Sinuzita frontala cronica

29-09-2009
eugen944
Nu este medic/terapeut
eugen944
buna ziua
voi incerca pe scurt sa prezint boala de care sufar de cca 25 ani, eu avand acum 33
la varsta de 7 ani au inceput simptomele unei banale sinuzite dar din neglijenta aceasta nu a fost tratata absolut deloc timp de 8 ani
la varsta de 15 ani (1990) am fost operat de un medic orelist din constanta, operatie extrem de dificila dat fiind faptul ca toate sinusurile erau invadate pur si simplu de polipi, nu puteam respira absolut deloc, era un cosmar, polipi pe care ii puteam atinge si eu daca imi introduceam varful degetului in una din nari...
operatiile au fost in numar de 6 in urma carora, conform spuselor medicului acela, au fost scosi toti polipii (din sinusurile maxilare, etmoidale si sfenoidale)...nu a spus nimic de sinusurile frontale
apoi de-a lungul anilor polipii au aparut regulat, tehnologia medicala a mai evoluat, problemele mele au ramas aceleasi, am mai facut intre timp 3 operatii de sinuzita maxilara si etmoidala
polipii cresc ii operez dar se refac, dureri de cap, am senzatia ca fatza imi este umflata in permanenta
problema cea mai mare este ca secretiile purulente nu au disparut niciodata in acesti 25 ani, nici chiar dupa operatii efectuate

ultima operatie am facut-o la panduri, in urma unei tomografii computerizate a reiesit ca este o pansinuzita cronica
operatia s-a facut endoscopic, acum respir destul de bine, problema secretiilor este aceeasi, care, in treacat fie spus, am senzatia ca provin din sinusurile frontale, faringele este imflamat, dureri de cap frecvente, o voce ragusita (probabil de la aceste secretii)...
tin deasemenea sa mentionez ca in toti acesti ani am facut numeroase tratamente medicamentoase, cheltuind sume fabuloase pe tot ce aparea mai nou in domeniu

nu mai doresc sa lungesc aceasta istorie
as dori sa stiu in primul rand daca exista o probabilitate ca sinusurile frontale sa fie afectate si daca acestea se pot opera prin aceleasi metode endoscopice, tinand cont de faptul ca aceasta sinuzita nu a fost tratata la timp iar interventiile chirurgicale s-au limitat numai la cele maxilare, etmoidale si sfenoidale

multumesc anticipat
1 comentarii
0
06-12-2009, ora 07:19
fonic
Nu este medic/terapeut
fonic
Buna ziua
Acelasi diagnostic il am si eu, dar eu nu am decit 3 operatii si doar 12 ani de cind am aceste probleme.Acum, ma tratez la clinica dr. Mocanu si reusesc sa am un oarecare control al bolii.Ce este mai rau, este ca de 2-3 ani au aparut si simptome asmatice, pe care le tratez cu Seretide.Mai precis, , sindrom rino-sino-bronsic datorat acestei parasinuzite polipoasa recidivanta.La mine, aceste probleme au aparut la virsta de 45 ani si se pare ca se datoreaza unei alergii la frig.Inca ceva curios, daca beau un pahar de vin sau bere, in fine alcool in cantitate mica am spus un pahar nu mai mult incepe sa-mi curga nasul si ma infund imediat.Doctorul spune ca se irita mucoasa din cauza alcoolului.Poate tot alergie dar la alcool cea ce nu am mai auzit.Daca doriti sa va programati la un consult la dr. Mocanu, va pun aici site-ul www.drmocanu.ro si daca doriti sa ne mai sfatuim pe marginea acestei suferine. -. Multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.