Sindrom anxios depresiv | Forumul Medical ROmedic

Sindrom anxios depresiv

20-06-2011
pavelmaria
Nu este medic/terapeut
pavelmaria
Buna ziua,
Am fost diagnosticata cu sindrom depresiv anxios si mi sa prescris un tratament cu Ciprolex, Romparkin, Coaxil, Finlepsin si Haloperidol.
Am inceput tratamentul de cateva zile, dar nam simtit nici un fel de ameliorare, din contra, ma simt mai agitata decat inainte de tratament.
Va rog din suflet daca poate cineva sami raspunda ce ar trebuii sa fac in continuare, daca este normal sa se intample asa ceva la primul tratament, daca ar trebui sal mai urmez.am si o oarecare temere cum ca nu as putea sa rezist la un posibil atac de panica, pana acum nu am avut decat unul...va multumesc.
12 comentarii
0
20-06-2011, ora 15:35
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
draga mea...stai linistita si
continua tratamentul..
a scris pe forum si d-na doctor ca,
asa se intampla la inceputul tratamentului...cateva zile..

si
acum, sa fi-mi seriosi:
-la orice problema de sanatate NU se rezolva si NU trec simptomele...dupa cateva zile...
ai rabdare..3-6 luni.

O zi buna.
0
20-06-2011, ora 16:34
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
In cazul in care aveti strict sindrom depresiv-anxios, tratamentul de mai sus nu se justifica in asocierea pe care ati prezentat-o. E posibil sa aveti si alte afectiuni? Nu vreau sa ma grabesc sa blamez tratamentul pe care l-ati primit, dar aveti dreptul la o a doua opinie psihiatrica si va incurajez sa mai faceti un consult la un alt medic, prezentandu-i tratamentul primit si eventualele investigatii pe care le aveti efectuate.
0
26-01-2012, ora 19:07
ioana_bc
Nu este medic/terapeut
ioana_bc
Buna ziua!am si eu o problema cu depresia si anxietatea.am o frica cumplita de moarte aproape de orice sant f slabita si urmez tratament cu rivotril, zyprexa, bromazepam dar mi s-au dat mai multe si nu pot sa iau.frica persista si as vrea poate stiti vreun medicament mai bun.nu pot sa ma urc intr-o masina ma ia niste inaduseli cumplite si simt ca ma sufoc ca nu mai pot sa inghit mi-e f frica de inaltime de spatii f largi aproape de rice.astept un sfat.
0
26-01-2012, ora 21:43
tzuca26
Nu este medic/terapeut
tzuca26
Pentru Maria,
Nu vreau sa te sperii dar eu am avut o experienta neplacuta cu haloperidolul. am ajuns la urgenta cu tensiunea 8 pt ca era prea puternic pt mine. din cate stiu este prescris celor cu schizofrenie..
Inceputul tratamentului este groaznic, te simti mai rau decat inainte. cam dupa 3 saptamani se fac simtite efectele
eu, de vreo 2 ani am acelasi dozaj: Serlift de 50mg una seara si jumatate dimineata, Spitomin de 5mg la fel si Rivotril de 2, 5mg 1/4 dimineata si seara. Cum spune psihiatrul meu. apa de ploaie... dar nu vreau sa mai iau altceva.
O sa incerc homeopatia si antidepresivele naturiste. Va recomand, daca aveti posibilitati materiale, un psihoterapeut. iti arata lucruri despre tine pe care nu le stiai.
Va doresc sanatate maxima.
0
27-01-2012, ora 09:45
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Ioana_bc, sunt cam multe medicamente si destul de puternice. Te sfatuiesc sa mai ceri o parere de la alt psihiatru- daca diagnosticul este de depresie si anxietate, exista variante mai usoare decat zyprexa si mai bine tolerate.

Tzuca26, tratamentul este bun ca si medicamente folosite, dozele nu sunt ok si ar mai trebui ajustate si ma refer in primul rand la cresterea aertralinei, acesta este antidepresivul, si aveti o doza foarte mica. Cu o doza suficienta de sertralina, ar fi poisibil sa se scada celelalte medicamente, poate chiar si sa se renunte la ele.
0
27-01-2012, ora 16:12
tzuca26
Nu este medic/terapeut
tzuca26
D-na doctor, va multumesc pentru sfaturi.
Acum cateva zile am fost la control si simtindu-ma cam rau doctorita mea a vrut sa imi mai adauge jumatate de serlift la pranz, dar nu am mai vrut eu. Trebuie sa incerc sa-mi revin singura. Problemele mele se agraveaza inainte sau dupa menstra. Plus ca sunt foarte influentabila de starea vremii. Aveti dreptate cu psihoterapia. Am facut vreo 10 sedinte si ma simteam bine cand vorbeam cu cineva care nu ma judeca... ci doar ma asculta. Cred ca o sa incerc iarasi. Problema sunt banii...fac si terapie Voyta pentru recuperare fizica, care este costisitoare.
O zi buna sa aveti!
1
28-01-2012, ora 17:51
ioana_bc
Nu este medic/terapeut
ioana_bc
Multumesc pt raspuns dar as dori din experienta dvs daca se poate sa-mi spuneti vreun medicament in loc de Zyprexa si chiar mai multe.Mi-a dat ultima data serokel dar ma simt rau este prea tare pt mine mai tare decat zyprexa asa simt eu.
Va multumesc!
0
30-01-2012, ora 19:31
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Ioana_bc numai o persoana iresponsabila iti poate recomanda un tratament fara sa te vada. Nu pot sa fac asta.
0
31-01-2012, ora 19:21
luzluz
Nu este medic/terapeut
luzluz
si mie imi este frica sa iau pastile de genul asta..eu insist cu cele din plante, muzica de relaxare
0
04-02-2012, ora 02:21
SunnyDays
Nu este medic/terapeut
SunnyDays
Si eu sufar de anxietate...si agorafobie...de 7 ani...daca are cineva vreo intrebare puteti sa imi trimite-ti un mesaj, poate ne ajutam cumva, sanatate tuturor ! :)
0
04-02-2012, ora 13:00
ioana_bc
Nu este medic/terapeut
ioana_bc
Pt sunnydays!Si eu sufar de aceiasi problema daca vrei putem sa vorbim pe messinger!astept un raspuns.
0
08-02-2012, ora 18:46
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Am o intrebare. Pentru ca nu am fost la medic psihiatru niciodata, nu am cum sa stiu. Pe ce criterii se pune diagnosticul la anxiosi?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul