sindrom subfebril prelungit

06-02-2008
nucu85
Nu este medic/terapeut
nucu85
Buna ziua,
am 23 de ani si sufar de un an jumate de acest sindrom. In urma unor investigatii extinse nu s-a descoperit nimic, sau mai exact nu s-a descoperit ceva concludent.
HIV negativ(de 3 ori intru-n an), colonoscopie normala, usoara monocitoza prezenta de mult timp(peste 1 an), uneori leucopenie usoara(1 data la 3 analize), uneori macrocitoza usoara(foarte putin peste limita). In rest hemograma normala. RX pulmonar normal. Reactie la PPD normal. Toti virusii pe care i-am facut negativi(vreo 7). Exudate faringiene negative. Hemoculturi repetat negative, uroculturi negative. La ecografii o mica calcifiere pe ficat in rest totul normal. PCR negativ, fibrinogen normal, calciu, fier, LDH, fosfataza alcalina, transaminaza totul normal, ASLO negativ. VSH normal. timpi de coagulare normali. ecografie cardiaca normala. EKG normal. In principiu tot ce am facut a iesit normal sau cu mici modificari nesemnificative sau insuficinte pentru precizarea unui diagnostic(cel putin asa mi s-a zis).
Acum ce am eu...totul a inceput cu o adenopatie laterocervicala stanga. Sa ma exprim mai cu vocabularul meu...mi s-a umflat un ganglion pe gat acum 1 an jumate. Avea cam 1 cm latime se vedea cu ochiul liber si destul de tare si imobil. S-a remis spontan dupa 1 luna si am ramas cu aceasta subfebrilitate care apare pe la pranz rar depaseste 37, 2, foarte rar ajunge la 37, 5( 1 data la 1-2 luni). In general seara dupa ora 18 scade. In plus am o micropoliadenopatie cervicala si niste dureri in flancul drept care persista si sunt sub forma de junghiuri(2-3 zile ma doare dupa care 2-3 zile nu ma mai doare...). Am amigdalele scoase.
In principiu nu ma simt foarte rau. Eu as vrea sa stiu ce si unde pot sa mai fac ca sa aflu ce se intampla cu mine. Ingrijorarea o am deoarece majoritatea medicilor la care am fost m-au tratat cu superficialitate incercand sa scape de mine cat mai repede. Nu vreau sa supar pe nimeni dar m-am plictisit sa fac PCR si fibrinogen. Eu inteleg de ce tot imi dau sa le fac dar cred ca daca fac o analiza de 10 ori si e negativa poate ar trebui sa se uite si in alta directie. Majoritatea analizelor mai speciale sa zic le-am facut la cererea mea...
In concluzie cine ma poate ajuta si pe mine? Orice sfat sau indrumare este binevenita dar as vrea sa fie cat mai concreta.
Multumesc.
4 comentarii
0
27-07-2008, ora 00:00
Luminitafelicia
Nu este medic/terapeut
Luminitafelicia
Scrie-mi, ma confrunt cu aceeasi problema din anul 2000, si inca nu mi s-a pus un diagnostic!
0
15-04-2009, ora 08:49
adelheid
Nu este medic/terapeut
adelheid
Am patit si eu la fel ca nucu85.Unii medici ma expediau rapid dupa ce vedeau analizele iar altii puneau acest sindrom pe seama bronsiectaziei boala de care sufar din 2001.Am ganglioni inflamati si noduli tiroidieni dar nimeni nu gaseste nici o explicatie si nu-mi da nici un tratament.Daca stie cineva vreo explicatie va rog sa-mi spuneti si mie
0
19-03-2021, ora 20:53
Diana2002
Nu este medic/terapeut
Diana2002
Ati reusit sa depistati originea subfebrilitatii? Sunt interesata.
0
10-02-2023, ora 11:06
Anacriss
Nu este medic/terapeut
Anacriss
Buna ati depistat cauza sau ati scapat de subfebrilitate sunt in aceaisi situatie...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Subfebrilitatea (febra 37-38°C)
  •