Sindrom tunel carpian

12-01-2014
ele_aly31
Nu este medic/terapeut
ele_aly31
Buna seara, prietenul meu are o problema legata de articulatia maini, lucreaza ca maseur la hotel si dupa 3 sapt de efort intens acum cand este mai liber si nu este solicitat are o durere usturatoare, o curentare in mijlocul articulatiei maini chiar in palma, nu i amorteste mana, nu i tremura, doar la efort in special la extensia mainii, durerea este mare deci se poate deja sa fii facut sindrom tunel carpian ?
3 comentarii
0
13-01-2014, ora 01:26
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Sindromul de tunel carpian. Poate fi vorba de un asemenea sindrom. Recomand repaus si un consult neurologic de urgenta. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
14-01-2014, ora 10:56
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata!Domnul doctor are dreptate, simptomatologia pe care o prezentati este sugestiva pentru un sindrom de tunel carpian. Mergeti la un consult neurologic pentru a face un test de conducere nervoasa si va mai recomand sa consultati si un chirurg plastician specializat in chirugia mainii. Numai bine
0
14-01-2014, ora 14:01
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Beneficiile colaborarii. Va multumesc doamna doctor pentru confirmare. Cred si eu ca sfatul dumneavoastra de a consulta si un chirurg este bun, mai ales daca testul de conducere nervoasa va arata ca exista probleme. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Poate utilizarea smartphone-ului să producă sindromul de tunel carpian?
  • O terapie minim-invazivă, eficientă în tratamentul simptomatic al sindromului de tunel carpian
  •