Sinuzita nu mai trece!

12-11-2008
greepo
Nu este medic/terapeut
greepo
De aproape un an ma chinui cu o sinuzita si nu trece, pe langa dureri de cap (mai ales in zona fruntii) mai am si dureri in umarul stang, spate si articulatii. Mi-am facut o gramada de analize, inclusiv RMN, si tot ce mi-a iesit a fost sinuzita cronica. Am urmat vreo zece tratamente cu antibiotice si apoi operatii.
PRIMA pentru deviatie de sept
A doua a fost pentru a curata sinusurile
A treia mi-am scos amigdalele.
Dupa toate acestea inca am acelasi simptome si simt un miros urat in nas si un puroi alb.

Mi-a zis medicul de familie sa incep un tratament cu moldamin?
Va rog sfaturi, mai exista si alte tratamente, unde sa mai merg? Sunt cu nervii la pamant!
Se poate sa fie si altceva? Lyme?
6 comentarii
0
12-11-2008, ora 17:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara !
De unde esti?
Poti sa.mi trimiti pe mail. rezultatul la RMN.. sau o radiografie SAF..
sa vad cefel de sinuyita este si sa pot sa.ti recomand ceva..
0
12-11-2008, ora 19:41
greepo
Nu este medic/terapeut
greepo
Eu sunt din bihor, am facut operatiile la CJ, pe iesirea din spital scria sinuzita maximo-etmoidala, sau ceva de genul, nu mai retin si nici nu am iesirea la mine. am un CT din ianuarie si un RMN din aprilie pe care scrie sinuzita maxilara cronica.
I-mi curge puroi si acum, am o durere mare de spate, ameteli, NERVII LA PAMANT, asa ca va rog ce tratament mai pot face, ma operez din nou ?
va multumesc
0
12-11-2008, ora 20:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu, nu cred ca este cazul de interventie.
Trebue sa stii ca in ORL.. este foarte important tratamentul local.
acum.. trebue sa faci zilnic inhalatii nazale pentru a fluidiza secretiile.. si dupa inhalatii sa faci spalaturi nazale.. pentru a elimina secretiile.
poti deasemenea sa iti cumperi un aparat de aerosoli.. cu care sa faci tratament acasa.
INhalatii faci cu INHALANT.. in ceai de musetel
Sinupret 2 tab. la 8 ore 10 ziel ca si tratament antiinflamator.
Incearca sa scanezi pozele unde apar sinusurile maxilare si trimitele pe adresa de pe hotmail.
0
06-01-2009, ora 22:33
cris_sy
Nu este medic/terapeut
cris_sy
Sunt din Iasi si am o sinuzita frontala. Acum mai ales cand e frig ma doare mai mereu fruntea si ametesc, parca am capul infundat intre ochi. Am facut o radiografie cam acum un an si mi-a iesit sinuzita frontala. Doamna doctor nu mi-a dat atunci decat un spray nazal care nu a facut mare diferenta in ceea ce priveste simptomele. Exista vreun tratament? Sau se traieste cu reprizele astea de sinuzita toata viata?
0
07-01-2009, ora 09:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sinusul frontal.. are orificiul de drenaj si aerisire.. in partea superioara a nasului.. este foarte important sa ai o respiratie nazala buna permanent.
trebue. 1. sa repeti radiografia SAF.2. la laborator.. o secreti nazala + antibiograma !.. 3. consult ORL pentru a exclude o deviatie de sept sau o rinita cronica care ingreuneaza respiratia nazala.
Imi trimiti rezultatele pe mail si vedem ce se poate face.
pana atunci iti recomand Sinupret 2 la 8 ore 3 saptamani.
iunhalatii cu ciai de musetel + INHALANT 4-5 picaturi..
Trebue sa tii cont deasemenea ca durerile de frunte cu ameteli.. sunt simptome care se intalnesc si la persoane cu tensiunea arteriala mica, cu anemie..s.a. dac te stii cu tensiune mica.. e cazul sa adaugi la tratament si GINSENG..2 pe zi 3 saptamani.
mai exista posibilitatea durerilor de frunte.. la persoanele care au nevoie sa poarte ochelari.. si nu o fac din diverse motive.
Cand stai mult la TV, calculator sau citesti.. se solicita muschii in jurul ochiului.. si apar dureri de acest gen. faci un control de rutina si la Oftalmologie.. dac crezi ca e cazul.
Numai bine !
0
19-06-2013, ora 19:59
mihaims
Nu este medic/terapeut
mihaims
te rog spune mi cum ai rezolvat problema. am aceleasi simptome de 2 luni de zile si deja simt ca cedez nervos.
am facut rmn, ct, analize sange.etc...totu e bn, numa ca simptomele nu trec
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Sinuzita
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Mă doare capul când e frig - sinuzită?
  • Durerea de cap din sinuzită (cefaleea sinusală)
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  •