Sinuzita... Cum folosesc aparatul de aerosoli?

20-04-2010
raluca11
Nu este medic/terapeut
raluca11
Domnule doctor mi-am cumparat aparatul de aerosoli si am un inhalator pe baza de propolis, as vrea sa stiu cum sa-l pun in aparat, diluat in ser fiziologic sau in apa?si as vrea sa stiu cate picaturi de inhalant se pun si la cati ml de ser sau apa?As vrea sa fac aerosoli cu acest inhalant pentru ca saptamana trecuta am tot facut inhalatii si secretiile mi s-au fluidifivat si am eliminat puroiul dar inca mai simt ca ii ceva acolo si as vrea sa mai fac inhalatii.In plus am citit ca propolisul regenereaza foarte bine mucoasa este adevarat? Va doresc o zi cat mai placuta.
18 comentarii
0
20-04-2010, ora 13:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.propolisul este bun pentru regenerarea mucoasei.
in aparatul de aersoli.. puneti ceai cal d de musetel + 2 pic de inhalant si 5 de propolis.
0
22-04-2010, ora 21:36
boby30
Nu este medic/terapeut
boby30
buna seara !am o rino sinzita max si c.. mi sa prescris un tratament cu eficef 200mg, sinupret si biorinil tratament care lam pus in aplicare timp de 7 zile(am facut si inhalatii cu ceai de musetel in care puneam si o ling de bicarbonat )dar fara rezultat din pacate.acum mii sa prescris sa fac gentomicina dimineata si seara oare va avea efet?ce inhalatii as mai putea face ?va multumesc ;))ca va facetyi timp si pentru noi ;)
0
23-04-2010, ora 07:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
diagnosticul NU imi spune nimic.
ma intereseaza simptomele, ce simti, ce te deranjaza..., faci febra, secretii , varsta, KG.. modul de alimentatie s.a.
simptomele se trateaza NU diagnosticele !
0
23-04-2010, ora 09:23
boby30
Nu este medic/terapeut
boby30
am 32 de ani 55 de kg simtomele pe care le am ;presiune in jurul fruntii si a nasului, febra 37, 30, 38 dureri de cap mari, ameteli durei de ochi si intre ochi asa simt sper sa fiu inteleasa.va multumesc
0
23-04-2010, ora 09:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue safaci o Radiografie SAF.. sa vezi ce fael de sinuzita este.
daca este una purulenta, cu sinus inchis.. si nu dreneaza secretiile din sinus, atunci NU trece numai cu antibiotic,
faci radiografia o scanezi si o trimiti pemail
0
23-04-2010, ora 10:01
boby30
Nu este medic/terapeut
boby30
nu stiu daca e acelasi lucru am facut un rx sinus rezultat reducerea transparantei maxilare si a celulelor etmodiale zona in care am problemele pe radiografie sunt de culoare alba nu stiu daca ajuta ce vam spus dar nam schener));
0
23-04-2010, ora 10:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, este o sinuzita purulenta.. parerea mea ca trebue sa faci punctiipe acel sinus.
trebue sa mergi si la stomatolog.. sa vezi daca aceasta sinuzita Nu are legatura cu radacina unui dinte de sus !!!
0
23-04-2010, ora 13:33
boby30
Nu este medic/terapeut
boby30
multumesc frumos pentru raspuns debia azi am inceput sa fac tratamentul cu gentomicina inseamna ca le fac in zadar ));
0
23-04-2010, ora 14:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci si inhalatii.. si spalaturi nazale.. cu scopul a elimina secretiile. daca ai noroc si se dreneaza.. pana luni vei fi mai bine..
daca NU luni mergi si faci punctii !!!
0
24-04-2010, ora 11:28
boby30
Nu este medic/terapeut
boby30
.ma supara si uscaciunea nasului meu inca..
0
26-04-2010, ora 21:25
boby30
Nu este medic/terapeut
boby30
pot sa spun ca nu ma mai doare capul asa de tare..dar numi pot da seama ce arv tre sa se intample sami dau seama ca reactioneaza tratamentul...?va rog un raspuns.multumesc
0
27-04-2010, ora 16:02
boby30
Nu este medic/terapeut
boby30
));
0
30-04-2010, ora 13:48
boby30
Nu este medic/terapeut
boby30
da revin.dupa 2 saptamani de antibiotice fara nici o schimbare mam hotarat sa merg si la alt doctor acesta ma diagnosticat cu rinosinuzita catarala..incep alt tratament...sper sa fie bine
0
05-05-2010, ora 14:30
boby30
Nu este medic/terapeut
boby30
domnule doctor este normal ca in timpul tratamentului in jurul nasului sa mii se umfle un pic ieri eram si rosie stari de ametaeala fac tratament de vineri pentru rinosinuzita catarala cu unguent diprogenta si betabioptal picaturi care le introduc in nari nu in ochi...seara fac 10 min inhalatii.nu stiu ce sa mai cred de 3 saptamani incerc sa ma refac.e normal?
0
05-05-2010, ora 15:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
iritatia din jurul nasului.. vorbeste despre secretiile acide care le eliini din nas.
inhalati poti face si de 2-3 ori pe zi.
sopalaturi nazale cu acelas ceai.
Pentru ameteala.. masoara tensiune arteriala.. daca e mica poti lua, ginseng, polen, echinacee, spirulina
0
28-10-2016, ora 19:47
anisi
Nu este medic/terapeut
anisi
Bună seara domnule doctor. Va rog sa îmi spuneți în aparatul de aerosoli cum se folosește inhalant ul? Cu ce se pune, cu serul fiziologic este bine? As vrea va rog sa îmi spuneti și cati ml se pun cu cate picături de inhalant. Pana acum am făcut doar cu dexa și acc, iar cu inhalant nu știu cum sa îl folosesc la aerosoli.
Va mulțumesc!!!
0
30-10-2016, ora 19:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
separat se adauga 2-3 pic de Inhalant.. in 50 ml ceai cald de musetel si se agita bine( se mesteca)
de acolo se ea 5-10 ml, se pune in recipientul de la paratul de aerosoli
0
03-12-2016, ora 22:39
Calin888
Nu este medic/terapeut
Calin888
Buna seara,
As dori sa aflu cum sa folosesc Herbaflu Inhalant 10 ml la aparat de aerosol???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •