sinuzita

10-04-2009
alexandru_alex
Nu este medic/terapeut
alexandru_alex
La sinuzita se mai face tratamentu ala, cu bagatu chestilor alea prin nas si sa'ti sparga osul, sau sau inventat alte aparate sau metode care nu mai sunt atat de dureroase?
19 comentarii
0
10-04-2009, ora 18:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna Alex!
bagatul chestiilor in nas.. are o foarte clara indicatie...
cand sinusul maxilar este plin cu puroi.. si nu dreneaza prin orificiul natural.. exista 2 obtiuni...
1. interventia chirurgicala cu deschiderea sinusului.
2. punctii sinusale cu introducerea medicatiei direct in sinus.
In rest.. sinuzitele congestive.. se trateaza cu antibiotic. aerosoli si spalaturi nazale!
0
11-04-2009, ora 00:09
alexandru_alex
Nu este medic/terapeut
alexandru_alex
interrventia chirurgicala si cu punctiile sinusale, dor? Eu am de vreo 3 ani ceva da cred ca e alergie.Tot stranut mai ales dimineata de vreo 20 de ori continuu si ma mai doare cateodata capul (pe la sinusuri), dar alte simptome nu am, poate fi ceva grav?
0
11-04-2009, ora 08:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci o radiografie SAF.. si o sa stii sigur ce ai in sinusurile paranazale !
0
11-04-2009, ora 23:11
alexandru_alex
Nu este medic/terapeut
alexandru_alex
ms mult !
0
12-04-2009, ora 16:28
alexandru_alex
Nu este medic/terapeut
alexandru_alex
inca o intrebare dup[a ce se fac operatiile alea isi mai revine nasul la forma initiala?
0
12-04-2009, ora 17:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
despre care operatie vorbesti daca macar nu stii ce diagnostic ai?
Sa nu iti imaginezi.. ca iti taie cineva nasul.. il pune pe masa...il indreapta si peurma ti.l coasa la loc...
Nu.. nu asa se vac interventiile.
nu te mai gandi la prostii. dute si fa radiografie SAF.. dute la un control ORL. cu acea radiografie si mai vorbim.. cand stii ce diagnostic ai!
0
23-11-2009, ora 19:24
mirabela_april
Nu este medic/terapeut
mirabela_april
Buna seara! As vrea sa inteleg si eu ce inseamna radiografie SAF si daca in cazul sinuzitei nu exista si altfel de tratamente, de tipul celor naturiste, care sa dea rezultate. Va multumesc!
0
23-11-2009, ora 20:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
radiografia SAF.. ( sinusuri anterioare a fetii !)
si in functie de forma sinuzitei.. la congestiva se poate trata si naturist..
purulenta.. se fac punctii
sinuzita polipoida se opereaza.
0
08-02-2010, ora 19:52
oana.d
Nu este medic/terapeut
oana.d
Buna seara. Am fost diagnosticata cu rinosinuzita maxilara acuta pe partea dreapta si dupa o perioada de o saptamana am facut punctie sinusala datorita durerii si inflamatie. Am intrebat mai multi doctori daca trebuie sa mai iau antibiotic sau alte tratamente pentru a nu se mai inflama la loc. Nimeni nu m-a lamurit.Ba trebuie ba nu. Dupa aproape o saptamana am facut inhalatie si simt iarasi durere in acel loc. Este bine sa mai fac? Ce imi recomandati? Va multumesc!
0
08-02-2010, ora 21:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca se fac punctii repetate si se introduce antibiotic local... nu e cazul sa se ia antibiotic pe gura.
in cazul tau.. NU e clar..
ai facut Radiografie SAF ?
AI fost la Stomatolog.. sa vezi daca sinuzita e de la o radacina a unui dinte de sus ?
0
08-02-2010, ora 22:20
oana.d
Nu este medic/terapeut
oana.d
Am facut radiografie SAF. avem doar pe partea dreapta si doctorul mi-a spus ca pot scapa doar cu punctie.Nu am nici o carie pe partea de sus, dar nu am fost la stomatolog.am sa merg. Am intrebat doctorul i tot nu mi-a dat un raspuns concret.mi-a spus ca de la o raceala netratata. Multumesc
0
24-02-2010, ora 14:52
Mioara Tanase
Nu este medic/terapeut
Mioara Tanase
Buna ziua,
Am o problema de aproximativ 1 an, doi, si ma gandesc ca este vorba despre o sinuzita netratata la timp sau ceva de genul asta. In fiecare noapte am nasul infundat pe ambele parti si ma chinui sa respir foarte greu, dar nu am secretii nazale deloc noapta, iar dimineata, imdediat dupa ce ma trezesc am secretii 2-3 ore in continuu (stau numai cu servetelu la nas) In general este o secretie apoasa, incolora si mai rar este mai solida si galbuie. Tin sa precizez ca nu am dureri de cap, maxilar sar altceva, si nu prea racesc de obicei.
Ce imi recomandati?. Multumesc anticipat.
0
24-02-2010, ora 15:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca sa fii sigura ca nu este sinuzita. tre sda faci o radiografie.
daca se exclude sinuzita.. este bine sa faci in fiecare seara inhalatii cu ceai de musetel + cateva pic de ulei esential de eucalipt sau Cimbrisor. Dupa inhalatii cu acelas ceai faci spalaturi nazale ( 10 ziel) dupa care poti contuinua cu aceleasi uleiuri., aromoterapie.
cauta VIVASAN pe internet.. mai au un sprei nazal natural foarte eficient si un balzam din 33 plante care se aplica la intrare in nas.
0
24-02-2010, ora 16:06
Mioara Tanase
Nu este medic/terapeut
Mioara Tanase
Multumesc mult pentru sfaturi. O zi buna.
0
19-09-2010, ora 18:38
dorina2601
Nu este medic/terapeut
dorina2601
BUNA ziua! as dori un raspuns de la d-l VALERIU...daca se poate ) Dupa operatia de sinus maxilar, dupa scoaterea firelor, si a pansamentului de pe sinus.., cit timp nu ai voie sa cureti(sufli)nasul avand in vedere ca medicul nu a specificat cat timp (ce-i drept e ca medicul, nu a fost deloc amabil, sa ne explice lucrurile cum trebuie...era f grabitá.)mentionez faptul ca nu poate respira pe nara /partea unde a fost operat.--are 2 zile de la scoaterea firelor...e ceva grav???si inca o intrebare nasonex sprey cit imp trebuie folosit, , , , medicul a zis de 3 ori pe zi, , dar nu a specificat durata.va multumesc mult!!!! Numai bine
0
19-09-2010, ora 20:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa orice interventie chirurgicala in nas saupe sinus.. se mentine un edem posttraumatic cam 10 14 yile.
picaturile in nas se pun 7+10 yile timp in care ar trebui sa cedeye edemul si sa poata respira fara picaturi nayale.
Nasul trebuie curatat obligatoriu.. suflat usor fiecre parte a ansului.. dupa care se administreaya vit A uleioasa cate 4+5 pic de 3+4 ori pe zi
0
19-09-2010, ora 21:24
dorina2601
Nu este medic/terapeut
dorina2601
va multumesc tare mult!!!!!!!!!!!!
0
23-02-2012, ora 15:29
zarame
Nu este medic/terapeut
zarame
buna ziua!am 26 de ani si cam de 3 luni am suferit de dureri de cap, ameteli...fapt ce m-a determinat sa fac un ct. pe rezultat scria " imagini sugestive pentru sinuzite maxilara si fromtala bilateral moderate. Deviatie a septului osos nazal si ingrosari ale mucoaselor cornetelor nazale inferioare. ceea ce m-a debusolat este ca m-au trimis cu aceste rezultate mai departe la neurolog, nu la orl-ist. ce sa fac?unde sa merg sa primesc un tratament pentru durerile astea de cap. mentionez ca nu imi curge nasul deloc
0
24-02-2012, ora 08:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e doar o infoarmatie Sugestiva poate sa NU fie sinuzita.. au scris si ei casa nu zica ca nu au gasit nimic si au luat banii degeaba
defapt un CT se face cand se suspecteaza o tumoare.. in rest nu arata micile dereglari de circulatie sau neuralgii care dau multe dureri de cap
acum cred ca trebuie savada un medic ORL.. acel film de la CT.. sa spuna el daca este sau nu sinuzita
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •