Sinuzita maxilara dreapta cronica de natura dentara

27-11-2012
rainyday
Nu este medic/terapeut
rainyday
Buna ziua.

As dori sa stiu daca operatia pentru diagnosticul de mai sus este singura solutie ramasa (Sinuzita maxilara dreapta cronica de natura dentara). Maselele care au declansat-o au fost scoase acum 2 ani!!! Deci cauza a fost indepartata cu mult timp in urma. Atat molarul de 6 ani, cat si ultimul molar impreuna cu maseaua de minte nu mai exista pe arcada mea de atata vreme si totusi sinuzita persista, nu mai raspunde la antibiotice si nici la antiinflamatoare si imi da dureri crunte de cap si ameteli mai ales la expunerea la frig sau curent. Am facut 2 RMN-uri la cap in 2011 si 2012 (ultimul saptamana trecuta) si radiografie SAF la sinusuri. Totul e ok, nu am nicio alta problema, un singur sinus e afectat, cel maxilar drept care e umplut pana la refuz cu lichid.

Punctiile pot rezolva ceva sau trebuie sa merg sa ma operez?
5 comentarii
0
27-11-2012, ora 19:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
afirmatia ca...(Maselele care au declansat-o au fost scoase acum 2 ani!!! Deci cauza a fost indepartata cu mult timp in urma).. este TOTAL gresita
au fost indepartate maselele.. dar focarul de infectie a ramas in os..si sa produs O osteita
osul.. nu are vase sangvine si antibioticul baut sau injectat.. nu prea ajunge acolo
Este Urgent necesar sa faceti aceasta interventie
intarzierea duce la meningita..sepsis...si gata !!!!
0
10-12-2012, ora 20:12
rainyday
Nu este medic/terapeut
rainyday
Va multumesc pt raspuns. Cu siguranta voi merge la operatie...cat de caurand.

Pt cei din Bucuresti: stiti daca d-l doctor Sarafoleanu mai opereaza la spitalul Sf. Maria? Imi puteti da o recomandare pt un medic ORL bun care sa ma opereze de sinuzita maxilara in Bucuresti? Eventual pe privat daca nu e permis de regulament. Va multumesc.
0
08-01-2013, ora 19:21
silv
Nu este medic/terapeut
silv
Buna ziua. In urma unei interventii stomatologice in anul 2007 mi-a fost perforat canalul maselei din dreapta sus.(sper sa ma exprim corect) materialul 'ferfenol' care trebuia sa ramana pe canal pentru plomba a ajuns in sinusul maxilar si de atunci am numai probleme. Seara mi se umfla toata gingia din dreapta sus, mi se infunda nara dreapta, si simt o presiune.
Anul trecut in 2011 am facut o operatie 'sub anestezie generala si control endoscopic antrostomie drepta cu aspirarea continutului patologic' (citez din fisa de externare). La controlul dupa o luna am mentionat faptul ca am aceeasi presiune si inflamatie seara si mi s-a spus ca 'probabil stau in curent'.
In decembrie 2012 am racit si am avut dureri groaznice in frunte si pe partea dreapta. In urma unui consult ORL ( alt medic) mi s-a recomandat o tomografie, scoaterea maselei si 'astuparea gaurii care permite scurgerea lichidului din sinus' (asa mi-a explicat medicul ca sa inteleg). La tomografie am descoperit ca inca am corpul strain in sinus.
Am ajuns din nou la Bucuresti ( la al treilea medic) care mi-a spus ca trebuie sa fac interventie chirurgicala ca sa scoata corpul strain prin gingie-maxilar cu anestezie generala.
As fi recunoscatoare daca ati putea sa imi dati o parere despre cazul meu.
Va multumesc anticipat!
0
08-01-2013, ora 23:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acea interventie endoscopica in acest caz a fost inutila...
corpul strain trebuie scos prin operatie clasica la maxilo.facial.
.nu la orl...
0
10-01-2013, ora 19:52
silv
Nu este medic/terapeut
silv
Va multumesc pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: