Sinuzita Cronica Polipoasa

02-09-2015
broalex
Nu este medic/terapeut
broalex
Buna ziua,

Am probleme cu sinuzita inca din 2004, ce este adevarat este ca mam neglijat mult timp, dar pe de alta parte tratamentele care le-am primit de la medici dealungul anilor nu m-au ajutat mai deloc (ma refer la antibiotice). Singurul spray care ma ajutat la decongestionarea sinusurilor este Olynth. Recent am inceput sa am dureri de cap mult mai mari decat de obicei, ameteli, perturbari usuoare de echilibru. Am mai facut in jur de 5 RMN-uri cerebrale si nu mai stiu cate CT-uri dealungul anilor care au evidentiat sinuzita cronica la toate sinusurile, insa ultimul CT evidentiaza mult mai multe lucruri. Nu stiu cum pana acum nu sa evidentiat deviatia de sept, sau hipertrofia cornetelor nazale de exemplu.

Am sa scriu mai jos rezultatul CT-ului craniu, in speranta ca ma puteti indruma mai departe, medicul ORL care ma sfatuit sa mai fac inca un CT mi-a spus ca fara operatie nu scap. Este dificila operatia? Am inteles ca se face operatie endoscopica. Se face anestezie totala? Ce tip de operatie trebuie sa fac mai exact, medicul ORL mi-a spus ca va trebui sa fac o operatie endoscopica pentru inlaturarea infectiei, si corectarea deviatiei de sept. Tin sa mentionez ca durerile de cap in acest puseu sunt aproape permanente (de tip presiune), am dureri in zona sinusurilor maxilare, tample, si dureri chiar in zona crestetului si in ceafa, am ameteala permanenta, tulburari usoare de echilibru (probabil de la herniile de disc cervicale.

Mai am o singura intrebare, ce inseamna mai exact Sinuzita Cronica Polipoasa si ce a cauzat aceasta sinuzita?

Rezultatul investigatiei:

~~~ Examenul CT nativ nu evidentiaza leziuni vasculare recent constituite sau formatiuni heterodense inlocuitoare de spatiu.

~~~ Sistem ventricular simetric, de dimensiuni normale, situat pe linia mediana.

~~~ Santuri corticale, spatii lichidiene pericerebrale cu dimensiuni pastrate.

~~~ Proces sinusal inchistat ce ocupa aproape in intregime sinusul maxilar drept, la periferia sinusului sfenoidal, la polul inferior sinusuri frontale si la nivelul celulelor etmoidale.

~~~ Hipertrofia cornetelor nazale si a septului nazal, deviatie a septului nazal spre dreapta.

Concluzii

~~~ Aspect CT cerebral in limitele varstei.
~~~ Modificari de sinuzita cronica polipoasa la nivelul sinusurilor maxilar drept, sfenoidal, frontale si celulelor etmoidale.
~~~ Deviatie sept nazal.

Ce sanse sunt de recuperare dupa operatie, exista alte metode care sa inlature toate problemele? Banuiesc ca deviatia de sept nu se poate rezolva decat prin operatie.

Va multumesc mult,
M.A.
3 comentarii
0
02-09-2015, ora 14:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
polipoza apare sau la persone cu fon alergic sau de la inflamatie cronica netratata
pasii corecti
1.mai putine intrebari ( fiindca si asa te.ai neglijat suficient si risti niste complicatii majore)
2.radiografii la radacina dintilor de sus de sub sinus si consult la maxilo-facial( poate fi sinuzita si de acolo)
3. internare in clinica ORL..spital universitar unde stiu sa opereze si endoscopic si clasic dupa caz
0
02-09-2015, ora 15:37
broalex
Nu este medic/terapeut
broalex
Buna ziua,

Am facut radiografii complete la dantura, se pare ca nu am infectie la radacinile maselelor de sus. Am cateva radacini cariate care trebuiai extrase cam de mult timp, sinuzita nu este de acolo pentru ca este sinuzita cronica inca din 2004 cand aveam toate maselele intacte.

In 2004, din senin, am facut ceea ce parea sa fie o gripa serioasa care ma pus la pat, RMN-ul arata sinuzita acuta cu inflamarea sinusurilor (2004), iar probleme sinusale sau cronicizat inca din 2004. Am cazut la pat atunci cu niste simptome dubioase (simptomele din fibromialgie, acum am diagnostic de fibromialgia, 2 medici mi-au spus ca am boala Lyme cronica) si pe urma in alti anii 2012, 2013, 2014 am avut iar pusee de boala, dar asta e alta discutie.

Va multumesc mult pentru mejaj, va apreciez promtitudinea.

Singura intrebare, fara operatie presupun ca nu se poate scapa de probleme in cazul meu?

Multumesc
M.A.
0
17-09-2015, ora 09:25
corina101
Nu este medic/terapeut
corina101
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti ce inseamna, , opacifiere difuza neomogena a sinusurilor frontale, maxilare si etmoidale" de pe o radiografie SAF a baiatului meu (19 ani).Mentionez ca doctorita ORL i-a prescris tratament pentru sinuzita cu antibiotic Eficef+spray nazal Quixx, ambroxol.Baiatul se simte bine, insa mai elimina sputa, iar deasupra sprancenelor a ramas usor umflat (nu il doare la apasare).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •