sinuzita maxilara

19-03-2012
Hum1lREALIDAD
Nu este medic/terapeut
Hum1lREALIDAD
buna seara...am fost astazi la orl pentru o problema la urechea dreapta si dureri sinusale..in urma audiogramei si a radiografiei sinusale am fost diagnosticat cu sinuzita maxilare si otita medie supurata.Mi s-a prescris augmentin ketonal aerius si rinofug.Problema e ca sunt chemat miercuri pentru punctie si la cate am citit despre acest lucru am un nod in gat...Intrebarile mele sunt:1.sub anestezie punctia este dureroasa?2.cum se procedeaza?
1 comentarii
0
19-03-2012, ora 21:30
Lili1982
Nu este medic/terapeut
Lili1982
Buna,

Eu am fost operata saptamana trecuta de sinuzita maxilara si pot sa-ti spun cate ceva despre aceasta boala. Pentru tine, cea mai buna decizie nu este in momentul de fata punctia, ci o analiza cat mai concludenta a ceea ce se presupune ca ar fi in sinus: secretie purulenta, chist maxilar cauzat de probleme dentare sau polip. Eu iti recomand un CT de sinusuri (adica tomografie)... si abia apoi ORL-istul tau se poate hazarda cu punctiile, mai ales ca sunt extrem de demodate, dureroase si in majoritatea cazurilor ineficiente. Decizia iti apartine in totalitate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.