sindrom Menierre poate reveni?

02-12-2007
Edita
Nu este medic/terapeut
Edita
daca m-am vindecat acum 5 ani de sindrom Menierre, boala imi poate reveni?M-am panicat putin caci incep parca simptomele.Va rog nu ma lasati fara raspuns.Cu stima.
11 comentarii
0
11-12-2007, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din pacate boala poate reveni. Sdr. Menierre afecteaza urechea intern la nivelul lichidului labirintic. este necesar un regim alimentar sanatos fara exces de sare, somn odihnitor si tratament de intretinere a circulatiei la nivelul urechii interne cu Betaserc
0
11-12-2007, ora 00:00
Edita
Nu este medic/terapeut
Edita
multumesc fvaleriu.
0
03-10-2008, ora 00:00
AMELIA OANA
Nu este medic/terapeut
AMELIA OANA
Edita cum ai reusit sa te vindeci, si eu sufar de aceeasi chestie, si de un an de zile ma zbat cu fel de fel de tratamente.
In decursul unui an vertijul a aparut cam de 4 ori dar cel mai tare ma deranjeaza perioadele dintre vertij-uri cand am o stare de plutire, de amorteala in cap, parca nu gandesc, ca sa nu mai vorbim de starea de panica care ma apuca din cand in cand.
0
07-12-2013, ora 17:23
oanaioana
Nu este medic/terapeut
oanaioana
Spuneti-mi domnule dr.ce tratsm.dati dvs.in sindr.Mebierre?sotul meu ia Empirin si nu stiu daca e suficient de eficient in comparatie cu Betasercul.Stiu ca au aceeasi subst.de baza.nu se simte bine, cred ca nu e suficient dozat
0
07-12-2013, ora 20:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. niciodata nu tratez un Diagnostic
2. cuvantul SINDROM.. inseamna ca boala NU are o etiologie., o cauza bine definita. deci NU exista tratament corect pentru etiologie
3. hidropsul labirintic.. presiunea crescuta in urechea nterna.. poate fi si din cauza problemelor la rinichi, la tractul digestiv.. mai cu seama intestinele, regimul gresit alimentar, probleme la coloana cervicala i alte probleme de la distanta..
4 tratamentul trebuie sa includa un regim corect alimentar si tratamentul bolilor care pot duce la retentia de lichid in urechea interna
asa ac numai betaserc sau alceva din aceiasi grupa doar trateaza simptomul..nu si cauza bolii
0
10-12-2013, ora 22:44
oanaioana
Nu este medic/terapeut
oanaioana
Am facut RMN, nu se vede nimic, zic medicii, analize de sange, 4seturi, nimic, decat un colesterol situat la limita de sus, nimic la ecografie abd.generala, CT cranian, nimic, TA=120/70...ce am mai putea urmari???
0
11-12-2013, ora 08:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ma intereseaza
varsta, kg, inlatimea. tensiunea arteriala luata la ambele maini in pozitie sezut si culcat
daca sunt probleme cu digestia si scaunul
regimul alimentar preferat
descrise amanuntit simptomele.. cand au aparut.. cum progreseaza cum se manifesta
puteti scrie aici sau pe adresa mea personala pe hotmail
0
11-12-2013, ora 21:59
oanaioana
Nu este medic/terapeut
oanaioana
Multumesc mult, o sa revin, cu aceste amanunte dupa masurarea TA. dupa cum ati indicat.
0
12-12-2013, ora 13:49
oanaioana
Nu este medic/terapeut
oanaioana
revin cu detalii...Sotul meu in varsta de 30 de ani, G=86kg., i=178cm.TA in pozitie sezut 125/70mmhg brat stg., 120/70mmhg.brat dr.in pozitie culcat 120/70mmhg.brat stg., 110/65mmhg.brat dr.Regimul alimentar consta in ciobe zilnic si felul doi, mancare gatita fara exces de sare, consum de apa 2l/zi.In fiecare zi sare peste micul-de-jun, mananca la pranz, timp in care fmeaza si serveste 2 cafele.Scaun in fiecare dimineata, fara probleme de digestie.ISTORICUL BOLII-la sfarsitul lunii august 2012, in urma unei bai intr-o piscina cu apa mai rece, a aparut o durere din spatele urechii in jos pe gat, pana la amigdala stg.In luna oct.2012 durerea radia in dentitie{molar), mergand la stomatolog si rezolvand problemele.In luna nov.2012, am ajuns la ORL spunand ceva de o raceala de trigemen, recomandand tratam.cu pic.auriculare, Arcoxia si Carbamazepina.In 15.dec.2012 ameteli, cefale si voma si de atunci au inceput simptomele mai grave.Am ajuns de doua orila UPU unde s-au facut CT, analize de sange, ecograf, abd.general, ex.oftalmologic, fara nici un indiciu, ex.neurologic unde sa pus dg.de sindr.vestibular si indicatia de RMN si audiogramamentionez ca cu urechea stg.nu aude deloc nu stie daca e congenitalLa consultul ORL ni s-a recomandat trat.cu betaserk 1-1-1 o luna de zile.Dupa o luna, timp in care crizele erau tot mai dese, ameteala s-a transformat in vertij cu voma.Dr.ORL-ist ne-a prescris betaserk 2-2-2, 10 zile, 2-0-2, 20 zile si vitamine bilobil si milgamma(26.martie2013).Dupa inca o luna, la control ORL, am continuat tratamentul cu Betaserk 1-0-1 30 zile dupa care nu am mai urmat nici un tratament.in octombrie 2013 simptomele au revenit internandu-se in Sectia ORL, cu tratament perfuzabil(Pentoxifilin, HHC, Milgamma)si oral Nitrazepam si Carbamazepina(seara)8 zile.La o saptamana de la externare ameteli si cefalee occipitala.De 2 zile face tratament cu:Empirin 1-0-1, Bilobil Forte 1-0-1, Flamexin 1-0-0, Medrol16mg.1/4-0-0, Omeran 1-0-1 si Taver 1/2-0-1tb.Mentionez ca este o persoana agitata si se streseaza din orice maruntis.
0
15-12-2013, ora 08:09
oanaioana
Nu este medic/terapeut
oanaioana
Va rog din suflet nu treceti peste postarea mea.Doresc foarte mult sfatul d-lui dr.FValeriu.Multumesc.
0
15-12-2013, ora 18:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuie lasate urgent Tigarile si cafeaua., sucurile acidulate sau energizantele
2. trebuei sa ajungeti in clinica ORL..spital UNiversitar unde au in dotarea aparate pentru investigarea aparaului Vestibular
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: