Sindrom posttrombotic si sarcina

30-01-2013
debochka
Nu este medic/terapeut
debochka
Sunt diagnosticata cu sindrom posttrombotic iar acum am aflat ca sunt insarcinata. Am inteles ca riscul formarii unor noi trombi este foarte ridicat in timpul sarcinii, iar medicul mi-a recomandat trombo ass. Este ok? Ati putea sa ma ajutati si cu alte sfaturi pentru problema mea?
3 comentarii
0
30-01-2013, ora 21:19
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
TromboAss nu prea are efect in prevenirea trombozei venoase profunde. aspirina este un antiagregant care se foloseste mai ales in cardiopatie ischemica, dupa infact miocardic, pentru prevenirea atacurilor cerebrale etc
sarcina creste riscul trombozei de cam 4-5 ori
ar trebui clarificat daca sunteti sensibila la asa ceva sau nu, daca da atunci ar trebui sa luati contact cu un medic care se pricepe la asa ceva
daca este necesar, trebuie utilizat heparina cu masa moleculara joasa (de ex. clexane)
mai larg puteti citi pe site-ul:
http://contemporaryobgyn.modernmedicine.com/news/thromboprophylaxis-pregnancy?id=sk=date=pageID=2
0
31-01-2013, ora 12:48
debochka
Nu este medic/terapeut
debochka
multumesc pentru raspunsul d-voastra.
0
22-02-2013, ora 14:53
debochka
Nu este medic/terapeut
debochka
din pacate in saptamana 7 am pierdut sarcina. Este posibil ca afectiunile venoase sa influenteze fixarea si apoi evolutia sarcinii?? Nu am luat nici un fel de anticoagulat pe perioada sarcinii, nu am mai apucat, si la analize a iesit INR- 1, 26. Ce ar trebui sa fac in continuare? La ce medic sa merg? Ce investigatii sa mai fac? Imi doresc un copil dar nu mai vreau sa trec prin aceeasi experienta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  •