sinuzita cronica

02-12-2014
dora84
Nu este medic/terapeut
dora84
buna ziua as dori sa intreb daca pentru o sinuzita maxilara stanga se pot face spalaturi cu apa, sare si bicarbonat (si cum se executa corect) si pot folosi sinupret.mentionez ca nu am probleme dentare pt ca am fost la stomatolog.ce inseamna sinuzita cronica ca a mea cred ca este cronica o am de mai multi ani dar numai de cateva ori mi sa acutizat
5 comentarii
0
02-12-2014, ora 17:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
apa tre sa fie calduta si mai bien sa fie un ceai.. musetel, tei...
in acel ceai se pune un varf de lingurita de sare si bicarbonat
se pune in nas cu pipea si se sufla nasul.. de mai multe ori
0
02-12-2014, ora 19:11
dora84
Nu este medic/terapeut
dora84
multumesc pentru raspuns ce inseamna sinuzita cronica ca o am de multi ani dar nu imi da batai de cap numai o data saude doua ori pe an
si daca se acutizeaza pot cere antibiograma ca ce mia dat medicu nu merge sunt rezistenta cred
0
09-12-2014, ora 20:50
dora84
Nu este medic/terapeut
dora84
buna.domnuledoctoe as vrea sa va intreb daca pentru o sinuzita cronica maxilara pot face o antibiograma sa vad ce antibiotic merge pentru a distruge puroiul si in timp ce iau antibiotic sa iau si sinupret drajeuri
am luat doar gentamicina dar poate este rezistent la acel antibiotic
0
09-12-2014, ora 22:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pasii corecti entru a depista si trata o sinuzita
1 se face consult ORL
2 radiografie SAF.. unde se vede cat de afectat este si care sinus este afectat
3 se face consult Stomatologic si radiografii la radacina dintilor de sus de sub sinus.. cea mai frecventa cauza a sinuzitelor cronice
4 daca se confirma la radiologie ca este sinuzita.. da se face si antibiograma si punctii sinusale sa se introduca in sinus antibioticul...
5 O sinuzita daca este corect abordata.. se vindeca si nu poate fi cronica
6 sunt si multe dureri de cap, frunte.. care pacientii le numesc sinuzite eronat..defapt fiind vorba de probleme.. oftalmo, neuro, de tensiune..s.a
0
09-12-2014, ora 23:12
dora84
Nu este medic/terapeut
dora84
multumesc domnule doctor pebtru raspuns dar va intrebam de antibiograma ca sa stiu ce antibiotic sa beau nu sa fac punctie cu el pentru a distruge puroiul.pot lua antibioticul care iese la antibiograma ca este sensibil poate se elimina
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •