sinuzita bimaxilara la copil de 4 ani

27-10-2012
dorinapatru
Nu este medic/terapeut
dorinapatru
Baietelul meu are 4 ani si din aprilie 2012 nu reusim sa scapam de secretiile retronazale galbui si nas infundat. In toata aceasta perioada mentionez ca am facut urmatoarele tratamente
- cura de aerosoli cu hidrocortiyon acetat, clorocid si ser fiyiologic -de 2 ori (iunie, august)
- nasonex mai bine de o luna de zile
- sinupret timp de 3 saptamani
- administrare colargol de mai multe ori
I-am facut radiografie in iunie si a iesit sinuzita bimaxilara, predominant partea dreapta
In august i-am facut dinnou radiografie si a fost diagnosticat cu ingrosarea sinusurilor bimaxilare, dupa care i-am dat 3 saptamni sinupret care nu mi s-a parut a avea vreun efect.
In15 octombrie a inceput sa i curga nasul, am mers la orlist care ne a recomandat operatie de polipi si tratament cu colargol picaturi timp de 6 yile si cu nasonex (1puf de 2 ori pe zi timp de o saptamana si apoi 1 puf timp de inca o sapatmana) concomitent cu efectuarea de aerosoli cu prospan si administrarea de vitamina C. In peroada colargolului nasul s-a desfundat si a inceput sa curga dar secretiile nu au disparut nici acum la 2 saptamani de la administrarea tratamentului. Mentionez ca nu doresc operatia de polipi ci doar vindecarea copilului de aceasta sinuzita deoarece copilul doarme noaptea cu gura inchisa si polipii sunt primul filtru de aparare al organismului. De asemenea ii miroase gura foarte urat, face frecvent alergii si cred ca are si un reflux gastroesofagian.
Ce parere aveti de tratamentele aplicate intrucat am intalnit si un orlist care a zis caci copii nu pot face sinuyite la 4 ani deoarece nu au sinusurile formate. Este nevoie de antibiotic pentru ca sa nu mai fie galbene uneori secretiile retronazale?
6 comentarii
0
27-10-2012, ora 18:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. nu e cazul sa mai faceti radiografii pentru sinuzite.
intradevar sinusurile nuvsunt complet dezvoltate, nubse fac nici punctii sinusale si nici interventii pe sinus la aceasta varsta... a sa ca confirmarea radiologica nu are sens
e nevoie sa schimbat rwgimul alimentar fara produse acre' acide. fructe citrice
sa limitati produsele producatoare de MUCUS.. /gasiti pe google/
faceti aerosoli cu acc de mai multe ori pe zi pana la vindecare
spalaturi nazale cu ceai de musetel cald in care puneti cate 1 pic de ulei volatil eucalipt si busuioc
aromoterapie in camera cu aceleasi uleiuri
tratamentul cu colargol cate 10 zile cu pauza 10 si se repeta... e unica solutie care cauterizeaza chimic polipii
daca nu ajuta.. trebuie scosi... altfel incep otitele si alte complicatii
cea mai grea este modificarea amprentei dentare, maxularul creste gresit din cauza gurii cascate mereu... si se ajunge la aparat dentar si alte probleme legate de dintii care cresc stramb.
0
27-10-2012, ora 22:19
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Cred ca ar fi bine sa scoateti polipii asa cum v-a spus si dl doctor.
Un copil de 4 ani nu stie sa sufle nasul astfel incat sa dreneze secretiile, ele raman acolo- iar la spalaturi (eficiente) ma indoiesc ca sta - sa le faceti dv acasa
Partea despre care spune dl doctor- cu modificare amprentei dentare nu este deloc de neglijat! Din pacate daca-l lasati asa si va respira in continuare deficitar pe gura, nu veti rezolva problema

Foarte multi am crescut fara polipi sau amigdale si nu am avut probleme cu infectiile. Cel putin nu mai mari decat in vremea in care aveam polipii :)
Sanatate
0
27-10-2012, ora 22:40
dorinapatru
Nu este medic/terapeut
dorinapatru
Copilul doarme cu gura inchisa si nici nu sforaie, asa ca nu tine gura cascata. Am intrebat-o pe dr. pediatra despre aerosolii cu acc si a zis ca se fac doar cand copilul se ineaca astfel incat la recomandarea ei am facut aerosoli cu prospan timp de 8 zile si nu am simtit vreun efect. (simptomele au ramas aceleasi -tuseste dimineata o data de doua ori din cauza mucilor si apoi deloc, iar nasul se mai infunda de a lungul zilei )
Care este formula pt. aerosoli cu acc la un copil de 4 ani, de cate ori se fac pe zi si pentru cata perioada si la ce ajuta?
Cum se fac spalaturile nazale cu seringa sau cu vreun dispozitiv special?
Antibioticul pentru secretiile retronazale galbui se da pe cale orala sau nazala sub forma de picaturi?
Mentioney ca in iunie i-a iesit stafilocul aureus la exudatul nazal si ca i-am facut 4 zile axetin injectabil in urma carora secretiile s-au mai limpezit dar tot au mai ramas galbui. De asemenea am remarcat ca nici picaturile cu betabioptal nu au efect.
L a ora actuala are secretii nazale apoase-albe, nas infundat iar retronazal si din gat sunt secretii cu alb galbui si ii administrez in continuare nasonex un puf seara. In rest nu are febra, mananca iar starea generala este buna.
0
14-12-2012, ora 11:14
dana/matei
Nu este medic/terapeut
dana/matei
Buna ziua,

Am un baietel de 3ani si 8 luni. Acesta se plange de durere de ureche atunci cand sufla nasul (cate o nara). Nasul nu il are infundat, nu este racit. Am mers la Grigore Alexandrescu(orl), dr de acolo ne-a spus ca e putin inflamat. Ca tratament ne-a dat Otipax 3 pic/4ori zi si Nurofen 3ori/zi timp de 3 zile. In cele 3 zile nu l-am scos afara la sfatul medicului. Cat timp a fost sub tratament nu l-a mai durut, cand am terminat tratamentul a inceput sa-l doara din nou. Va rog, imi puteti da un sfat?

Multumesc!
0
23-12-2012, ora 21:23
dorinapatru
Nu este medic/terapeut
dorinapatru
Domnule doctor, problema cu scurgerile retronazale ale fiului meu treneaza. La istoricul de mai sus se adauga faptul ca in prezent scurgerile retronazale purulente continua. Dimineata cand se trezeste tuseste si expectoreaza galben vascos, uneori chiar verde. I-am facut analiza bacteriologica a sputei si au iesit niste coci pentru care am facut aerosoli cu clorocid si hhc. I-am dat flucalm 10 zile.
L-a consultat atat dr. orl cat si pediatru si-au zis sa l las asa (Tuse galbena dimineata, secretii retronazale si nara stanga infundata in prima parte a zilei dupa care se desfunda iar se infunda)
Mentionez ca mananca si nu are febra si actualmente ii dau doar kaloba pentru imunitate.
Ce parere aveti despre aceasta problema care pare sa nu se mai sfarseasca ?
0
24-12-2012, ora 20:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
unica solutie... sunt spalaturile
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sinuzita la copii - medicii pot identifica mai bine copiii care au nevoie de antibiotic
  • Care este cel mai eficient tratament pentru sinuzita acută la copil? (studiu)
  •