sinuzita cronica maxilar drept

19-11-2008
mony2008
Nu este medic/terapeut
mony2008
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat! De cativa ani, in urma unui absces dentar la un incisiv (ulterior l-am scos), am inceput sa am probleme la sinusul drept. Diagnosticul a fost de sinuzita maxilara iar simptomele sunt: secretie verzuie, nara infundata, dar cel mai mult ma deranjeaza dimineata si seara cand sunt in pozitia culcat si se scurge secretie si pe gat in jos. Uneori ma trezesc noapte sa-mi suflu nasul deoarece nu pot respira. Am facut in urma cu 2 luni tratament cu antibiotice si s-a ameliorat dar nu a disparut. Problema care ma ingrijoreaza mai mult este vechimea bolii si riscurile care le poate implica. Pe de alta parte as dori sa nu ma operez inainte de a epuiza toate celelalte procedee ! Precizez ca nu am dureri de cap nici ameteli iar secretia nazala se dreneaza insa starea de nervozitate pe care o implica este tot mai greu de suportat, nu dorm linistita si mai ales, asa cum am aratat nu stiu spre ce ar putea evolua! Va rog sa-mi dati un sfat ! Va multumesc!
1 comentarii
0
19-11-2008, ora 19:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Moni.
intradevar ai motive sa fii ingrijorata. O sinuzita maxilara odontogena este greu de tratat cu medicatie fiindca la radacina acelui dinte sa format un focar de infectie care a atins osul, dintele l.ai scos dar focarul de infectie dreneaza spre sinus si spre nas.. cu cat trece mai mult timpul.. cu atat mai mult os este implicat in proces.. producand o infectie fetida, urat mirositoare. ca si complicatie poate fi extinderea infectiei spre globul ocular sau chear o complicatie inracraniana.
Iti rcomand sa faci o radiografie SAF. sa mergi la ORL.. sa faci punctii sinusale.. care ajuta la drenajul secretiilor vascoase, se introduce un antibiotic si antiinflamator in sinus.. actionand direct pe focarul de infectii.
Acasa poti face inhalatii si spalaturi nazale.
Antibioticul este mai bine sa.l ei conform unei antibiograme.
ca si antiinflamator... sinupret sau eurespal.
dar.. repet.. punctiile sunt vitale.. daca nu rezolvi asa... ajungi sa faceti interventie chirurgicala pe sinusul maxilar.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.