sinuzita rezistenta la antibiotice

22-02-2011
giordana florescu
Nu este medic/terapeut
giordana florescu
Buna ziua! Am 35 de ani si am fost diagnosticata in urma cu 3 saptamani, cu sinuzita maxilara, si nevralgie de trigemen [in partea stanga], dupa o radiografie SAF si examen clinic. Eu urmasem deja tratament 10 zile cu Augmentin, care mi-a imbunatatit starea 1-2 zile, dupa care s-a revenit la starea initiala. Medicul O.R.L.-ist mi-a prescris Tavanic 500 mg/zi pt 10 zile, picaturi cu apa de mare si de 2 ori pe zi spray nazal. Pana la sfarsitul tratamentului, durerile groaznice au incetat, am ramas cu o durere surda, de cap infundat, dupa care a disparut cu totul pentru cca 1 saptamana, dupa care a revenit in forta si durerea de dinti si cea de ureche, dar pe arie mai larga [mentionez ca nu am dinti netratati]. Acum ma doare si amigdala stanga cand inghit odata cu urechea, gingia din jurul maselei de minte este inflamata, sub ochiul stang sunt putin imflamata, si cam toti dintii din partea stanga sunt putin amortiti. Nasul este putin umflat si cand il ating cam pe toata lungimea din partea stanga il simt putin amortit. Innebunesc de durere mai ales noaptea cand ma intind, dar si ziua ma apuca durerea din senin. Cel mai tare doare in ureche si in afara ei, gingia din spatele dintilor, sus-stanga, si incheietura maxilarului. Daca imi presez putin nervul deasupra urechii ma mai lasa putin.
As dori sa intreb, care este urmatorul pas de facut, din moment ce antobioticele nu au dat rezultate. Maine sunt programata pentru o a doua radiografie, dar abia saptamana viitoare ajung la cabinetul dr. si as vrea daca se poate sa stiu la ce sa ma astept.
Va multumesc anticipat!
1 comentarii
0
22-02-2011, ora 19:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
posibil pana saptamana viitoare sa ajungi la Urgente !
simptomele descrise sunt caracteristice unei sinuzite odontogene purulente.
maine la radiografie SAF dacaiese sinuzita cu opacitatea completa a sinusului maxilar trebuie internare de urgenta in clinica ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.