Sinuzita maxilara si rinita alergică

09-08-2016
ElenaMd
Nu este medic/terapeut
ElenaMd
Buna! In urma cu 4 luni am avut otita catar ototubar de la o raceala, prin mai multe tratamente m-am vindecat. Dupa vindecarea urechii si a răcelii am remarcat ca vorbesc foarte tare pe nas, respir foarte greu si amețesc la cateva zile. La doctor mi-a spus ca e o rinita de sezon si am luat" sinupret" si "aerus" dar fără niciun rezultat. Am mers la ORL si mi-a spus ca am o rinita alergică si deviație de sept, iar in urma unei radiografii mi-a ieșit si "sinuzita maxilara". Mi s-a spus ca nu am puroi, doar ca sinusurile au transparentă redusă si nu se oxigeneaza bine creierul Si mi-a fost recomandat "mometazonă" 3 luni si 10 pastile de aerus pe luna. A trecut o luna si singura diferența este ca amețesc mai rar. In rest tot vorbesc pe nas si am senzația de parca m•as sufoca pentru ca respir destul de greu. Ce as putea sa fac? Sa mai astept încă 2 luni sa văd ce se mai întâmpla?
9 comentarii
0
10-08-2016, ora 10:52
Dr. Ana-Maria Apostol
ORL - Otorinolaringologie, Bucuresti
Dr. Ana-Maria Apostol
Acel spray cu cortizon isi va face efectul lent progresiv si va diminua putin cornetele nazale in volum, dar nu va rezolva problema pentru toata viata. Problema dvs se va rezolva cu o operatie la nivelul nasului: redresarea deviatiei de sept nazal si reducerea in volum a cornetelor nazale inferioare.
0
10-08-2016, ora 12:13
ElenaMd
Nu este medic/terapeut
ElenaMd
Înainte de otita si raceala respiram normal, speram sa imi revin dupa tratament si sa nu fie nevoie de operație. Mulțumesc pentru raspuns!
0
10-08-2016, ora 13:39
Dr. Constantinescu Marilena
ORL - Otorinolaringologie, Bucuresti
Dr. Constantinescu Marilena
Cred ca ati putea incerca si niste sedinte de aerosoli pentru imbunatatirea situatiei. Noi facem cu amestec de Biorinil, dexametazona, ser efedrinat si ser fiziologic. Efectul dupa 10 sedinte este 90% foarte OK.
Sanatate!
0
10-08-2016, ora 14:14
ElenaMd
Nu este medic/terapeut
ElenaMd
Mulțumesc! Am sa incerc si cu aerosol sa văd ce rezultate am. Ce cantități trebuie puse?
0
11-08-2016, ora 09:28
Dr. Ana-Maria Apostol
ORL - Otorinolaringologie, Bucuresti
Dr. Ana-Maria Apostol
Aceasta cura de aerosoli au efect temporar, sa rezolve o raceala, efectul lor nu tine pe viata...
1
11-08-2016, ora 18:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 trebuie facuta o endoscopie nazala..pentru a examina cozile de cornete nazale si rinofaringele
acel Vorbit pe nas.. poate fi din cauza marii in volum a cornetelor nazale sau a unei inflamatii in rinofaringe, posibil de la un reflux gastro-esofagian in somn.. care duce la inflamatie pe toata mucoasa faringiana pana in spatele nasului, unde se afla si trompa lui Eustache( intrarea in ureche), lucru ce poate explica si acea otita...
2 o deviatie de sept NU pune probleme la respiratie pana la momentul cand se instaleaza si o inflamatie a mucoasei nazale, acum spatiul liber pentru respiratie este mult mai putin.si doar un medic ORL.. care vede nasul poate sa spuna
daca e cazul de operat deviatia de sept
daca e cazul de micsorat cornetele nazale in volum cu laser sau Radiofrecventa
0
12-08-2016, ora 14:46
ElenaMd
Nu este medic/terapeut
ElenaMd
Mulțumesc mult pentru răspunsuri! Am sa schimb medicul ORL si am sa văd ce rezultate mai primesc si sper sa pot respira ca înainte.
0
02-03-2017, ora 23:39
ElenaMd
Nu este medic/terapeut
ElenaMd
Buna! Am revenit iar cu problema mea la nas, m-am saturat de spray-uri, am răcit iar si s-a blocat iar nasul si nu mai pot sa respir decât 20% pe o nara, normal cam 50-60% cred ca intr aerul... nu stiu ce sa mai fac, exclud tratamentele cu corticosteroizi pentru ca am facut o dermatita periorala de la ei si m-a ținut 6 luni...
0
02-03-2017, ora 23:45
ElenaMd
Nu este medic/terapeut
ElenaMd
Si am uitat sa precizez ca dupa otita mea si raceala, am inceput sa respir cand stau in pat numai pe o nara, cealalta se înfunda automat si am inceput sa dorm cu gura deschisă de cateva luni pentru ca dupa ceva timp mi se blochează amândouă nări, înainte de otita nu am avut nicio problema cu respiratul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.