Sindrom vertiginos

17-07-2018
Tomit
Nu este medic/terapeut
Tomit
Buna ziua.
Ieri am avut cea mai cumplită zi din viața mea.M-am trezit de dimineață cu ameteli foarte puternice, totul in jurul meu se învârtea cu pat cu tot.Crezand ca m-am ridicat prea brusc din pat am așteptat ceva timp sa-mi treaca, dar in zadar, nu ma puteam ține pe picioare.Si asa cum face orice om care nu stie ce se întâmpla cu el am chemat salvarea.In jur de ora 11 am a venit o persoană (pentru ca doctora nu parea) care m-a intrebat direct:, , ce ai pățit fată? ", i-am spus toata tarasenia si zice, , esti gravidă ", si se apucă sa ma apese pe burtă. Am lasat-o crezând ca stie ea ce face, desi la vârsta mea (41 ani)cred ca stiu si eu ce este o sarcină. In fine zice, , nu e sarcina" si se apuca sa-mi ia tensiunea, 173 cu98 la ora aceea.Da, zice, e de la tensiune nu ai si tu un Captopril, zic ba da, zice, , pai ia o jumate acum si o jumate peste o jumate de ora sa nu scada tensiunea brusc" imi lasă o hartie si pleaca.Au trecut de la plecarea ei (ca danesi e prea mult spus) 9 ore de agonie in care m-am simtit mai rau.Pe la 20:30 a venit ai doilea echipaj, SMURD de data asta, care m-a transportat la Bagdasar.Aici am asteptat cum se face cam peste tot in jur de 5 ore, dar m-a consultat in sfarsit un MEDIC de specialitate.Analize bune, CT normal, fara hemoragie intracraniana, ecografie abdominala (probabil bănuind si ei o sarcina) buna (adică nu e cu ochi), perfuzii de rigoare si tratament cu Betaserc 3 pe zi, Controlof 1-0-1 şi Milgamma 1-0-1.
Problema mea este in continuare durerea de cap, o durere din frunte pana in ceafa însoțită de greata dar fara varsaturi.Este normal sa fie asa, sa ma doara capul?Doctorul mi-a spus ca ameteala poate sa dispară in câteva zile sau săptămâni, bun asta am inteles, dar durerea de cap?Oare pot sa iau o pastilă pentru durere de cap, ceva gen algocalmin sau altceva?
Cu speranța unui raspuns cat mai urgent, vă multumesc anticipat si va doresc multa sanatate!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.