sinuzita si hipertrofie de cornete nazale

182 comentarii 1 2 ..... 567 Înainte ›
0
09-10-2014, ora 22:06
UAEAndradel
Nu este medic/terapeut
UAEAndradel
Am uitat sa mentionez ca in timpul zborului imo curge nasul apos dupa aproximativ o ora de zbor.
Iar zborurile nostre sunt foarte lungi de la 5 ore in sus.
0
10-10-2014, ora 11:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 da.. ideia cu tuburile .. NU rezolva cauza
2 pentru nas.. foloseste Quixx soft ca sa curati nasul
si Colargol cate 1'0 zile pe luna
se poate lua si Borenar sau alt antialergic cate 10 zile pe luna
3 trebuei vazut la ORL daca nu ecazul de oeprat deviatia de sept sau cornetele nazale
0
10-10-2014, ora 12:28
UAEAndradel
Nu este medic/terapeut
UAEAndradel
Multumesc pentru raspuns!
Ma iertati dar mai am o singura intrebare : deviatia de sept este datorita hipertrofiei de cornet? Deviatia de sept intretine rinita?

Multumesc anticipat
0
13-10-2014, ora 09:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
deviatia de sept.. intretine rinita si initial trebuie operat septul
0
22-10-2014, ora 22:54
UAEAndradel
Nu este medic/terapeut
UAEAndradel
buna seara! eu am rinita alergica, sunt alergica la aerul conditionat. mi s- a spus ca am si hipertrofie de cornet nazal inferior pe partea stanga!
exista vreo legatura intre rinita alergica si hipertrofia de cornet inferior? daca fac operatia de micsorare de cornet nazal o sa scap si de rinita alergica?
ce tratament medicamentos as putea s iau sa evit operatia? eu locuiesc in emirate si anumite produse nu se gasesc aici.
momentan iau:
aerius 1/ zi
paracetamol sinus 2/zi
pun pe betisor de urecehe ulei de masline si pun in nas.
multumesc frumos
0
05-11-2014, ora 20:57
roxanasushi
Nu este medic/terapeut
roxanasushi
Istoricul meu ORL e f lung, dar o sa va prezit rezultatele de la CT, ultima investigatie facuta:

Ingrosare circumferentiala si secretii aerate la nivelul sinusului maxilar drept cu grosimea de 18 mm.
Ingrosare circumferentiala cu obiliterarea celulelor etmoidale drepte.
Deviatia septului nazal spre stanga si hipertrofia cornetelor nazale inferioare.
Concha Bullosa dreapta.

Concluzii: Sinuzita emoido-maxialara dreapta.

Abia marti ajung din nou la ORL sa-mi explice rezultatele, poate ma puteti ajuta dvs. domnule doctor, intre timp...
0
06-11-2014, ora 17:55
Stefan_ph
Nu este medic/terapeut
Stefan_ph
Buna ziua Domnule Doctor Flueraru, va supun atentiei si cazul meu. Am 33 ani, sunt din Ploiesti, de vreo 4 luni ma tot chinuie nasul, in urma unei raceli, nara stanga s-a infundat, nu puteam sa respir deloc cu ea (ulterior a inceput si cea dreapta). In cadrul unui prim consult ORL am facut radiografie la sinusuri (interpretarea a sunat cam asa - Usoara voalare neomogena a sinusurilor maxilare) mi s-a pus diagnosticul de sinuzita acuta bilaterala si mi s-a prescris Biorinil si Borenar ca si antialergic. totul fara nici un rezultat. La al doilea consult (evident in alta parte) mi s-a spus ca nici vorba de sinuzita, al doilea diagnostic fiind - rinita cronica si hipertrofie a cornetelor nazale si mi s-a prescris Vibrocil si Aerius. Pe durata tratamentului cu Aerius (10 zile) m-am simtit ceva mai bine dar cum am terminat au inceput problemele. Mentionez ca nu imi curge nasul, nu stranut, nu am nici un fel de durere... ziua e ceva mai bine dar dimineata si seara respir greu pana la congestie totala. In prezent Bixtonimul / Bixtonim Xilo e singurul lucru care ma mai ajuta - il folosesc deja de 2 saptamani de 4 - 5 ori pe zi. Cum ma sfatuiti sa procedez ?
0
07-11-2014, ora 20:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 pt.roxanasushi
tratamente pot sato indice multi medici si multe...
corect este o internare in clinica ORL..si tratament chirurgical a cauzelor care duc la sinuzita..sepptul si cornetele

2.pt Stefan
cauta pe forum..cum se face tratamentul cu Colargol
trataeza foarte bine rinita hipertrofica..si acea sinuzita congestiva poate fi din cazua rinitei...
0
13-12-2015, ora 21:38
anais_s
Nu este medic/terapeut
anais_s
Buna ziua domnule doctor.
Tatal meu de vreo 5 luni respira mai mult pe gura. Cel mai greu e noaptea.
Zilele trecute a fost la ORL si i s-a pus diagnosticul de : sept nazal deviat dreapta si hipertrofie cornete nazale bilateral.
I s-a zis sa vina dupa craciun la operatie...
Am vazut ca recomandati colargol pt aceste afectiuni.
Mentionez ca el are diabet insulinodependent de 25 de ani. poate folosi si el colargol? sau ce altceva ar putea sa-i desfunde cat de cat nasul?
Si inca ceva...de vreo saptamana are in reprize niste stari, le explica el, ca de emotii, anxietate, cu gol in stomac, si presiune in zona inimii...posibil sa fie din cauza ca mai mereu respira pe gura? Urmeaza sa faca consult cardiologic, dar ma gandeam ca poate e si respiratia asta pe gura, un motiv..
Multumesc pt timpul acordat!!!
0
14-12-2015, ora 18:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cu siguranta are deviatiai de sept si cornetele de mai multi ani..si nu asta e cauza principala a problemelor
2 DA se poate folosi colargol 10 ziel pentru a micsora cornetele
3. trebuie sa renunte complet la Lactate, carne grasa, piele gaina, mezeluri,
toate fac o digestie grea, ficat gras..si deregeaza circulatia sangelui.. inclusiv si in nas
0
15-12-2015, ora 15:44
anais_s
Nu este medic/terapeut
anais_s
Va multumesc mult pt raspuns domnule doctor!!
Tatal meu tine regim strict de vreo 2 ani...doar legume, lactate si branzeturi.dar probabil cum ati zis si dvs, problema e mai veche.
Eu as vrea macar putin sa-i amelioreze disconfortul acesta al respiratiei.
Operatia, zic eu, e putin riscanta pt el. Are destule complicatii din cauza diabetului.
O sa incercam cu colargol.
De aici de la ORL, i-a prescris si avamys si quixx, 3 luni, alternate.
Mii de multumiri!!!
0
15-12-2015, ora 20:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Laptele este un produs hormonal produs de vaca sa creasca vitelul
este un produs foarte gras, care NU se digera corect decat la Copii
NU sunt lactatele pentru adulti si varstnici
NU este mancare de regim, este mancare foarte greu digerabila, care face sangele gros vascos si ingreuneaza circulatia cerebrala, intretine ficat gras, tensiune, diabet
0
14-01-2016, ora 10:45
vali48
Nu este medic/terapeut
vali48
buna ziua.va rog sa imi dati un sfat cu privire la problema pe care o am.Am cornetele nazale inflamate, medicul la care am fost mi-a spus ca nu este o urgenta operarea lor, dar problema mea actuala este sangerarea nazala pe care o am zilnic, mai ales dimineata.Am facut tratament cu adrenostazin si etamsilat, 1 fiola pe zi injectabil intramuscular, sangerarile s-au diminuat (nu erau nici inainte abundente) dar nu au disparut.Ce ma sfatuiti sa fac? Pe langa asta, am o rinita alergica cronica, cu nas infundat, si mai nou dureri de cap pe partea dreapta (ochi, sinusuri, masea, tampla).Ma deranjeaza f tare di durerile de cap care imi trec daca iau un antinevralgic, dar reapar la 18-20 de ore.Am luat 10 zile Vimovo antiinflamator si vad ca nu mai am probleme cu durerea de cap dar cum incetez sa iau, reapare. Va rog mult, dati-mi un sfat si legat de problema asta si daca puteti sa imi spuneti daca are legatura cu cornetele. Multumesc mult
0
14-01-2016, ora 17:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 consult la stomatlog cu radiografii la radacina dintilor de sus de sub sinus
2 radiografie SAF.. sa se vada cat de afectate sunt sinusurile
3 cred ca sangerarea vine din sinus din cauza unei infectii dentare netratate care a dac complicatii
dar investiagtiile o sa confirme sau infirme
4 rinita alergica, , , e o alta poveste si e legata de tractul digestiv si intoleranta la anumite produse alimentare..am scris despre asta pe forum
0
15-01-2016, ora 00:07
vali48
Nu este medic/terapeut
vali48
va multumesc f mult ptr raspuns.Credeti ca durerea de capt poate fi cauzata de o sinuzita sau poate fi alta cauza/ radiografie SAF am facut si mi s-a spus ca mucoasele sinusale sunt ingrosate si ca am o sinuzita difuza, asta scrie pe interpretarea radiografiei, dar medicul ORL mi-a spus ca nu este sinuzita si ca nu e cazul sa ma alarmez...sunt totusi derutat
0
15-01-2016, ora 09:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
si cu infectiile dentare cum e ???
0
15-01-2016, ora 18:34
vali48
Nu este medic/terapeut
vali48
nu mi s-a atras atentia cu privire la infectii dentare de catre medicul care a vazut radiografia.Am sa va urmez sfatul si am sa fac o alta radiografie la radacina dintilor si am sa merg la stomatolog.Credeti ca ar trebui sa fac in afara de asta si alte investigatii?Eventual CT? Va multumesc ptr raspunsuri
0
15-01-2016, ora 20:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
CT.. doar o sa confirma sinuzita.. dar nu si cauza
trebuie sa cautii cauza
0
16-01-2016, ora 00:53
julia03
Nu este medic/terapeut
julia03
buna seara, domnule dr, sotul meu a fost diagnosticat cu papilom amigdala dr, i sa recomandat sa se opereze, dar operatie clasica, ce riscuri pot sa apara dupa operatie si este necesar analize medicale inainte de operatie?nu suntem in tara
0
16-01-2016, ora 09:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faceti internare si operatie.
nu se transmite la rude.. dar nu e bien sa ramana acolo
0
16-01-2016, ora 14:21
julia03
Nu este medic/terapeut
julia03
Dl dr cum este mai bine, sa scoata doar papilomul sau si amigdalele?avem doua opinii, una sa scoata amigdalele iar alta doar papilomul, scoaterea papilomului il facem la un cabinet particular care a zis ca dureaza 5-10 minute operatia fara internare, imi este teama sa nu apara complicatii dupa, cauterizarea a zis ca pune niste nitrati
0
17-01-2016, ora 14:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Daca amigdalele sunt mici.. se poate scoate doar papilomul si facut analiza anatomopatologica
Daca amigdala e mare... mai bine se fie scos papilomul cu tot cu amigdala
0
18-01-2016, ora 10:27
julia03
Nu este medic/terapeut
julia03
multumesc mult Doctor!
0
18-01-2016, ora 10:30
julia03
Nu este medic/terapeut
julia03
dupa operatie ar putea face antibiotic injectabil (ampicilina cu gentamicina)?le am din rom, aici nu prea se da antibiotic
0
18-01-2016, ora 11:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru ce ai TU.. ar fi mai bien Moldamina 1200000. 6 luni, 1 pe saptamana
0
22-01-2016, ora 11:16
julia03
Nu este medic/terapeut
julia03
buna ziua!miercuri sotul meu a fost operat, este normal sa il doara urechea si amigdala sa fie alba?
0
22-01-2016, ora 11:20
julia03
Nu este medic/terapeut
julia03
ca analgezic i-am facut algocalmin inj, imi cer scuze ca va tot pun intrebari dar imi este teama sa nu aiba ceva mai grav sau sa nu faca vreo infectie!
0
22-01-2016, ora 11:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. amigdalectomia la adulti se suporta greu si cu dureri dupa operatie
0
18-02-2016, ora 13:02
julia03
Nu este medic/terapeut
julia03
Buna ziua DL Doctor !Imi cer scuze ca va deranjez din nou.Ce imi puteti spune de rezultatul citologic de papilom scuamos?Poate recidiva? CE vitamine trebuie sa ia pentru imunitate?Va multumesc!
0
18-02-2016, ora 19:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca este scoasa si amigdala.. NU recidiveaza
imunitatea se formeaza in tractul digestiv...
principala regula pentru o imunitate buna.. un regim alimentar corect tot restul vietii
din plante.. Echinaceea, ginseng, spirulina.
Adaugă un comentariu / răspuns
182 comentarii 1 2 ..... 567 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.