Sinuzita, presiune continua in cap urechi, un ochi inflamat

06-09-2018
Ardelean Daniel
Nu este medic/terapeut
Ardelean Daniel
Buna ziua! De cateva luni, am fost diagnosticat cu rinita crinica hipertrofica si sunuzita cronica. Am o presiune continua in cap urechi, un ochi inflamat si, mai nou, simt in fata si gat o presiune/strangere. E tot de la sinuzita chestia asta?
5 comentarii
0
06-09-2018, ora 10:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 o sinusita adevarata.. cu infectie si puroi.. poate avea cauza la infectiile dentare. asa ca faceti un consult la stomatolog si excludeti infectiile dentare sus sub sinus
2 exista si f.multe diagnostice de sinusita congestiva, cu putina ingrosare de mucoasa, fara infectie... acelea au ca si cauza problemele gastro-intestinale si un reflux gastro esofagian, care prin acidul gastric inflameaza cozile de cornet, infunda nasul si duc la o inflamatie
3 presiunea in cap.. poate fi si de la tensiune mica sau mare.. care tine tot de probleme gastro-intestinale si greseli in alimentatie si hidratare
0
06-09-2018, ora 10:28
Ardelean Daniel
Nu este medic/terapeut
Ardelean Daniel
Nu stiam exact daca presiunea aceea in fata/ gat sunt de la sinuzita. In rest, celelalte stiu ca de acolo sau de la rinita vin. Am fost si operat dar fara rezultat. Mi.au distrus viata pur di simplu aceste simptome. De saptamana trecuta am inceput un regim exclusiv pe sucuri naturale si cruditati. Cred ca e singura speranta pe termen lung. Sunt dispus sa tin acest regim chiar si toata viata, dar sa nu mai am problemele astea.
0
06-09-2018, ora 10:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sucurile...
1 sa nu fie cu multe citrice.. provoaca reflux gastro-esofagian
2 sa nu fi e cu multe fructe dulci.. ingrasa...
3 sa nu fie mai mult de 2-3 sucuri pe zi...fiindca mai mutte fructe decat trebuie in organism nu se asimileaza si faci pietre la rinichi
0
06-09-2018, ora 10:56
Ardelean Daniel
Nu este medic/terapeut
Ardelean Daniel
Inteleg. Multumesc. Insa nu inteleg cum o sinuzita poate afecta nervii sau muschii pana la gat(pe partea exterioara nu gatul interior).
0
06-09-2018, ora 12:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aia nu e de la sinusita.
poate fi de la coloana cervicala, de la infectii dentare sau de la un reflux gastro esofagian in somn
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •