaca cu Marea Neagra m-a recompensat cu a doua fisura a timpanului, in urma unei lipiri cu laserul mi -am revenit destul de bine, tot dupa 1 luna.Am avut grija mai mare in tot acest timp, insa din pacate dupa o lunga calatorie cu autocarul, datorita presiunii aerului, am simti o durere.
Am luat 2 pastile pentru durere, mi -a trecut nu am avut nimic.Dupa doua saptamani la o foarte mica presiune de aer mi s-a infundat urechea.Am fost la control si m-a zis ca am timpanul fisurat, iar daca nu-mi va trece in termen de trei luni trebuie sa fac o interventie chirurgicala.Precizez ca nu mi-a dat nici un tratament si la ora actuala am doar 9 zile.Doresc, va rog foarte mult, sa ma sfatuiti ce trebuie sa fac si daca am sanse sa se refaca timpanul fisurat de atatea ori ?Va multumesc anticipat.
0
04-04-2013, ora 17:23
crispiano
Nu este medic/terapeut
crispiano
Tin sa precizez ca in primele zile am pus ulei de usturoi facut de mine dar si tinctura de propolis de teama infectiei.Infectie nu am dar nici durere.Dupa citirea informatiilor ca nu se pune nimic in timpanul perforat am renuntat.Faptul ca am pus acestea doua, imi va afecta mai mult auzul avand in vedere ca am renuntat de cateva zile?Va multumesc.
0
04-04-2013, ora 21:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. timpanul nu se reface..decat chirurgical
2 ca sa nu supureze.. trebuei sa nu ajunga apa in ureche deloc. niciodata si sa uscati interiorul urechii cu uscatorul de par
0
04-04-2013, ora 23:57
crispiano
Nu este medic/terapeut
crispiano
Multumesc pentru raspunsul d-voastra.
Doresc, daca binevoiti sa-mi raspundeti si la aceasta intrebare.Am inteles ca nu se poate reface... doar daca voi face aceasta interventie chirurgicala...dar am sanse sa se cicatrizeze fisura pe care o am, sa -mi revina auzul, avand in vedere ca a mai fost de 2 ori fisurat timpanul? Va multumesc foarte mult.
0
06-04-2013, ora 10:00
crispiano
Nu este medic/terapeut
crispiano
Buna ziua D-l Dr.Valeriu.Va rog sa-mi dati sfatul D-voastra.Acest control l-am facut in Italia pentru ca acolo lucrez cu contract.Dr.de la urgenta unde am fost m-a controlat s-a uitat cu un obiect mic (nu stiu cum se cheama din pacate)mi-a zis ca nu se vede nimic, urmand dupa 2 zile sa fac audiometria.Am facut si aceasta...in baza acestuia mi-a zis ca am timpanul spart...eu eram sigura ptr ca am suflat aer cu nariile inchise si simteam aerul in ureche...Apoi dumnealui dupa explicatiile mele s-a uitat in ureche, cu acelasi obiect mic, dandu-mi raspunsul asteptat ca am fisurat timpanul.Atata tot controlul facut...nimic sfat ca nu trebuie sa patrunda apa sau altceva de genul acesta...Ma asteptam la un examen mai profund avand in vedere ca a fost fisurat de 2 ori acum pot sa zic de 3 ori fisurat.Tot ce mi-a spus este ca dupa 3 luni daca nu-mi revin( de aceea v-am pus intrebarea mai sus ca e posibil sa se cicatrizeze).. trebuie sa fac interventul chirurgical.
Rugamintea mea este :
1.Cat de lung trebuie sa fie termenul asteptarii pentru un timpan fisurat pentru ca riscul sa nu ajunga la surditate ?
2.Ce examen trebuie sa fac ?
3.Ce riscuri aduce aceasta operatie?
4.Daca dupa refacerea timpanului exista riscul fisurarii se poate face un alt intervent..are o limita timpanoplastia?
5.Ce materiale sunt de durata...ma refer calitative daca se poate raspunde pe acest forum.
