sinuzita? spondiloza?

19-12-2011
ela_e50
Nu este medic/terapeut
ela_e50
D-LE DOCTOR, sunt f ingrijorata...toata viata m-am confruntat cu o imunitate f scazuta...in luna august am avut o raceala a cailor respiratorii...dupa tratamment cu antibiotic si antiinflamator simptomele s-au linistit dar am ramas cu o sensibilitate ingrijoratoare : aproape zilnic simt in zona fruntii, stanga, o senzatie de amortire..alteori acea stare chiar cu senzatie de rece sau usturime in zona capului tot stanga...de atunci pe nara stanga am o secretie apoasa sau usor mai consistenta.am facut investigatii la coloana, am o spondiloza si o radiografie a sinusurilor -sinusurile apar curate -am luat un complex de vit B, nasonex, sinupret, aerius.acum am inceput o serie de sedinte de acupunctura, dar starea de rece si intepaturi pe stanga persista.mai ales de cand a venit frigul...nasul se raceste si in acelasi timp apare acea senzatie de rece si la cap.senzatia nu e permanenta pe parcursul unei zile dar apare si dispare...e f neplacut...cu multumiri pt raspunsul dv
8 comentarii
0
20-12-2011, ora 07:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
simptomele descrise sunt mai mult legate de o deregolare de circulatie pe acea zona
Verificati Tensiunea arteriala.. daca e mai mica de 120?80 tre sa luati ginseng cate 2 fiole pe zi
stugeron 3 pe zi si mg+ vit B 6 1 seara
0
20-12-2011, ora 14:11
ela_e50
Nu este medic/terapeut
ela_e50
Va multumesc pentru raspuns.Precizez ca iau gingo biloba, 1 pe zi...credeti ca poate inlocui tratamentul cu stugeron?...tensiunea e oscilanta...de multe ori scade sub valoarea precizata...parerea dv o sa ma determine sa iau masuri sa o controlez mai des...cu multumiri
0
20-12-2011, ora 18:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
bilobil este foarte slab ca si efect vazodilatator
este bun doar ca si tratament de intretinere.. dupa ce se normalizeaza simptomele
0
20-12-2011, ora 18:31
ela_e50
Nu este medic/terapeut
ela_e50
Cu multumiri respectuoase.
0
02-01-2012, ora 12:06
ela_e50
Nu este medic/terapeut
ela_e50
d-le doctor, urari de sanatate si belsug in noul an..revenind la probleme de sanatate: dupa mai multe sedinte de acupunctura durerile de cap s-au atenuat, s-au rarit insa acea stare de parestezie din zona sinusului stang si frunte, chiar mai sus apare :mai ales la aer rece ochii imi lacrimeaza si pe nara stanga se scurge o secretie, mucus incolor:credeti ca utilizarea bioptronului in aceasta situatie ar aduce vreo imbunatatire?e indicat bioptronul in aceasta zona a corpului?
0
02-01-2012, ora 13:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. bioptronul e foarte util
faceti si o radiografie SAF.. sa vedeti daca e sau nu sinuzita
0
28-07-2015, ora 22:03
ruxandra c.
Nu este medic/terapeut
ruxandra c.
Buna ziua va rog din suflet sa.mi raspundeti..
Acum 3 zile am intrat intrun supermarket unde aerul conditionat era f.f.tare am simtit ca am intrat intr.un frigider si dupa jumatate de ora a inceput sa ma taie fruntea sa o simt inghetata..mentionez ca in ziua cu pricina ma spalasem pe cap si parul mai era la radacini ud..de atunci ma ustura fruntea..simt parca e inghetata si cateodata simt furnicaturi pana in crestetul capului..fruntea e si rece in comparatie cu fata..traspir de la caldura dar fruntea tot rece o simt e o senzatie foarte ciudata si ma sperie sa nu fie ceva mai grav..am crezut ca e sinuzita pt ca in semptembrie 2013 am facut un CT in urma unor dureri de cap f mari unde totul a iesit bn..am fost diagnosticata doar cu o sinuzita cronica polipoida maxilara stanga..am urmat tratamentul dat de medic si nu prea am mai avut problema..doar stiu ca am o sensibilitate mai mare la schimbari de temperatura etc..numai ca acum nu ma doare capul doar simt deasupra sprancenelor un pic de greutate si ma taie fruntea parca e inghetata apoi parca ma arde si ma furnica de parca mi se ridica parul pana in crestetul capului..VA ROG DIN SUFLET sa ma ajutati sami raspundeti ca sunt f speriata sa nu fie ceva mai grav..Va multumesc anticipat
0
30-07-2015, ora 11:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.Afirmatia ""doar cu o sinuzita cronica polipoida maxilara stanga."
este o gluma
o sinuzita polipoida nu poate sa fie DOAR
este o problema serioasa cu cauza la nivelul tractului digestiv, intoleranta la anumite produse alimentare
2.deasemenea se investigheaza radacina dintilor de sus de sub sinus
3. sa inventat Uscatorul de par.. care inafara de faptul ca usuca.. incalzeste bine piele, dilata vasele sangvine si mareaste circulatai sangvina in zona.. fapt care trataeza neuralgiile sau le previne
4 la dureri ca sageata se foloseste antineuralgic si local gel cu Ketoprofen
5 se investigheaza si coloana cervicala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O pastilă care imită sistemul imunitar
  • Sinuzita
  • Un nou pas spre crearea unui medicament pentru tratarea rapidă și completă a alergiilor
  • Mediul, mai important pentru sistemul imun decât ereditatea
  • Efectele benefice ale soarelui asupra sistemului imun
  • A fost descoperită o substanță ce acționează asupra sistemului imunitar precum adrenalina
  • Probioticele și sistemul imunitar
  • Mă doare capul când e frig - sinuzită?
  • Durerea de cap din sinuzită (cefaleea sinusală)
  •