Sinuzita

11-02-2017
marinelmischilea
Nu este medic/terapeut
marinelmischilea
Buna ziua,
Tocmai am facut o radiografie craniana pentru a vedea daca am sinuzita
Rezultatul pe care l-am primit este urmatorul :
'' - Valoare omogena in 2/3 superioara a sinusului frontal dreapta. Valoare omogena a sinusului frontal stang
- Celule etmoidale in dreapta - fara modificari de transparenta. Celule etmoidale in stanga opacifiate
- Discreta ingrosarea mucoasei sinusului maxilar drept. Ingrosarea mucoasei sinusului maxilar stang (perete superior si lateral). Hipertrofia cornetelor nazale inferioare bilateral. "
Mentionez ca am facut aceasta radiografie in urma unor dureri constante deasupra sprancenelor si in interior. Nu am avut dureri in zona dintilor, singurul simptom pe care l-am avut, daca ma exprim bine, a fost durere constanta in zona fruntii. Am fost racit inainte de sarbatori, iar imediat dupa sarbatori am fost internat pentru gripa. Durerile le-am simtit cam la o sapt dupa ce am fost externat.
As dori sa stiu cat de grav este, ce fel de sinuzita este.
Si as dori sa mai punctez un lucru, sunt un impatimitor al culturismului si merg des la sala. Nu am mers in perioada in care am simtit aceste dureri si as vrea sa stiu daca in aceste conditii mai pot merge la sala de forta.
Va multumes si astept raspunsul dumneavoastra!
3 comentarii
0
11-02-2017, ora 09:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 nu se interpreteaza niciodata o investigatiie fara sa fie examinat si pacientul
asa ca primul pas este sa vada un medic ORL.. ce coincide din descriere cu ce vede medicul in nas
2 cauza sinuzitelor foarte frecvent se afla la radacina dintilor de sus desub sinus
asa ca se face consult la stomatolog cu Radiografii la radacina dintilor d sus de sub sinus
3 sport poti sa faci..Doar ca REnunti absolut la toate suplimentele...
0
11-02-2017, ora 10:43
marinelmischilea
Nu este medic/terapeut
marinelmischilea
Va multumesc pentru promptitudine!
Am fost cu radiografia si rezultatul la medicul de familie, mentionez ca inainte sa merg sa fac o radiografie mi-a zis din start, in umra unor teste in cabinet, ca este vorba de sinuzita. In urma rezultatelor mi-a dat un tratament care include urmatoarele:
- parasinus 2/zi
- sinupret acute drajeuri 3/zi
- levofloxacina actavis 1/zi
- linex 1/zi
- si mai iau eu ceva vitamine MultiVital A-Z si vitamina C, acestea mi-au ramas din tratamentul care mi s-a dat atunci cand am fost externat din spital pt gripa
Iar dupa 7 zile de levofloxacina actavis va trebui sa iau timp de o luna tot un fel de sinupret
Mi-a recomandat sa incerc acest tratament, iar daca nu vom reusi sa indepartam sinuzita in felul acesta mi-a recomandat sa merg la ORL.
Legat de sala, v-am intrebat acest lucru, deoarece la sala in urma efortului corpul transpira, iar in momentul in care voi iesi afara, va fi o diferenta de temperatura, chiar daca cu siguranta voi purta ceva pe cap si bineinteles uneori se mai deschid si cateva geamuri in sala in momentul in care este prea cald, de lucru acesta imi era teama.
0
11-02-2017, ora 19:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca nu tii mila de ficatul tau...
DA poti si sa incerci tratamente cae vrei sau cate o sa duca ficatul
dar cred ca e mai corect sa vada un medic ORL nasul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •