SM cu RMN negativ? | Forumul Medical ROmedic

SM cu RMN negativ?

11-10-2007
Narayama
Nu este medic/terapeut
Narayama
Dupa tabloul clinic urmarit de 2 ani si nivel ridicat de IgG in liquor, insa avand RMN negativ, neurologul mi-a pus diagnosticul de scleroza multipla. Am facut tratament cu Rebif timp de 1 an si jumatate.
Intrebare: pot avea SM in ciuda RMN-ului negativ?
4 comentarii
0
15-12-2007, ora 00:00
eugenia.sandu
Nu este medic/terapeut
eugenia.sandu
Si mie mi s-a pus acelasi diagnostic, cu RMN negativ. Si asta dupa ce m-au tinut doua saptamani in spital fara sa-mi faca altceva decat un antibiotic pentru infectie urinara. RMN-ul l-au citit in ziua externarii si dupa ce timp de 5 ore nu mi-au spus decat ca " o fi vre-un microb, etc" mi-au pus acest diagnostic, fara sa-mi faca alte analize." Eu sunt convinsa ca nu am SM ( am vazut cum arata un RMN la un bolnav cu SM ). Cred ca este mai simplu sa te speli pe maini punand un astfel de diagnostic ( fara sa te gandesti la urmarile lui asupra pacientului ), decat sa incerci sa elimini mai intai toate alternativele mai putin grave. Dar nesansa noastra este ca ne-am nascut in Romania! De aceea sfatul meu este " Nu te lasa amagita de diagnostic. Cu siguranta este altceva. Trebuie insa sa cauti pana vei gasi un alt raspuns la suferinta ta!"
0
14-01-2008, ora 00:00
Ecati
Nu este medic/terapeut
Ecati
Draga Eugenia! M-am nascut in Romania, dar traiesc intr-o alta tara unde m i s-a pus diagnosticul SM. Asa ca... e totuna unde esti, peste tot sunt medici buni si mai putin buni. Am pus intrebarea aici, pentru ca as vrea sa stiu daca in Romania se pune acest diagnostic si cu RMN negativ. Am sa mai fac analize si iti doresc si tie sa afli cat mai repede boala de care suferi si sa speram ca e ceva care se poate vindeca.
0
07-04-2013, ora 02:16
edena
Nu este medic/terapeut
edena
Nu cred in boala asta. Cred in Dumnezeu si in avertismentul ca trebuie sa fim mai buni. Am primit acest diagnostic si aici si afara, in urma cu aproape 2 ani, cu RMN pozitiv.Am refuzat tratamentul cu interferon si cred ca am facut o alegere buna. Iau ginsavit si milgama si fac sport cu instructor personal. Am lucrat in tot timpul acesta o munca solcitanta si de mare raspundere si m-am ocupat de familie.Constant starea mea s-a imbunatatit, iar RMN-ul din vara trecuta arata leziuni micsorate la col. cervicala si cranian.Sunt anumite schimbari, dar incerc sa le ignor.Am 42 de ani, sper si cred ca voi lucra pana la varsta de pensionare si voi creste nepoti.
Trebuia sa aveti credinta in Dumnezeu si in Bine.
0
16-04-2013, ora 10:30
smaralde
Nu este medic/terapeut
smaralde
Si mamei mele i-au pus acelasi diagnostic acum multi ani in urma... e drept ca pe vremea aceea nu se facea RMN si s-a dovedit in timp a fi eronat. A trait tot timpul cu frica dar, din fericire n-a fost asa. Poate a fost un semnal de la Bunul Dumnezeu pentru a te preveni ca e cazul sa schimbi ceva in viata ta. iti doresc sanatate si incearca sa vezi leacurile babesti... cele care intaresc organismul. Mama a baut mult ceai de filimica, si-a pus albine si multe altele... pe net gasesti o multime de sfaturi bune
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: