Sinuzita polipoasa la nivel maxilar bilateral

02-01-2016
DanBri
Nu este medic/terapeut
DanBri
Buna seara si La multi ani tuturor cadrelor medicale, moderatorilor si celor care frecventeaza aceasta comunitate.

Doresc raspuns doar din partea domnului Dr. Flueraru Valeriu
In urma unui CT sinusuri nativ am primit urmatoarea interpretare:

Indicatie: Rino-sinuzita cronica reacutizata.

Ingrosare micropolipoida multipla de mucoasa la nivelul sinusului maxilar stang si respectiv juxta-centimetrica la nivelul recesului inferior sinusual maxilar drept(maxim 17 mm)
In rest sinusuri paranazale anterioare si posterioare ale fetei normal aerate fara ingrosari de mucoasa la acest nivel.
Fara nivele hidro-aerice sinusuale.
Ostiumuri libere.
Fara modificari de structura osoasa la nivelul segmentelor scanate.
Sept nazal usor deviat spre dreapta (3mm)
Orbite si mastoide cu aspect CT nativ in limite normale.
Fara anomalii de densitate la nivelul structurilor scanate ale sistemului nervos central

Concluzie: Sinuzita polipoasa cronica la nivel maxilar bilateral, fara semne de acutizare, Minima DSN.

Intrebari:
- Ce tratament pot urma pentru a scapa de acesti polipi? (daca am inteles eu bine)
- Deviata de sept (de 3 mm) este atat de mare incat necesita interventie chirurgicala?

Mentionez ca pana de curand am avut o tuse puternica seaca pe timp de noapte (nu puteam sa dorm), a fost si productiva am eliminat sputa verde-galbuie, iar in ultimul timp dupa tuse eliminam o spuma alba lipicioasa.
Mici dureri in gat la inghitire, rosu in gat (pe faringe)

Am fost diagnosticat si cu un posibil reflux gastroesofagian doar ca nu manifest toate simptomele (nu am arsuri)
Situatia mea s-a ameliorat, dar din cand in cand apare tusea.

In principiu vreau sa va rog sa imi spuenti o parere legata de diagnosticul de la tomograf si un regim pentru a doua problema.


Va multumesc,
Cu deosebit respect Dan B.
2 comentarii
0
02-01-2016, ora 22:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 simptomele care le descrii NU au nici o legatra c ce a iesit la ct
2 cauza tusei si durerilor din gat este alimentatai incorecta si refluxul gastro-esofagian
am scris mult pe forum dspre asta
3 formatiunile din sinus, depistate la ct.. pot avea 2 origini
UNa tine de infectiile dentare de sus..de sub sinus.. care trebuie investigate cu radiografii la stomatoog
doi- tine tot de tractul digestiv.. posibila intoleranta la anumite alimente si un fon alergic care poae progresa ( am experienta sa confirm ca lactatele si carnea de la animale crescute cu exces de hormoni de crestere.. poate duce la polipoza)
0
02-01-2016, ora 23:28
DanBri
Nu este medic/terapeut
DanBri
Va multumesc frumos pentru raspunsul promt domnule doctor.

Urmeaza vizita la alergolog.
Am intradevar si probleme cu dantura, carii, resturi de masele iar culmea caninii mei, nu stiu cum sa va explic sunt mai in fata oarecum fata de ceilalti (gen vampir)
Cum se numeste exact tipul de radiografie dentara care trebuie facuta?

Legat de lactate si carne:

Exclus din alimentatie tot ce vine de la vaci sau orice tip de lactate?
Exclus din meniu doar carnea de porc sau orice tip de carne?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.