Sinuzită apoi rinită

08-02-2013
iandreeab
Nu este medic/terapeut
iandreeab
Bună ziua! In luna ianuarie 2013 am fost diagnosticată cu sinuzită! am urmat tratamentul cu Klacid. fără niciun efect. am mereu nasul infundat. Acum am fost diagnosticata cu rinita cronica si mi s-a prescris Spray nazal Nasonex. Au trecut deja 7 zile fara nici un efect din nou. Ce urmeaza? Urasc sa dorm noapte de noapte cu gura cascata iar dimineata sa am dureri de gat. Obosesc repede neputand respira normal ce nas. O cunostiinta mi-a spus de aerosoli. Ar pute avea vreun efect ?! Va multumesc!!!
8 comentarii
0
08-02-2013, ora 16:30
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Aerosolii sunt eficienti daca aveti secretii, va ajuta sa le eliminati. Pentru nas infundat este bun Nasonex, dar trebuie sa treaca cel putin 1 - 2 sapt pentru a observa o ameliorare, de aceea ar trebui sa asociati si un decongestionant nazal pt 7 zile pentru a desfunda nasul, pana isi intra in actiune nasonexul. Multa sanatate!
0
08-02-2013, ora 19:48
iandreeab
Nu este medic/terapeut
iandreeab
Multumesc frumos pentru raspuns! Nu am secretii deloc. De aceea eram in dubii deoarece medicul mi-a spus sa revin dupa 7 zile daca nu mi se amelioreaza nicicum stare.
0
08-02-2013, ora 21:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din punct de vedere practic... Nasonexul ajuta numai in cazul unei rinite alergice
rinita cronica hipertrofuca nu reactioneza la acedt tratament, , ,
este indiucat tratamentul cu cokargol sau protargol/ care se prepara in farmacii/ cu efect de cauterizare chimica a mucoasei,
daca tratamentul nu ajuta...se recurge la micsorarwa cornetelor in volum... cu laser sau radiofrecventa
0
09-02-2013, ora 11:22
iandreeab
Nu este medic/terapeut
iandreeab
mulţumesc domnule doctor! ma gandesc ca va costa o groaza de bani acea operatie. :D vă multumesc inca odata pentru raspuns!
0
09-02-2013, ora 15:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
depinde de oras si clinica
de la 500 lei.. la 500 euro
0
12-02-2013, ora 15:29
iandreeab
Nu este medic/terapeut
iandreeab
Bună ziua! Tocmai vin de la medicul de familie. Mi-a prescris Levocetirizină Actavis 5mg / 16 zile. Şi să continui cu Nasonexul tot 16 zile.
0
12-02-2013, ora 19:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
medicul de familie... face ca si pregatire orl un curs de 3 luni
medicii orl..fac 6 ani...
credeti ca e corect sa acceptati tratament pentru organele orl...de la alt medic decat orl?
0
12-02-2013, ora 22:58
iandreeab
Nu este medic/terapeut
iandreeab
nu stiam ca medicii de familie au asa putina pregatire in anumite domenii! ma gandeam ca voi luat acest tratament pt 16 zile, deoarece am cumparat medicamentele deja. si apoi daca nu se va produce nici o ameliorare voi cere o trimitere.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Pacienții diagnosticați cu rinită alergică prezintă un risc mai scăzut de parodontoză
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •