sindromul steven jonhson sau lyell

19-12-2011
a irina
Nu este medic/terapeut
a irina
Copilul meu are varsta de 8 ani si este diagnosticat cu autism atipic.Acum 2 ani a luat un tratament pentru crize de epilepsie depakine si lamictal.La o luna dupa ce a inceput tratamentul a facut o alergie grozava si anume s-a umplut de bubite pe tot corpul care mai pe urma s-au unit intre ele formand basici care s-au spart.In gura a fost plin de rani si ni s-a spus ca ce vedem afara este si in interiorul corpului.I s-a facut un tratament cu corticosteroizi l-a care a reactionat rau facand febra mare.L-au tinut in perfuzii si l-au hranit nazo-gastric.Afost sub supraveghere la arsi timp de aproape doua saptamani dupa care si-a mai revenit.A inceput sa se vindece pe corp si pe fata ranile pe care le avea apoi am fost externati.De atunci am mai avut o singura data aceasta problema cand a luat amoxicilina ca era racit.Dar am oprit tratamentul si bubitele sau tras.acum doi ani a avut transaminazele de 700 asa ni s-a spus.Acum 7 zile a facut iarasi febra puternica pe care n-am reusit sa o scad decat foarte greu iar la doua zile ne-am trezit cu cunoscutele de-acum bube care ne vor omori pe noi intai.Acum e internat in spital i se face hemosuccinat de 3 zile si totusi bubitele mai persista.Transaminazele sunt si ele mari de 300 am inteles de data asta si toata lumea da din umeri.Aveti vreun raspuns pentru problema noastra?Nu am curajul sa-i dau nici un fel de medicament de 2 ani.am voie sa-i dau ibuprofen si klabax.La acestea nu facuse inca alergie dar acum...nu i-am dat nimic si a facut alergie fara sa ne dam seama la ce.Mentionez ca n-a incetat tratamentul cu depakine deloc desi de atunci nu a mai facut nici o criza de epilepsie(2 ani sunt acum in decembrie 2011).dar ni s-a spus ca nu e alergic la depakine.Ce putem face in aceasta situatie?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Sindromul Stevens-Johnson

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: