Sinistru - sa spui copilului sa vorbeasca singur cu el insusi in oglinda

12-09-2018
User3
Nu este medic/terapeut
User3
Vreau sa aflu voua vi se pare normal ca rudele unui copil de pana in 10 ani sa ii spuna copilului la varsta de 8 ani ca atunci cand se face mare sa vorbeasca singur cu el insusi in timp ce se uita in oglinda? :-o :-o poate exagerez eu desi nu cred ca este normal.
5 comentarii
0
12-09-2018, ora 09:09
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Dați mai multe detalii, în ce context o fac, de ce o fac?
Unui copil care nu are încredere în el, se consideră diferit în sensul rău, poți să-i spui: uite-te-n oglindă să vezi ce copil frumos ești, ce bine arăți când ești îmbrăcat așa, când ești curat, etc.
Există o sumedenie de exerciții cu oglinda care dau rezultate, atât la copii cât și la adulți. De modul cum gândești și verbalizezi poți să-ți determini modul de funcționare.
Și la un copil mic, poți să-l ajuți să se descopere punându-i o oglindă în față și arătându-i în oglindă fiecare parte a corpului, spunându-i cât e de drăgălaș.
0
12-09-2018, ora 09:26
User3
Nu este medic/terapeut
User3
Nu la modul ala. I still a spus sa vorbeasca singur cu el insusi in timp ce se uita in oglinda. Gen ca doua persoane sa vorbeasca cu el insusi.
0
12-09-2018, ora 09:27
User3
Nu este medic/terapeut
User3
Din cauza ca mama nu poate comunica cu el.
0
12-09-2018, ora 16:55
Psihologie, București
Dacă mama nu poate comunica, în jurul lui nu mai sunt și alte persoane? Pentru că el nu trăiește sub un clopot de sticlă, fără a avea contact cu lumea.
0
12-09-2018, ora 17:04
User3
Nu este medic/terapeut
User3
Din pacate alte persoane nu erau, este vorba despre mine acum am 23 de ani. M-a afectat...mult. Am stat de vorba doar cu mine. Problema este ca de 23 de ani doar cu mine vorbesc. Bineinteles ca m-am autoeducat eu personal sa pot vb cu alte persoane dar cand nimeni nu este de fata vorbesc singura. Saptamana trecuta o intreaga zi am vb doar cu mine si in restul zilelor dar mai putine ore ca nu vreau sa stie nimeni asta
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.
Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.