sindrom vertiginos

16-01-2008
mariano
Nu este medic/terapeut
mariano
Totul a inceput acum un an cand mi-a intrat un shpan (o aschie metalica micuta care sa infipt an timpan fara sa-l penetreze ) in urechea stanga, dupa doua zile a inceput o stare de ameteli cu tulburari de echilibru imi fugeau ochi am fost la spitalul de urgente (mentionez caci locuiesc in barcelona si am varsta de 38 de ani)mi-au pus diagnosticul de sindrom vertiginos, mi-au administrat torecan cu serc, peste doua zile am avut programare la ORL-ist mi sa scos shpanul din ureche zicandu-mi ca nu are nimic de aface cu urechea interna deci cu sindromul vertiginos, am urmat tratamentul cu torecan si serc, dupa doua saptamani totul a reintrat in normal. Dupa 11 luni mai exact acum o luna mi-a reaparut sindromul de aceasta data mai rau cu voma, puternica pierdere a echilibrului, ameteli totul se invirtea in jurul meu, ochii fugeu de la dreapta spre stanga fara oprire, dar total constient ca si data trecuta de alt fel, din nou am fost la urgente mi-au dat acelasi tratament, intro saptamana a scazut din intensitate dar de trei saptamani ma aflu intr-o stare cu tulburari de echilibru pot merge dar nu pot mentine o linie dreapta daca inchid ochi si incerc sa merg am o usoara dezechilibrare pe partea stanga, rotind capul de la dreapta la stanga imaginile sunt sacadate, rotind capul de la stanga la dreapta imaginile sunt clare.daca vorbesc, pasesc s-au mestec am o usoara tulburare a vederi pe parcursul activitati descrise, cu aceste stari am ramas de 3 saptamani fara nici o modificare in bine sau rau.
Puteti sa-mi spuneti daca voi ramane asa toata viata, imi va trece dar va reveni cand sau de ce, ce e ste de facut aveti ideie daca mai pot deveni eu. Multumesc pentru rabdare.
2 comentarii
0
31-01-2008, ora 00:00
DOVLECEL
Nu este medic/terapeut
DOVLECEL
Trebuie sa consulti un neurolog.El iti poate da cea mai buna recomandare.Am fost in starea ta.Am stat internata si am facut tratament cu microser.si inca multe altele.Tine de ORL afectiunea dar si de neurologie.Am stat in starea asta 2 luni jumate 3.In urma tratamentului si a unor proceduri cu cercuri magnetice, nu mai retin cum se numeau si multe vitamine mi-am revenit.Sigur ai si o tensiune oscilanta si un sistem nervos foarte slabit.Oricum vei mai avea probleme dar parerea mea este sa consulti un neurolog.Nu stiu din ce zona esti dar eu am stat internata la Iasi la dna profesor Stefanache.Ma ajutat foarte mult nu dispera.Sanatate
0
01-02-2008, ora 00:00
mariano
Nu este medic/terapeut
mariano
Buna, multumesc pentru raspuns. Am o luna si doua saptamani inca nu mi-am revenit, am probleme cu echilibru iar cand misc capul de la dreapta spre stanga imaginile sunt sacadate.Deocamdata mi se fac probe am fost la o.r.l.-ist mi-a facut audiometrie, niste probe de echilibru foarte sofisticate, am facut tomograf astazi, de moment nu am nici un raspuns, dupa ce vin rezultatele cred ca o sa ma trimita la un neorolog.merg greu programarile.Spunemi te rog cit timp ai facut tratament si m-ai exact ce tratament, te-ai trezit intro dimineata si nu ai ma-i avut nimic ? Se vor repeta crizele toata viata ? Trebuie sa iei tratament in continuare? Spunemi te rog cum se numesc procedurile cu cercuri si cei ala microser, te poti interesa daca nu-ti m-ai aduci aminte?Te rog povestestemi m- ai amanuntit. Trebuie tinut regim?E foarte important sa fii informat, poti trece m-ai usor pest anumite probleme. Multumesc si astept raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.