sinuzita maxilara cu hipertrofie

14-01-2010
dc2009
Nu este medic/terapeut
dc2009
Buna ziua! Numele meu este Dana si as avea o intrebare pentru domnul doctor. Anul tercut in iulie sotul meu a fost diagnosticat cu sinuyita maxilara purulenta dreapta. Dupa aproximativ 2 luni un medic stomatolog a intrat pe sinus din cauza unei masele si a extras cateva chisturi de de puroi. Acum la o noua radiografie rezultatul este urmatorul :
-sinusuri frontale normal pneumatizate
-sinuzita maxilara stg. cu hipertrofia mucoasei la baza hipertrofia cornetelor nazale.
V-am scris exact cum scrie pe interpretarea radiografiei; eu as dori sa stiu daca exista tratament fara a se ajunge la chirurgie si nu inteleg daca mai exista sinuzita maxilara dreapta sau nu? Eu inteleg ca acum are pe stanga.
Va rog daca se poate sa ma lamuriti. Mentionez ca sotul meu are 30 de ani. Va multumesc!
2 comentarii
0
15-01-2010, ora 10:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
vestea buna este ca stomatologul a facut corect ce a facut.. si sinuzita pe dreapta sa vindecat!!!
sinuzita de pe stanga... NU este purulenta.. ci ca urmare a respiratie proaste nazale pe stanga.
trebue sa mergeti al ORL. sa vada ce se poate face cu cornetele nazale( tratament sau chirurgie)
0
15-01-2010, ora 15:36
dc2009
Nu este medic/terapeut
dc2009
Multumim mult de tot! Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.