singulair la copil de 4 ani

116 comentarii 1 23 4 Înainte ›
0
11-04-2010, ora 17:52
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru copiii pana la 5 ani ar fi mai util prevenar in loc de pneumo 23 ca vaccin antipneumococic. Insa, chiar daca tuseste, cat timp nu are febra si nici ascultatie pulmonara nu e contraindicata vaccinarea.
0
11-04-2010, ora 17:53
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
pentru gabriela- in principiu nu se intampla nimic daca a luat intr-o zi doua pastile - dar e bine sa nu se mai repete situatia.
0
11-04-2010, ora 17:56
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru daniela - in urma unor infectii repetate, copilasul poate face o forma tranzitorie de astm, astfel explicandu-se respiratia suieratoare. In acest caz este indicat Singulair. Durata poate varia 3, 6 luni sau mai mult, dar nu ar fi indicata intreruperea in sezonul de primavara - cand sunt mai frecvente racelile si alergiile.
0
11-04-2010, ora 18:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Uneori astmul imbraca forme mai atipice - fara lipsa de aer sau suierat, numai cu tuse seaca, chinuitoare. la adultul tanar aceasta bronsita asemanatoare astmului poate surveni in urma unei infectii respiratorii, iar Singulair-ul reduce sensibilitatea bronsiilor, deci poate sa-l ia fara griji. Daca radiografia prezinta modificari, si ar trebui facuta, ar fi utila o cura de Claritromicina - 2 cp pe zi, 10 zile, pentru a eradica un posibil focar infectios, in paralel cu Singulair-ul.
0
11-04-2010, ora 19:34
marinusa
Nu este medic/terapeut
marinusa
Va multumesc pentru raspuns. O sa facem radiografia impreuna cu un set de analize. Speram sa fie bine.
0
13-04-2010, ora 10:07
andreimarian
Nu este medic/terapeut
andreimarian
BUNA ZIUA!BAIETELUL MEU URMEAZA UN TRATAMENT CU SINGULAIR 4 MG 1 CAPSULA PE ZI.II DIZOLV CAPSULA INTR-O LINGURITA DE APA.AS DORI SA STIU DACA ESTE ADMINISTRAT CUM TREBUIE.VA MULTUMESC!
0
21-04-2010, ora 10:38
cazak
Nu este medic/terapeut
cazak
buna ziua, am o fetita de 1an si o luna a avut wheezing de 2 ori. am mers cu ea la medic si ni sa spus sa trecem pe singuler, si acum are o tuse foarte urita de 1 luna de zile a luat augumentin si a facut ampi cu genta 6 zile dar nu ia trecu. ce pot sa-i dau sa nu mai raceasca pentru ca in fiecare luna face rosu in gat si tuseste. va multumesc mult.
0
23-04-2010, ora 19:32
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Da, Singulair-ul de 4 mg se poate dizolva sau se poate mesteca.
0
23-04-2010, ora 19:35
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru copilasii cu infectii frecvente de tract respirator se pot administra preparate cum ar fi Bronchovaxom, Luivac, Lantigen B, de obicei in doua cure-una primavara si alta toamna. In plus, pana in 5 ani se poate face vaccin impotriva Pneumococului, fie Synflorix fie Prevenar, eventual si impotriva Hemophilus influenzae, aceste doua bacterii fiind implicate in aparitia bronsitelor si pneumoniilor severe la copil. Odata facuta vaccinarea, pot apare viroze, dar mai putin infectii care sa necesite antibiotic.
0
29-04-2010, ora 12:04
mihaela1976
Nu este medic/terapeut
mihaela1976
buna ziua. Am si eu o fata de 9 ani si de la varsta de 4 ani ia in continuu Singulair. Acum doi ani a facut un Ig/E si a iesit bun, apoi asta vara i/a iesit mare, mult peste limita. vara trecuta a intrerupt cateva luni Singulair/ul, dupa care l/a reluat. As vrea sa stiu ce reactii adverse poate face, avand in vedere ca ia acest medicament de o perioada asa de mare de timp. Il ia impreuna cu Aerius iar la o perioada de timp mai schimba cu Xyzal. va multumesc.
0
03-05-2010, ora 10:27
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
In general nu sunt efecte adverse la administrarea pe termen lung de Singulair, insa daca IgE sunt mari si are fenomene de tip astm alergic, unii pneumologi prefera tratamentul cu corticosteroid inhalator - gen Flixotide.
0
07-05-2010, ora 10:37
mirela2003
Nu este medic/terapeut
mirela2003
am si eu o intrebare..sunt o mamica de 35 ani si am un baietel de 7 anisori care ia singulair de 5 mg masticabil deoarece este suspect de asm..ingrijorarea mea este caci tot timpul are nasucul infundat.stranuta.mai ales de cind a dat caldura...sufla nasul...dr i-a recomandat biorinil...dar dupa o saptamina e din nou infundat vb pe nas..polipi nu are...poate fi o rinita alergica de la puf si praf?va multumesc ptr raspuns.
0
12-05-2010, ora 07:45
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
E posibil sa fie o rinita alergica, situatie in care ar fi utilde asociat Xyzal sau Aerius in perioadele de polen si praf.Insa trebuie exclusi polipii, si ar fi util un examen ORL.
0
13-05-2010, ora 22:53
camilore84
Nu este medic/terapeut
camilore84
Am un baietel de 4 ani si 4 luni si la 8 luni a fost diagnosticat cu astm bronsic si de atunci pana acum o luna a luat incontinuu singuler dar acum l-am intrerupt.Este bine ca l-am intrerupt sau ar mai trebui sa ii dau.Mentionez ca copilul meu nu afacut nici o criza de astm pana in prezent si sper sa nici nu faca, la el problema e ca mai mult ca face bronsita destul de des.A luat singuler de3 ani si 6 luni fara nici o pauza si am auzit ca ar avea si ceva reactii adverse pe o perioada asa lunga.Va rog sa imi raspundeti daca puteti.
0
17-05-2010, ora 21:52
rorox
Nu este medic/terapeut
rorox
buna seara!
baietelul meu are 4 ani, foarte des face rosu in gat, daca nu-l descopar la timp face febra forte mare (39.5-39.8), nu ii curge nasul, nu tuseste, doar gatul f rosu si febra. mai nou a fost diagnosticat cu dermatita atopica, uni medici la care am fost au zis ca e atopica unii alergica nici eu nu mai stiu ce e. nu a facut alergie la mancare niciodata, de curand a avut o reactie, nu stiu la ce, foarte urata, si s-a umplut pe tot corpul de bubite, si pe fata si in talpa. mi s-a spus sa-l dau cu betaderm si sa-i dau aerius minim 30 de zile, dupa ce au trecut bubitele i-a ramas pielea foarte uscata, probabil de la betaderm. sincer eu cred ca acea reactie a fost de la augmentin (ii dadeam in acea perioada 5ml la 12 ore), medicii au zis ca nu, dar sunt aproape convinsa ca asa a fost. eu as vrea sa va intreb: pt imunitate si pentru a nu mai face asa des (o data pe luna) rosu in gat, este indicat sa-i dau singulair? sau ce mi-ati recomanda pt imunitate?
0
23-05-2010, ora 08:19
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
In general nu sunt efecte secundare la administrarea pe termen lung a Singulair. Se poate intrerupe dupa min.6 luni de absenta a simptomelor dar trebuie reluat la aparitia whhezing-ului - adica tuse, suierat, lipsa de aer.
0
23-05-2010, ora 08:21
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru prevenirea episoadelor de amigdalita sunt mai multe preparate de stimulare a imunitatii care se administreaza de obicei in doua cure - primavara si toamna: Bronchovaxom, Luivac sau Lantigen B.
0
23-05-2010, ora 08:22
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Dermatita atopica sau alergica este acelasi lucru - poate fi declansata de o alergie medicamentoasa sau alimentara.
0
23-05-2010, ora 09:12
rorox
Nu este medic/terapeut
rorox
care e administrarea corecta a Bronchovaxom-ului, adica daca i-am dat copilului in oct, nov si dec cand pot sa-i repet tratamentul?
0
09-06-2010, ora 15:26
bulbucan daniela
Nu este medic/terapeut
bulbucan daniela
buna ziua, as dori un raspuns.Fetiţa mea are 6 anisori, acum 4ani a avut o bronsita, iar medicul ia recomandat Singulair, iar dupa cate zile de Singulair a avut niste reactii adverse si l-am intrerupt, acum 2 zile a iesit din spital cu diagnosticul Wheezing recurent, iar medicul ia recomandat iarasi Singulair nu stiu ce sa fac sa-i mai dau sau sa nu-i mai dau?? Sa mai incerc inca odata si sa vad iarasi reactia sau sa nu-i dau deloc.As dori si parerea Dumneavoastra si ce as mai putea face pentru a nu mai reaparea aceasta boala?, oare se mai poate trata vreodata?marea si salinele o sa-i faca bine?????????

VA MULTUMESC ANTICIPAT
0
11-06-2010, ora 15:20
ciucy00
Nu este medic/terapeut
ciucy00
Buna ziua
Am o fetita de 1 an care a facut o urticarie.A fost internata in spital, i s-a administrat hemisulcinat intravenos de 4 ori (la 6 ore), i-a trecut, dupa 3 zile i-a aparut aceasta urticare mult mai severa.S-a intors la spital si a stat spitalizata 9 zile(cu acelasi tratament). La externare i s-a dat tratament cu Singulaire 4mg timp de 3 luni.Pana acum a trecut 1 luna si aceasta urticare ii reapare.Dimineata ii apar petele, iar spre seara ii trec(nu complet).Fetita nu are probleme de respiratie, i-am facut test "Panel Pediatric" si NU face alergie la nici un produs alimentar sau respirator(polen, praf etc...)Este bun acest tratament cu Singulaire?Stiu ca el se recomanda la cei predispusi la astm. Ea a facut doar urticarie si atat.Nu inteleg de ce ii reapar aceste pete.
Un tratament cu ceai "Trei Frati Patati" este bun de dat?.sau Aerius? Multumesc din suflet.
0
22-06-2010, ora 19:23
Heike
Nu este medic/terapeut
Heike
Buna seara.Am un baiat de4 ani care are o tuse expectoranta de un an jumate, diagnostic rinita alergica.De atunci ia in fiecare zi Singulair si Xyzal fara pauza.Am incercat sa facem pauza trei luni dar nu am reusit nici trei zile ptr ca tuseste intruna, asa ca am continuat tratamentul.Pe mine ma sperie gandul ca -i dau atatea medicamente pe asa termen lung;mi-este teama sa nu-l afecteze pe alta parte.Ce parere aveti?Pe de alta parte m-am bucurat ca nu este un copil care sa-mi faca rosu in git sau febra o singura data a luat antibiotic de cand s-a nascut.As vrea sa putem face pauza macar pe timpul verii sau as incerca si altceva pe cale naturista. ce ma puteti sfatui? Decite ori merg la doctor spune ca nu se aude nimic la plamani si nare nimic dar tuseste intruna daca nu-i dau medicamentul ajunge de vomita, doar aceste doua medicamente il linistesc ce parere aveti?Va multumesc !
0
05-07-2010, ora 07:57
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru rorox - Bronchovaxon-ul se administreaza de doua ori pe an, cate o cura de 10 zile pe luna, 3 luni consecutiv (ex. toamna 3 luni si primavara 3 luni)
0
05-07-2010, ora 08:05
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru bulbucan daniela - Singulair-ul e in general bine tolerat, fiind recomandat tocmai in afectiunile alergice. Eventual incepeti o zi doua cu o jumatate sau un sfert de comprimat. In general, bronsitele astmatiforme aparute dupa infectii bronsice se remit dupa un tratament corect iar marea si salina sunt utile.
0
05-07-2010, ora 08:08
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru ciucy - uneori alergiile nu se evidentiaza prin testele alergologice efectuate. Singulair-ul se recomanda in afectiuni alergice de orice natura inclusiv urticaria, insa de obicei impreuna cu un antialergic de tipul Aerius. Asa ca ar fi util de administrat si Aerius, 2, 5 ml solutie pe zi. De asemenea, atentie la regimul alimentar - fara albus de ou, alune, nuci cacao, capsuni, etc. Despre plante - unele declanseaza prin ele insele reactii alergice.
0
05-07-2010, ora 08:11
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru Heike - la copii, frecvent apare asociat la rinita alergica o forma de astm tusiv sau bronsita astmatiforma. Odata cu depasirea varstei de 6 ani, la 70% dintre copii fenomenele se amelioreaza. Insa, pana atunci, nu intrerupeti tratamentul pentru ca exista risc de agravare.
0
05-07-2010, ora 08:46
ciucy00
Nu este medic/terapeut
ciucy00
Multumesc din suflet pentru raspunsul dat. Cu stima.
0
08-07-2010, ora 12:03
ciucy00
Nu este medic/terapeut
ciucy00
Buna ziua.Doresc o informatie, daca se poate.Fetita mea are 1 an si 2 luni si de doua luni este sub tratament cu Singulair de 4 mg.In ultima luna se comporta cam ciudat, are stare de somnolenta, momente de agitatie, somn agitat, plange prin somn, ii mai apare urticarie, stare frecventa de sete.Cred ca sunt efectele adverse ale medicamentului.De doua zile o dor picioarele ca nu mai poate merge cum a mers pana acum.Face doi pasi si plange, vrea in brate, de multe ori schiopateaza. Este bine daca intrerupem acest tratament cu Singulair ??? Nu vreau sa-i fac rau. Multumesc din suflet pentru ajutor.
0
07-08-2010, ora 07:20
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Schiopatatul nu pare a avea nici o legatura cu tratamentul - trebuie facut u n consult ortopedic si analize la sange - hemoleucograma, VSH, ASLO.
0
21-08-2010, ora 10:34
meteorarlg
Nu este medic/terapeut
meteorarlg
Buna ziua. Am o fetita de 3 ani si 6 luni si i s-a recomandat tratament cu Singulair si Aerius pentru o perioada de 3 luni. I-am inceput tratamentul de 4 zile si am observat o reactie adversa pe pielea ei...un soi de urticarie, ca niste ciupituri de tantari...Am citit pe prospect si se pare ca este o reactie la singulair... Ce sa fac? Sa intrerup tratamentul, sa il continui? Sa fac o pauza si apoi sa reaiau medicatia? Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
116 comentarii 1 23 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: