sindromul Klinefelter - sfaturi

22-05-2007
Cosmin.m
Nu este medic/terapeut
Cosmin.m
Am 22 de ani si sufar de sindromul Klinefelter. Am nevoie de tratament! Pot gasi in bucuresti un doctor endocrinolog care imi poate prescrie un tratament cu testosteron injectabil. Stiu ca este destul de tarziu deoarece tratamentul in asemenea cazuri incepe de la varsta de ~ 15 ani. Mentionez ca pe data de 14.05.2007 am efecuat un examen cariotip la Genetic Lab (str garleni, bucuresti) iar acum astept confirmarea.
Pentru a va putea usura oarecum raspunsul va voi descrie simptomele mele (caracteristice klinefelter) :
Ginecomastie (pronuntat)
Pilozitate redusa
Testicole de dimensiuni mici
"Apetit" sexual redus
Probleme cu memoria si concentrarea (probleme la facultate) desi majoritatea testelor IQ au dat rezultate de peste 150
Nu ma pot concentra
Solduri late (foarte)
Inaltime peste medie (1.89)
Membre lungi
Umeri lati
Ca rezultat al acestei anomalii cromozomiale:
Introvertit, mult prea visator, nu pot socializa cu persoanele din jurul meu, deficienta in exprimare, nu pot privi oamenii in ochi, imi este rusine sa ma dezbrac, sa merg la piscine, stranduri nu pot cumpara hainele care imi plac... obezitate (100Kg) intr-un cuvant viata mea este un dezastru. Va rog sa ma ajutati!
Credeti ca un tratament cu testosteron ar putea corecta ceva?!
7 comentarii
0
22-05-2007, ora 00:00
Cosmin.m
Nu este medic/terapeut
Cosmin.m
voi reveni cu comentarii in momentul in care voi primi confirmarea sindromului (7-8 zile). va multumesc
0
23-05-2007, ora 00:00
Cosmin.m
Nu este medic/terapeut
Cosmin.m
ok... am primit in dimineata asta telefon de la Genetic Lab. Cariotip normal, 46 XY. Dilema este mai mare. Va rog sa-mi dati un sfat. De ce sunt prezente 90% din simptomele klinefelter???
0
26-05-2007, ora 00:00
Dr.Soare
Nu este medic/terapeut
Dr.Soare
Pana la sindromul Klinefelter mai exista si alte forme de sexualizare anormala.In Klinefelter dimensiunea testiculelor se reduce odata cu inaintarea in varsta, pana la atrofierea lor aproape completa.Daca dimensiuna testic dv depaseste 25mm, cu siguranta nu aveti acest sindrom.In Klinef sterilitatea este un indicator f important.Va sugerez sa efectuati o SPERMOGRAMA.
Va sugerez dozarea urmatorilor hormoni:
LH
FSH
PRL
ESTRADIOL
TESTOSTERON
PROGESTERON
Cu stima,
Dr Soare
0
26-05-2007, ora 00:00
Cosmin.m
Nu este medic/terapeut
Cosmin.m
Va multumesc din suflet pentru atentia acordata. Mai am inca o intrebare, daca imi permiteti: Tratamentul cu AndroGel (gel pt utilizare cutanata cu Testosteron) se poate achizitiona numai cu reteta? Aveti idee la ce pret se gaseste acest produs(aproximativ)?. Inca odata va multumesc din suflet pentru timpul acordat
0
17-11-2007, ora 00:00
didi83
Nu este medic/terapeut
didi83
cosmine faptul ca tu ai ginecomastie, dupa parerea mea testosteronul care e produs de corpul tau, se aromatizeaza foarte repede inainte sa ajunga acolo unde trebuie.si de aici rezulta si faptul ca apetitul sexual este redus.in schimb exista tratamente pt ginecomastie, exista tratamente si pt a restabili nivelul de testosteron din organismul tau.chiar daca dr.iti va scrie o reteta cu testosteron...slabe sanse sa il gasesti in farmacii.oricum astept raspunsul tau in legatura cu analizele si tratamentul care ti-l va da.multa sanatate!
0
02-06-2009, ora 13:11
radu_2002
Nu este medic/terapeut
radu_2002
sal cosmin.ai rezolvat problema ginecomastiei?eu am aceiasi problema si ma deranjeaza foarte, foarte tare.poate cineva sa ma ajute?
0
02-06-2009, ora 13:25
Cosmin.m
Nu este medic/terapeut
Cosmin.m
Nu. nu am rezolvat.. Am sa incerc sa ma obisnuiesc cu ideea. Probabil daca mai slabesc se diminueaza (Am 1.89, 105 Kg, 24 ani) desi multa lume se ingrasa si pune numai burta. Cred ca voi recurge la chirurgia plastica deoarece m-am saturat sa-mi fie rusine sa ma duc la un strand

Am facut urmatoarele analize (Dec 2008) :

Cariotip normal, XY
FSH = 2.68 mU/mL (1.5 - 12.4)
LH = 4.3 mU/mL (1.7 - 8.6)
Testosteron = 18.43 mnol/L (9.9 - 27.8)
Toate sunt in limite normale.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Studiu: cea mai bună opțiune privind chirurgia obezității
  • Rețelele sociale ar putea ajuta în procesul de slăbire
  • Obezitatea asociată cu sărăcia este mai prevalentă la femei
  • Care sunt cele mai indicate exerciții pentru adolescenții obezi?
  • Obezitatea în sarcină
  • Dispozitivul „Full Sense”, o alternativă la intervenţiile chirurgicale pentru obezitate
  • 10 activități simple care te ajută să arzi 150 de calorii
  •