SNAPPING SCAPULA

10-01-2015
EUstd
Nu este medic/terapeut
EUstd
Buna seara!

Cautand pe internet am descoperit ce ma chinuie de mult timp: snapping scapula (o trosnire insotita de dureri a zonei omoplatului/umarului, pe partea stanga). Ma simt linistita acum.
De precizat ca am si scolioza.

As avea niste intrebari despre acest subiect si as fi foarte recunoscatoare daca as primi raspuns.
1.Care sunt consecintele netratarii acestei afectiuni? Ma refer la cazul in care exista(trosneste) deja de cativa ani buni.
2. Se poate depista printr-un examen RMN?
3. Se poate trata prin laser terapie?
Mi-as dori mult sa aflu raspunsurile.
3 comentarii
0
11-01-2015, ora 10:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
1. consecintele depind, evident, de gravitatea situatiei si de cauza acesteia.
2. Este infinit mai important examenul clinic local, si abia mai apoi pot fi recomandate examene imagistice complementare.
3. evident, nu.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
11-01-2015, ora 23:10
EUstd
Nu este medic/terapeut
EUstd
Va multumesc pentru raspuns!
Imi puteti spune care ar fi tratamentul pentru aceasta afectiune?
0
16-03-2016, ora 12:01
DBV
Nu este medic/terapeut
DBV
Buna ziua,

Ma adresez atat pacientilor cat si cadrelor medicale:

I.Catre cineva care are SNNAPING SCAPULA: ati reusit sa remediati aceasta problema in procent de 100%? Ce tratament ati urmat? Care medic va ajutat? In tara/strainatate?

ANAMNEZA:Este de mentionat ca eu am ramas cu aceasta invaliditate dupa cea de-a doua interventie chirurgicala (dec 2015) la plamanul drept sus pentru pneumotorax spontan (medicii au decorticat pleura si au lipit plamanul direct de torace)Durerile dupa operatie au fost crunte, 12 ore de urlet continuu cu toate calmantele date, simteam ca tuburile de dren erau introduse in spate pe sub scapula, dar ele real erau sub mana reapta intre coaste, am avut tendinta de a ma ridica dar am fost obligata sa stau pe spate in tot acest timp pentru ca trebuia sa se lipeasca bine operatia - asa mi-au spus. Au fost dureri mai mari decat cand am nascut natural copilul. Mi-am dat seama de snapping scapula la doua luni dupa ce anestezia de pe torace dreapta a inceput sa dispara, subbrat dreapta nu mai transpir, dureri inca mai am si acum.

II. Ma adresez cadrelor medicale -daca ma pot ajuta- as dori sa stiu cum pot afla:

1. gradul traumatismului asupra musculaturii, nervilor, mai exact asupra tuturor zonelor afecatate care dau snapping scapula?

2. identificarea musculaturii, nervilor/zonelor afectate - care sunt aceste zone afecate?

3. care sunt investigatiile medicale care pot determina unde sunt traumatismele si gradul lor si pe care zone ale corpului ar trebui efectuate investigatiile?

4. care este tratamentul corect de urmat dupa aflarea rezultatelor investigatiilor?

5. ce specialitate medicala/medic trateaza astfel de cazuri in tara sau strainatate? - ca info: medicul care m-a operat a spus ca nu poate sa ma ajute, sa merg la ortoped, ortopedul m-a trimis la neurolog - spunand ca snapping scapula este la granita dintre cele doua specializari orto/neuro, iar neurologul mi-a spus sa astept 6 luni sa vad ce se intampla, poate se reface corpul singur - raspunsul nu este cel asteptat si revin la intrebarile 1-5.

6. Unde as putea sa ma mai interesez, site-uri institutii medicale nat/internat, forum-uri etc. pentru a gasi pe cineva care sa ma ajute?

Va multumesc din suflet pentru ajutor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.