sinuzita maxilara si etmoidala bilateral

06-03-2012
OanaAxinte
Nu este medic/terapeut
OanaAxinte
Buna ziua!In urma cu aproximativ 1 an si jumatate am facut un tomograf in urma caruia am aflat ca am sinuzita maxilara si etmoidala bilateral..Greseala mea este ca nu am facut absolut nimic pana in momentul de fata.De ceva timp am dureri pe partea stanga, de la urechie spre gat, aceasta zona este si putin umflata.Am dureri de cap si in unele zile am si senzatie de voma.Cand intru de la frig la cald aceasta zona imi 'zvagneste'.Va rog sa ma ajutati cu un sfat.Ce as putea sa fac sa ma tratez.Nu as vrea sa ajung la punctie sau operatie deoarece imi este foarte frica.Multumesc din suflet!
1 comentarii
0
06-03-2012, ora 14:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. frica de boala..sau de tratament chirurgical.. este o alta boala separat..si tine de mental !!!
2numai un medic ORL.. dupa ce vede nasul, dantura ( poate fi un focar de infectie care intretine sinuzita) si dupa ce vede rezultatul CT ( filmul sau CD).. NUmia dupa asta o sa se pronunte daca merita incercat un tratament sau e neviue de punctii sau operatie pe sinus
NU trebuie sa.ti fie teama de nimic din 2 motive
1 toate interventiile se fac cu anestezie
2 orice amanare.. oarecum duce la complucatii si tot la medic ajungi.. numai ca mult mai tarziu si dupa ce iti strici si ficatul cu sute de pastile
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.