SINUZITA SFENOIDALA CRONICA

24-03-2018
innao
Nu este medic/terapeut
innao
Buna tuturor !! Nici nu stiu cum sa incep... in toamna anului 2016 in octombrie am observat in frunte o mica umflatura pe partea dreapta putin mai sus de spranceana... nu ma durea dar m.am speriat. Dupa niste zile a inceput sa vina vreme tot mai friguroasa si incepusem sa simt o durere ca si cum ma sageta ceva in partea dreapta a capului deasupra acelei umflaturi si cand vorbeam ameteam. In noiembrie incepusem sa am tot mai rau dureri si am mers la doctor dar mi sa dat ceva calmante si ma trimis acasa ca nu am nimic !! Dureri am inceput sa am si in spatele capului tot pe partea dreapta si mai ales noaptea :( Nu am putut sa stau linistita si am mers totusi si la un dentist simteam un deranj si la maxilar sus la o masea pe aceeasi parte cu durerea de cap. Mi s-a facut operatie deoarece din cauza radacinii acelei masele mi sa facut infectie ! Bun, durerea de cap nu a disparut am facut si C. T si acolo mi-a iesit :MODIFICARI DISCRETE SECHELARE DE SINUZITA SFENOIDALA DREAPTA ! In momentul de fata inca am dureri desi am luat antibiotice antiinflamatoare iau si best serapeptase, tot ce pot sa spun este ca elimin ceva galbui dar altadata este de culoare alb vascos acel lichid... VREAU SA STIU O PARERE SAU UN SFAT : SA ALEG OPERATIA??? MIE IMI ESTE FRICA SA NU PATESC CEVA SI SA IMI FACA MAI RAU DECAT IMI ESTE SI IMI ESTE FRICA SI DE ANESTEZIA GENERALA :(
7 comentarii
0
24-03-2018, ora 23:18
innao
Nu este medic/terapeut
innao
Am uitat sa precizez ca am si senzatia de febra si nasul infundat, oboseala
0
25-03-2018, ora 12:22
innao
Nu este medic/terapeut
innao
Si durere de amigdala pe partea dreapta am si in ureche simt ca niste pulsatii, vajaieli :( nu stiu daca are legatura cu aceea sinuzita. Asi fi tare bucuroasa daca mi-ar raspunde domnul dr. VALERIU FlUERARU. Am observat ca este un medic exceptional si imi place cum explica pacientilor. Sper sa imi raspundeti si mie domnule doctor.
1
25-03-2018, ora 15:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pulsatiile si vajielile..sunt semne de prosta circulatie cerebrala, este foarte posibil asta sa fie cauza si a durerilor de cap
fiindca sinusita este Nesemnificativa
asa ca analizezi daca esti bine cu digestia, cu hidratarea si cu KG...???
asta influenteaa calitatea sangelui
o probema de digestie..duce si la reflux gastro-esofagian in somn.. lucur care ar putea inflama si amigdala si rinofaringele pana sus in sptele nasului.. provocatn producerea acelor secretiii
pentru inceput cu rezultatul de la CT.. mergi la un medic ORL...sa.ti explice ce si cum
0
25-03-2018, ora 15:37
innao
Nu este medic/terapeut
innao
Multumesc din suflet !! Multumesc ca vi-ati facut timp sa imi raspundeti !! Domnule doctor dar dupa ce folosesc spraiuri de nas acele pulsatii nu se mai simt. Dar nasul tot imi este infundat si durerea de cap dispare cand imi suflu puternic nasul dupa ce am folosit spraiul de nas si imi iese ceva de culoare galbuie, dupa cateva ore iar mi se colecteaza acel mucus si din nou simt durere de cap pe partea dreapta. Cu digestia sincer nu am probleme si apa beau destul de multa. Multumesc inca o data.
0
01-04-2018, ora 23:57
innao
Nu este medic/terapeut
innao
Posibil ca aceea masea sa imi faca in continuare probleme chiar daca am fost operata?? Operatia a fost pe canalul sinusal... sincer a-si scoate acee masea decat sa am in continuare complicatii sinusale. A mai avut cineva asa o problema ??
1
02-04-2018, ora 10:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci o radiografie la radacin acelui dinte..si vezi ce se petrece acolo
un medic ORL sa vada nasul, poate si o endoscopie pana in rinofaringe sa vada daca nu e inflamatie la trompa lui Eustache
0
02-04-2018, ora 11:22
innao
Nu este medic/terapeut
innao
Multumesc!! Cum ajung in tara asa o sa fac!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.