Sindrom Sjogren?

02-05-2012
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Buna ziua,

Am cateva intrebari legate de acest sindrom. Un an de zile am fost suspect de spondilita anchilozanta. Neconfirmat.
Nu s-a umflat niciodata nimic, vsh a fost maxim 30 de 2 ori si am descoperit ca laboratorul respectiv gresise analiza( alte 3 laboratoare, in aceeasi zi mi-au dat valori normale). Durerile inca mai sunt in muschii picioarelor si lombar. La rmn a iesit odata o modificare inflamatorie pe osul sacru drept si a doua oara a disparut si a iesit pe stangul, dreptul fiind ok. Ambele rmn-uri au fost vazute la Sf Maria, reumatologul explicandu-mi ca nu arata a spondilita deloc, sa stau linistit, in schimb 3 hernii in partea lombara, protruzii, de unde durerile etc. M-am last convins ca am dezvoltat si un sindrom fibromialgic in acest an. Ok, pana aici, insa de o luna am ochii de parca sunt cu nisip, ma doare globul ocular, cateodata nu pot sta la tv sau la PC, ma doare si fruntea sau baza nasului. Acestea s-au domolit de 3 zile, insa a aparut o uscaciune groaznica a gurii, care ma impiedica am imptresia sa articulez cuvintele uneori.Simt nevoia sa beau ceva tot timpul, iar sputa e ca o spuma, limba fiind si ea parca cu spuma.Dca mananc ceva, am impresia ca am destula saliva cat sa mestec, desi la dulciuri de exemplu gura se face punga... Ma sperie acest sindrom...ar insemna sa se fi inselat reumatologul si asta dupa un an in care am fost speriat de meidici cu toate bolile din grupa asta..spondilita, poliartrita etc...

Durerea de ochi este si noaptea si dimineata cand ii deschid parca pleoapele sunt lipite...Senzatia de uscaciune la fel e permanenta( la gura ma refer).., Am intelesca pot avea acest sindrom sicca si de la anxietate...dar abia trezit din somn cu ochii asa..? Senzatie permanenta de uscaciune? La un atac de panica senzatia de obicei era doar atunci...
Va multumesc!
6 comentarii
0
03-05-2012, ora 15:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa intelegeti ca atat spondilita, cat si celelalte maladii reumatologice se diagnosticheaza 100% clinic si in nici un caz pe baza analizelor care sunt, in majoritatea cazurilor, normale la debutul bolii.
Analizele normale nu exclud o maladie inflamatorie de tip reumatologic.
Nu va ramane decat sa gasiti acel reumatolog care sa va diagnosticheze asa cum este normal, pe baza examinarii clinice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
08-05-2012, ora 11:16
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Am inteles asta. cred ca sunt 6, sau 7 reumatologi care clinic mi-au spus ca nu am nimic. Ca acuz doar "artralgii" si nu sunt semne de artritra. Nu stiu daca este de la anxietate sau nu, insa mi s-a parut o coincidenta ciudata ca am simptome sicca care nu trec de o luna. De aproximativ o sapatamana am buzele uscate " lemn" in timpuyl somnului, desi nu am nasul infundat, respir normal si nu sforai. Va multumesc pentru raspuns. Sper ca lucrurile sa fie in regula.
0
11-05-2012, ora 10:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
A consulta 6-7 reumatologi nu inseamna nimic in Romania.
Nu va ramane decat sa gasiti acel reumatolog care sa va diagnosticheze asa cum este normal, pe baza examinarii clinice (din pacate, eu il caut cu disperare de peste 5 ani...).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
22-05-2012, ora 14:28
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
Stimate dle doctor Uscatu,

Citesc constant raspunsurile dvs si invat mereu ceva, de pe pozitia mea de neofit.
Va rog sa nu va opriti.
Cu stima
Ioana
0
18-12-2020, ora 13:50
Andre1234
Nu este medic/terapeut
Andre1234
Buna ziua! Am o nelămurire in privința unor analize privind sindromul Sjogren. Acum 18 zile in urma unui tratament cu medrol(4zile) si borenar 2/zi timp de 10 zile pt o alergie cu înțepături in palme, s-a declanșat o uscăciune a ochilor, nasului si gurii. In urma producerii acestei uscăciuni, am ajuns la reumatolog. Am intrerupt borenarul si am efectuat următoarele analize: complement C3 - 108, 6 (valori de referință 90-180), complement C4 - 16, 8 (10-40), anticorpi Anti-ro < 0.1 negativ, anticorpi anti-La <0.1 negativ, vsh - 15 ( 2-30), in lucru mai este doar ANA. Întrebarea mea este de ce dupa 18 zile uscăciunea nu a cedat decât parțial, in sensul ca acum nu ma mai trezesc din ora in ora noaptea sa beau apa? Oricum încă o mai resimt.ce analize ar trebui sa mai fac pt a elucida aceasta problema? Va rog daca se poate sa ma îndrumați! Va Multumesc
0
18-12-2020, ora 23:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Nu v-as sfatui sa faceti cine stie ce analize, la costuri fabuloase, fara o prescriptie clara.
Prin urmare, se impune un consult la reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dieta pe bază de plante poate induce remisia în lupus și sindromul Sjögren
  •