Tin sa precizez ca am 39 ani.Pot sa spun ca am 11 zile de cand mi s-a intamplat aceasta si simt o foarte mica ameliorare fata de primele zile.
Va multumesc foarte mult pentru rabdarea d-voastra.
0
06-04-2013, ora 16:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu se inchide singura fisura
2. un examen orl...la microscop
la urgente nu era medic orl
3.medicul care opereaza stie ce face si ce riscuri pot fi
4.5... nu trebuie sa va intereseze...va complucati degeaba cu asa ganduri...
0
06-04-2013, ora 16:54
crispiano
Nu este medic/terapeut
crispiano
Multumesc inca 1 data.
Tocmai ca era medic orl ma asteptam mai mult.
Convinsa ca prima oara cand am avut timpanul fisurat si-a revenit dupa o luna fara nici o interventie...cu gandul acesta sunt ca se poate si acum...dar din cate imi spuneti trebuie sa ajung la interventie chirurgical
0
08-04-2013, ora 10:48
mirel muraru
Nu este medic/terapeut
mirel muraru
pentru domnul Doctor FLUERARU.Multumesc pt raspuns dar tin sa mentionez ca intre timp am facut ENDOSCOPIE si nu mi-a gasit absolut nimic RADIOGRAFIE la coloana cervicala fata profil la care mi-a gasit modificari incipiente uncartroza, la TIROIDA nu mi-a gasit nimic, am facut si fibroscopie si nimic.am mai facut si un set de analize VSH HEMOLEUCOGRAMA PCR, TSH, FT4, FIBRINOGEN si toate au esit bine dar problema persista cu dureri in gat senzatia de corp strain pe partea dreapta in zona amigdalitei care iradiaza spre ureche insotite de usturimi.Va rog sa-mi spuneti ce investigatii sa mai fac poate ar trebui sa fac un RMN.va multumesc dl Doctor
0
08-04-2013, ora 20:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un examen amanuntit a amigdalelor la ORL
ar trebui sa stiti ca usturimea mucoasei faringiene piate fi si de la problemele cu fiere, pancreasul...si cu intestinele
nu e relevanta numai endoscopia gastrica
0
16-04-2013, ora 17:41
crispiano
Nu este medic/terapeut
crispiano
Buna ziua d-l dr.Valeriu.Astazi am faut 3 saptamani de cand mi s-a intamplat fisurarea timpanului a 3 -a oara.Dupa un control mi-a afirmat aceasta.Eram inspaimantata ca trebuie sa ajung la interventie chirurgicala.Dar multumesc lui Dz ca natura isi face datoria.Usturoiul, argila, lamaia, ceapa si tinctura de propolis m -au ajutat.Nu stiu sa va spun ordinea acestora dar azi ca prin minune mi-am revenit.Desigur am aplicat sfatul d-v sa nu intre apa si am uscat cu feonul.Am pus tamponul cu vata doar imbibat in tinctura de propolis pus cu mare atentie ca sa nu ajunga pe timpan.Nu l-am tinut in fiecare zi.Am facut aceasta ptr ca zilele trecute am simtit o usoara durere si de teama infectiei am apelat la aceasta metoda.Pot sa spun ca aici in Italia polenul florilor mi-a dat alergia, sunt sigura ca si aceasta a contribuit la infundarea urechilor, nasului..Am apropiat ceapa cruda taiata felii de ochi si nas...am plans ce-i drept dar mi-a facut bine, apoi am pus picaturi in nas cu lamaie si apa de argila...Ce parere aveti ?Va multumesc ptr tot si doresc la toata lumea multa sanatate si incredere.
0
16-04-2013, ora 19:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
foarete buna, felucitari
0
25-04-2013, ora 12:21
mirel muraru
Nu este medic/terapeut
mirel muraru
buna ziua Dl. Doctor.revin cu problema pe care inca o am la gat, am facut o analiza la sputa si mi-a esit klebsiella spp la antibiograma sunt 5 antibiotice sensibile biseptol, ceftibuten, ciprofloxacin.gentamicina, norfloxacin iar Dna doctor mi-a zis sa iau ceftibuten, dumneavoastra ce spuneti e bun sau ar trebui sa fac gentamicina, sau problema nu vine de la acest microb.multumesc anticipat
0
25-04-2013, ora 12:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
luati trartamentul indicat
faceti inhalatuii, gargara, aromoterapie, regim a limentar corect
0
27-04-2013, ora 12:36
mirel muraru
Nu este medic/terapeut
mirel muraru
buna Dl doctor deranjez din nou dar sunt disperat iau ceftibuten de 3 zile si problema mea se agraveaza mai tare, a inceput sa ma usture gatul mai tare si acum a revenit si usturimea de limba nu stiu ce sa fac as vrea sa-mi fac o programare la dumneavoastra la cabinet dar nu stiu cum sa procedez, eu sunt din Neamt.va rog frumos daca puteti sa ma ajutati
0
27-04-2013, ora 21:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt la program luni si marti 8.00 -12.00
pascani, policlinica veche
-... daca nu va descurcati in oras
0
28-04-2013, ora 18:54
mirel muraru
Nu este medic/terapeut
mirel muraru
va multumesc mult D-le doctor maine dimineata voi fi la Pascani la policlinica
0
06-05-2013, ora 01:07
kiki25
Nu este medic/terapeut
kiki25
buna ziua domnule doctor. sunt nou intrat pe acest forum. am 25 de ani si am o problema care persista de aproximativ 2 luni. sper din tot sufletul ca nu veti ocoli mesajul meu. asadar de aproxiamtiv 2 luni am o senzatie de uscare a cerului gurii. la inceput am fost la ORList si mi s-a spus ca e vorba de o amigdalita acuta, iar doctorul mi-a prescris un tratament pe care l-am intrerupt dupa 3 zile din cauza unor efecte secundare date de unul din medicamentele prescrise(intepaturi foarte chinuitoare in zona inimii). m-am speriat crezand ca este inima. pe urma am fost la spital la doctorul generalist care mi-a spus ca nu am nici o problema la inima si ca ceea ce ma inteapa este 99% o nevralgie intercostala. (de precizat ca mi-am facut si analizele de vreo 2 ori in ultimele 2 luni, iar rezultatele par a fi bune. cu toate aceastea discomfortul din gat persista si nu-mi da voie sa imi desfasor activitatea in mod normal). mai departe tot la spital, doctorul generalist mi-a prescris un nou tratament pe care din nou l-am intrerupt din cauza ametelilor date de unul din medicamente. intre timp am facut si un exudat carea iesit negativ pentru streptococ. incerc sa descriu cat mai bine ceea ce simt; cerul gurii mi se usuca( sau e iritat) aproape permanent, si sunt nevoit sa inghit de vreo 250 de ori pe zi. la masa, nu pot inghiti foarte normal. mai nou ( de vreo 3 seri incoace, am observat ca seara la masa, zona cerului gurii(la cativa centimetri distanta de dintii de sus din fata) se irita foarte tare chiar la inghitit si 2, 3 bilute foarte mici se pot simti atunci daca dau cu limba. aceasta iritatie dispare imediat dupa masa, iar bilutele se retrag. sunt foarte ingrijorat si chinuit. este putin ciudat faptulca toate analizele indica faptul ca n-am nimic. asadar este vorba de o amigdalita in final sau poate fi vorba de vreo infectie? deasemenea credeti ca este vreo legatura intre acea nevralgie intercostala si problema din cerul gurii?atunci cand fac sport intens, problema dispare pentru cateva ore. as dori sa stiu parerea dumneavoastra! scuze pentru lungimea comentariului!va multumesc
0
06-05-2013, ora 21:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum o sa gasesti f, multe mesaje care explica..
1 toate problemele din cavitatea bucala au legatura cu refluxul gastric si problemele digestive
2 neuralgia piate sa aiba legatura cu esofagita de reflux
3 gasesti ce regim alimentar trevsa adopti si ce tratamente locale se fac
4. e cazul sa faci investigatii la gastrologie
0
16-05-2013, ora 10:26
grecea simona
Nu este medic/terapeut
grecea simona
buna ziua, dl. doctor.am o fetita de 4 ani care in urma unei raceli i s-au inflamat polipii si ni s-a recomandat de catre medicul o.r.l. extirparea lor.vreau sa mentionez ca fetita a primit pt. raeala(mai corect diagnosticul a fost rinoadenoinita acuta), tratament cu augmentin, brufen, ambroxol(secretiile nazale erau atat de vascoase ca nu se puteau aspira) si betabioptal.a urmat tratamentul timp de 5 zile.la controlul efectuat la 3 zile dupa terminarea tratam. polipii erau inca mariti si ea respira pe gura cand doarme.in rest cand bea lichide respira pe nasuc.mentionez ca este a 3 a raceala in jumatate de an si pana acum nu a ramas cu polipii inflamatii dupa nici una.ce ma sfatuiti sa fac?
0
16-05-2013, ora 14:43
dulau maria
Nu este medic/terapeut
dulau maria
Multumesc pentru raspuns si mult bine.
0
21-05-2013, ora 13:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt. Grecea
1. polipiii se micsoreaza in 3 saptamani dupa raceala
2 in acest timp se fac taote tratamentele locale care le.am scris pe forum ( colargol..s.a)
3 dupa 3 saptamani de tratament local se merge la ORL..si atunci se decide daca e de operat sau NU
0
07-08-2013, ora 17:23
crispiano
Nu este medic/terapeut
crispiano
Buna seara d-l dr.F.Valeriu.
V-am scris in urma cu cateva luni (aprilie)despre problema pe care am avut-o, perforatie a timpanului, a-3-a oara,.fiind perforat din cauza presiunii aerului, calatorind cu avionul si cu autocarul.Din fericire si-a revenit dupa 3 saptamani.Ceea ce ma preocupa este ca nu doresc o alta fisura, avand in vedere ca lucrez in strainatate si sunt obligata sa vin acasa cu autocarul sau avionul.Puteti sa-mi recomandati un medicament care poate ajuta in acest caz?
Aici in Italia am cerut doctorului de familie insa mi-a spus ca nu cunoaste, doar daca ii zic pricipiul activ a acestui medicament.Va multumesc anticipat.
0
09-08-2013, ora 09:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la avion.. se mesteca guma permanent la aterizare si decolare
cu autocarul NU se perforeaza timpanul..fiind mai mica diferenta de presiune
0
09-08-2013, ora 15:59
crispiano
Nu este medic/terapeut
crispiano
Cer scuze, am sa va explic de ce am spus cu autocarul.Este foarte ciudat, ca de cate ori am fost cu avionul nu am avut probleme, aceasta spun inainte de a mi se intampla fisura a 3 -a oara.
Am avut o durere in urechea cu probleme anterioare, la trecerea unei zone muntoase unde presiunea aerului era mai ridicata cand am venit cu autocarul din Italia -Romania.Am stat cu aerul conditionat deasupra capului ce-i drept.Durerea a fost de moment luand 2 pastile, brufen. Mi-am revenit nimic particular.Apoi dupa 1 saptamana am calatorit cu avionul si nu se perforase.Nu durere, nu scurgere, nimic ca sa ma preocupe.Dupa alte 2 saptamani, fiind in Italia, m-am deplasat cu masina, trecand printr-o zona cu presiune ridicata unde trecusem de n ori pana sa plec in Romania si dintr-o data nu mai auzem cu urechea care avea perforatie anterioara cu multi ani.Singura mea concluzie este ca am avut des impact cu presiunea aerului iar la cea mai mica presiune aceasta a cedat...
Va multumesc pentru raspunsul d-voasta cu siguranta guma nu-mi va lipsi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •