Sinuzita maxilara cronica

18-02-2013
Nectaria
Nu este medic/terapeut
Nectaria
Am sinuzita maxilara st. cronica. Dupa tratament si multe, multe inhalatii sinuzita a inceput sa iasa. Problema este ca am fosele nazale inguste si din aceasta cauza expectorez sputa consistenta care ma trezeste in fiecare noapte cu tuse si varsaturi. Cum as putea sa fluidific aceste secretii fara sa fie nevoie de o interventie chirurgicala? Am luat antibiotic, sinupret, picaturi cu pinosol si spalaturi nazale cu apa de mare(nu toate odata... am inceput cu antibiotic si sinupret 10 zile si pe urma pinosol si apa de mare). Va rog mult o solutie caci sunt epuizata de atatea nopti nedormite. Va multumesc!
6 comentarii
0
18-02-2013, ora 13:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un medic ORL..dupa ce vede nasul..iti spune daca e cazul de tratament chirurgical sau nu
cat despre secretii
sa inventat de mult tratamentul cu Aerosoli, inhalatii, aromoterapia, spalatyrile nazale, fluimucilul sau acc..s.a
0
26-02-2013, ora 18:31
omulet
Nu este medic/terapeut
omulet
buna seara, sotul meu a fost diagnostigat cu sinuzita maxilo-faciala; i s-a recomandat tratament cu azitromicina dar pentru ca nu a dat rezultatele scontate: punctia; as vrea totusi sa stiu daca un tratament cu aerosoli ar ajuta, si ce alte medicamente ar putea lua pentru insanatosire, pentru ca ar vrea sa evite punctia daca acest lucru este posibil;mentionez ca din cauza sinuzitei sforaie ingrozitor; va multumesc!
0
26-02-2013, ora 19:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu din cauza sinuzitei sforaie
lucrurile stau exact invers
din cauza ca nu respura bine pe nas...sforaie...si fix din cauza asta a facut si sinuzita, fiindca nu se aerisesc sinusurile
2. daca radiografia arata puroi in sinus... e obligatoriu punctia...altfel ajungeti la operatie pe sinus...
3 pe forum gasiti cum se fac inhalatii, aerosoli, spalaturi nazale, aromoterapie
4 cred ca solutia corecta este o internare in clinuca orl... si acolo medicii stiu ce au de facut ca sa rezolve si sinuzita si respiratia nazala
altfel o sa va chinuiti cateva luni cu tratamente dar in final tot acolo o sa ajungeti
0
02-03-2013, ora 14:08
Nectaria
Nu este medic/terapeut
Nectaria
Va multumesc f. mult ptr. raspuns si intr-adevar la orl mi s-a spus de operatie... dar o sa incerc cu aerosol... !
0
04-03-2013, ora 16:17
omulet
Nu este medic/terapeut
omulet
va multumesc mult pentru raspuns
0
18-03-2019, ora 00:10
Ica.Rodica
Nu este medic/terapeut
Ica.Rodica
Am sinuzita maxilara dreapta cronica.Mi s-a recomandat antibiotic si sinupret.Problema este ca trenează în gat si trebuie da înghit mereu.Ce trebuie sa fac?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: