Sinuzita maxilara si rinitra hipertrofica

11-05-2008
oliviu82
Nu este medic/terapeut
oliviu82
acum 2 luni de zile am mers sa joc fotbal cu niste amici dupa era foarte frig -10 grade, dupa ce m-am intors acasa ma durut capul chiar am vomat, iar vederea imi era afectata plus ameteli.
In urma unui SAF am fost diagnosticat cu sinuzita maxilara, am scapat de toate cariile si infectiile din gura, simptomele s-au ameliorat dar nu de tot, sub ochiul stang se mentine o presiune constanta o inflamatie, cu mici dureri dar suportabile, vederea imi e afectata ochii mi se irita mai mereu la curent sau vant, am luat amoxicilina 10 zile+metronidazol 250mg+paracetamol sinus 500mg si vibrocil, simptomele nu au disparut dupa o pauza de o saptamana am mers din nou la medic si mi-a dat augmentin de 1g si inca un calmant nu ii mai retin numele acest ultim tratament l-am urmat 7 zile, am mers si la oftalmolog a zis ca nu am nimik dar tot aceasta afectiune ar fi cauza a ce mi se intampla si mi-a dat sa iau 10 zile 2/3 picaturi de BETABIOPTAL si KANAMICINA, parca sa mai ameliorat dar inca prezint simptome ochii ma dor, pe SAF scrie sinuzita maxilara.Intrebarea mea ar fi daca nu a cedat la atata tratament care ar fi solutia ca sa scap de ea definitiv.Va multumesc
2 comentarii
0
12-05-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este bine sa repeti radiografia SAF...si daca se confirma ca sinusul mai contine secretii purulente...trebue sa faci punctie si spalaturi sinusale pentru al elimina din sinus.
Antibioticul omoara microbii, dar daca sinusul nu se dreneaza singur..trebueste spalat si inlaturata infectia cu secretii cu tot.
Mergi cu SAF..la ORL...!!!
0
12-05-2008, ora 00:00
oliviu82
Nu este medic/terapeut
oliviu82
Am refacut si aceleasi rezultate, cum as putea sa va trimit dvs SAF-ul pe care il am deja scanat la o adresa ceva, va multumesc din suflet pentru ajtorul pe care mi-l acorda-ti, eu sunt cadru didactic si vreau sa va zic ca de 3 luni ma chinuie ingrozitor a-si vrea sa stiu daca se poate scapa de ea definitiv sau doar se amelioreaza
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.