sinuzita maxilara dreapta in stadiu cronic

06-03-2013
ana.gi
Nu este medic/terapeut
ana.gi
Buna ziua,
la inceputul lunii octombrie 2012 am avut o criza de sinuzita, altfel decat erau de obicei.Pana atunci criza insemna scurgeri nazale in special in gat, foarte rar suflam nasul si usoara febra.In octombrie 2012 nu am avut scurgeri nici febra doar dureri de cap, de ochi, ameteli.Am suspectat o anemie.Dupa maxim 4 zile de aceste simptome au aparut stranuturi dese si dureri la sinusurile maxilare, insotite in continuare de dureri de cap, de ochi si ameteli..Atunci am luat un parasinus, m-au lasat durerile pt cateva ore, dar ameteala nu a trecut.Am luat ampicilina 500mg, aproape mi-au trecut puseurile de durere, dar ameteala nu.A doua zi am mers la Orl, doamna doctor a palpat sinusurile si am resimtit durere in sinusul maxilar stang, exact cum ii aparea in fisa.Am continuat cu ampicilina 500mg, nu mai stiu exact la ce interval, timp de 7 zile.Mi-au trecut durerile si mi s-a limpezit si mintea.Dar dupa o saptamana au revenit simptomele de data aceasta cum stiam eu, cu febra si scurgeri nazale in gat.Am mers la alt medic Orl, care mi-a dat trimitere pt CT si mi-a prescris Ciprinol, Izoprinosina si Avamys.Am facut CT a doua zi cu rezultatele:
-INGROSARE MUCOZALA POLIPOIDA CAUDALA SINUS MAXILAR DREPT
-SINUSURI MAXILAR STG, SFENOIDAL, FRONTAL, CELULE ETMOIDALE SI MASTOIDIENE NORMAL AERATE, NELOCUITE
-USOARA LATERODEVIATIE STANGA A SEPTULUI NAZAL
-MINIMA HIPERTROFIE MUCOZALA CORNET NAZAL INFERIOR DE PARTE STANGA

Concluzii:Sinuzita maxilara dreapta in stadiu cronic

Am luat ciprinolul si izoprinozina, dar avamys-ul l-am oprit dupa 3 zile pt ca nu mai puteam respira deloc toata noaptea.In perioada in care am luat acest tratament am fost intr-o zona cu un aer atat de curat si 'tare' ca inca de a doua zi au incetat stranuturile, scurgerile nazale s-au micsorat ff mult si ametelile au disparut.Intrebarile mele ar fi:
-De ce la palpare a fost dureros mereu sinusul maxilar stang(la trei controale succesive) si pe CT a reiesit ca sunt probleme la cel drept?
-Polipii trebuie neaparat scosi, avand in vedere ca am 34 ani?Intreb acest lucru pt ca am cunostinte care au scos polipii, adulti fiind, si au crize de sinuzita mai puternice acum ca inainte.
-Ce tratament considerati ca ar trebui sa fac pentru a opri crizele de sinuzita?
-Aerul curat poate influenta atat de mult o sinuzita incat sa nu se mai manifeste?
Multumesc!
3 comentarii
0
06-03-2013, ora 09:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. osul de stanga poate sa doar din cauza unor probleme la radacina dintilor de sus de sub sinus
2. simptomele care le descrii sunt 20 % caracteristice pentru sinuzita 50 % caracteristice pentru rinita alergica
si 80% caracteristice pentru probleme de circulatie cerebrala.. posibil cu Hipotensiune
3 am avut sute de pacienti.. tratati de med. de familie de asa zise sinuzite.. care le,.am vindecat cu fiole de ginseng care maresc circulatia sangvina si vazodilatatoare pentru a scoate spazmele vasculare de la strres, lucru la calculator
s.a. cauza.. mai cu seama de digestie incompleta si incorecta !!!!
4 pentru Polipi.. tre sa faceti o Endoscopie nazala sa vedeti daca sunt intradevar in rinofaringe sau NU..
5 pe forum gasiti multe sfaturi.. cum se trateaza problemele nazale si sinusale
tratamentul personalizat se face contracost
6 Aerul curat.. ajuta prin faptul ca permite mucoasei sa se oxigenmeze corect.. confirmand indirect faptul ca aveti ceva probleme de digestie, un organism intoxicat cu radicali liberi si alergeni...si un sange care NU oxigeneaza suficien tesuturile !!!
0
06-03-2013, ora 10:04
ana.gi
Nu este medic/terapeut
ana.gi
Multumesc foarte mult pentru raspunsul atat de prompt! Intr-adevar aveam probleme de digestie in acea perioada si ceva mai mult stres.Imi cer scuze pentru ca v-am cerut asa direct un tratament dar ma gandeam ca pot face ceva inainte sa mai am crize, sa nu ajung pana la antibiotic iar.Am fost la multi doctori, orl, vazand ca nu-mi trece, cu gandul ca mai multe pareri nu strica.Dar nici unul nu mi-a dat macar de inteles ca ar putea fi o problema de circulatie cerebrala.Multumesc pentru sfaturi! Sa aveti sanatate si viata lunga, ca din cate am citit aici sunteti un "calmant" pentru multa lume!
0
06-03-2013, ora 10:22
ana.gi
Nu este medic/terapeut
ana.gi
Acum imi dau seama de ce m-am simtit atat de bine ani la rand cand lucram mai mult afara si rezistam mai mult fizic.Adevarul este ca cum dau de aer curat parca sunt alt om.Merg cat de repede posibil la neurolog.Multumesc inca o data pentru sfaturi! O zi buna si frumoasa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.