Sinizita maxilara stanga, etmoidala stanga si sfetnoidala stanga.

09-03-2014
arondoru
Nu este medic/terapeut
arondoru
As dori sa-mi spuneti daca e nevoie de operatie. Rezultatul la analizele facute este sinus maxilar stang obturat cvasitotal cu material hiperdens si discontinuitate parcelara a peretelui osos intern sinusal.Celule etmoidale drepte obstruate cvasitotal cu material hiperdens.Ingrosarea discreta a mucoasei la nivelul hemisinusului frontal stang 3 mm si a hemisinusului hemoidal stang 1mm.Ingrosarea neregulata polipoida a peretelui posterior al rinofaringelui pe sectiunile CT realizate in celule mastoidiene.Deviatie de sept nazal spre dreapta.Hipertrofie de cornet nazal inferior stang.Concluzii sinuzita maxilara stanga, etmoidala stanga si sfenoidala stanga.Este vorba de baiatul meu de 19 ani, student in Iasi, a fost la spitalul de recuperare din Iasi, i s-a facut in vena targocid si punctii, dar tot ii curg secretii ( acum mai rar) din nara stanga. ( Se chinuie de jumatate de an cu aceasta sinuzita simtomele au fost doar scurgeri purulente din nas, fara dureri de cap, a luat tot felul de antibiotice si a facut tot felul de inhalatii).Medicul i-a spus ca trebuie facuta operatie. In ce ar consta aceasta operatie si daca sunt
mijloace moderne de interventie chirurgicala.Va multumesc.
2 comentarii
0
09-03-2014, ora 20:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. este o sinuzita Neglijata cu probeme vechi..netratate
2 trebuie exclusa cauza sinuzitei la nivelul radacinilor dentare de sus de sub sinus ( se fac radiografii la radacina dintilor)
daca e cauza dentara..se opereaza la maxilo-facial
daca NU e infectie dentara.. se cauta o cauza alergica.. dar operatia trebuie facuta...
0
09-03-2014, ora 20:31
arondoru
Nu este medic/terapeut
arondoru
Multumesc f.mult pentru raspunsul promt. Da, acum, de curand, medicul l-a pus sa faca radiografie la dintii de sus.
Si operatia in ce consta, este foarte dureroasa? O sa trebuiasca mult timp pentru recuperare? Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •