sindrom dispeptic sau gastrita?

12-01-2013
Andreutza89
Nu este medic/terapeut
Andreutza89
As dorii si eu o lamurire cu privire la un regim/tratament compentent ptr simtomele pe care le am. De o saptaman si ceva mi s-a facut brusc rau dupa ce am mancat niste chiftelute la masa de pranz. de atunci am avut greturi cateva zile, care ulterior mi-au trecut, nu am pofta de mancare iar daca mananc ceva ce stomacul meu nu tolereaza mi se face rau brusc, ma balonez, ragai. Sunt foarte constipata, nu ies in fiecare zi si am o stare per total destul de proasta. Mananc doar ce pot, mananc destul de putin ptr ca ma balonez repede. Mai nou am si niste arsuri in partea superioara a abdomenului. Am fost la analize in decembrie ptr ca am facut si atunci o criza de genul acesta mai severa, nu puteam manca, aveam frisoane, eram extenuata. In urma analizelor de sange, endoscopice, ecografice am iesit sanatoasa, doar ca as avea bila lenesa si lunga si cu o cantitate mica de mal. Atunci mi-am revenit repede fara medicamente. din pacate au venit sarbatorile si nu am respectat tratamentul prescris de medic nici dieta. Dupa o sapt si ceva am avut o noua criza dupa cum am descris-o si mai sus, am inceput tratament cu omeprazol si motilium de o sapataman fara rezultate prea mari. am scapat doar de starile de greata, dar persista lipsa poftei de mancare, plus ca am si gatul uscat si limba putin umflata, ca si cum as simti ca ma tine ceva acolo. ma gandeam sa nu fie vre-o alergie ceva la medicamente. de asemenea am si insomnii de cateva nopti. ca si regim am renuntat la tot ce e daunator, mananc supe, mere coapte, beau ceaiuri, paine prajita cu miere dar as vrea sa stiu in cat timp vor trece simtomele si cum sa fac sa-mi revin mai repede, deoarece vin examenele si nu ma pot concentra deloc. doctorul de familie mi-a spus prima data ca as avea dischinezie biliara, apoi ca mai am si o rana pe stomac un fel de gastrita. stiu ca regimul e sfant in cazul acesta dar din cauza starii mele generale proaste incep sa ma deprim. poate ca e legat si de factorul de stres sau psihic. as dorii o parere daca se poate si cum as putea ameliora simtomele mai repede. vreau sa mentionez de asemenea ca dureri nu am avut deloc, nici la stomac nici la bila.
5 comentarii
0
12-01-2013, ora 16:40
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
simptomele NU vor trece doar daca,... NU mananci (cum faci si cum zici):
- mananca cate putin si des (la pranz dupa supa si cate un gratar din piept de pui.cartofi natur)
- bea lichide: apa, sucuri, ceaiuri (sunatoare), supe
- in timpul sau dupa masa, ia cate un colebil si /sau bilichol..vezi care-ti face mai bine...
(si asta zilnic..pana-ti revii)...
- fa miscare...ca doar stand pe net..
- pt costipatie: cumpara prune uscate: pune de cu seara 3-4 intr-un pahar cu apa, iar dimineata pe stomacul gol,
bea si apa (incet) si mananca si prunele.iti rezolvi constipatia
- fa-ti analiza din scaun (fecale) pt a vedea daca Nu ai SI paraziti intestinali si sau/ helycobacter
sanatate
p.s.
esti OK...dar rezolva-ti problemele...cu mancarea, apa, miscarea.
0
12-01-2013, ora 16:55
Andreutza89
Nu este medic/terapeut
Andreutza89
In primul rand multumesc de raspuns! Adevarul e ca miscare nu prea am facut, de cand am intrat in starea asta am stat mai mult pe acasa. O sa incep sa consum lichide multe ptr ca adevarul e ca ma simt cam deshidratata. Am baut ceaiuri de coada soricelului si musetel ca am inteles ca sunt relativ bune. Daca nu-mi revin imi voi face si analizele de scaun. Si sa ma apuc de miscare!
O zi frumoasa!
0
12-01-2013, ora 17:18
Andreutza89
Nu este medic/terapeut
Andreutza89
Dar limba umflata si gatul uscat de la ce ar putea fi? De la problema digestiva sau de la alergie?
0
12-01-2013, ora 22:46
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Hipotensiunea este termenul medical ce desemneaza o valoare scazuta a tensiunii arteriale (mai putin de 90/60).
Tensiunea arteriala normala este situata de obicei in jurul valorii de 120/80 (sistolica/diastolica).

Nu apa produce hipertensiune.

Dimpotriva!

Ea este tratamentul de urgenta al hipotensivilor, al celor care cad de pe picioare, pentru ca au tensiunea arteriala mica.

In mare masura, ne imbolnavim si pentru faptul ca nu ne preocupam sa avem apa suficienta in organism.

Multe persoane spun: "De ce sa beau apa daca nu mi-e sete?", fara sa stie ca senzatia de sete apare abia dupa ce in corp lipsesc peste trei litri de apa, cand sangele deja are o vascozitate mai crescuta, fapt ce ingreuneaza circulatia in micile arteriole si capilare ce hranesc toate celulele corpului.

Hipertensiunea arterială se defineşte a fi creşterea tensiunii arteriale maxime (sistolice) peste 160 mmHg şi a tensiunii arteriale minime (diastolice) peste 95 mmHg.
Între 140/90 mmHg şi 160/95 mmHg, valorile tensionale indică o hipertensiune de graniţă.

= intrebare: bei suficiente lichide??
cele bune!
0
15-01-2013, ora 21:11
Andreutza89
Nu este medic/terapeut
Andreutza89
Pai nu beau, la fel pentru ca nu-mi este sete, dar gatul persista sa fie uscat mai mereu si limba la fel. Beau ceaiuri vre-o 2 cani pe zi si jumatate de litru de apa. Stiu ca e putin, dar inainte sa am acest sindrom de dispepsie ma simteam f bine band o cantitate mica de apa. Acum nu mai e la fel si vad ca e musai sa ma hidratez mai mult. Merci!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Balonarea
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • De ce apar balonările?
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • Diferența dintre ulcer și gastrită
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  •